Geyve'de ayva hasadı başladı.

Geyve denince ilk akla gelen meyve olan ve dalların altın sarısı diye adlandırılan ayvanın hasadı başladı. Hasat hakkında bilgi veren Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, bu yıl 75 bin ton ayva rekoltesi bekliyoruz.

Geyve'de ayva hasadı başladı.
banner97

Geyve denince ilk akla gelen meyve olan ve dalların altın sarısı diye adlandırılan ayvanın hasadı başladı. Hasat hakkında bilgi veren Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, bu yıl 75 bin ton ayva rekoltesi bekliyoruz.
HABER-ASLI ÇAM

Sakarya Geyve İlçesinde üretilen, Pekmezi, kurutması, reçeli ile kompostosu yapılan, pazarda oldukça ilgi gören Geyve ayvasının 2018 yılı hasadı başladı. Sulu olması ve lezzetiyle ünlenen Geyve ayvası, iç piyasanın ihtiyacının önemli kısmını karşılamasının yanı sıra birçok Avrupa ülkesine de ihraç ediliyor. Toplanmaya başlanan ayva meyvesi üreticinin yoğun bakım mücadelesinden sonra hasat dönemine geldi.

Ayva üreticileri, bu yıl rekolte çok güzel, kalite güzel ürettiğimiz ayvalar genellikle dış ülkelere Avrupa ve Ortadoğu ya ihraç ediliyor. Bu yıl alıcılar çok geldi ayvalarımızın tarlada yüzde seksenini sattık. Bu yıl fiyatta iyi rekoltede iyi ve bu yıl bizleri ayva rekoltesi yüzümüzü güldürdü. Üretimden de fiyatlardan da çok memnunuz.
Bizler üreticilerin tek geçim kaynağı ayvadır. Havalarında açılmasıyla birlikte ayvaları toplamaya başladık. Kalitenin iyi olması biz üreticileri de sevindirdi.
Çeşitli illerden ayva toplamaya gelen mevsimlik işçiler tarafından toplanan ayvalar soğuk hava depolarını gönderiliyor ve burada kalitesine göre kasalanıyor.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, Ayva haşatımız bu yılda başladı ve çiftçimiz inde yüzü gülüyor. Bu yıl kötü hava şartlarına yakalanmadan ayva haşatımızı başladı. Geyve ayvasının kalitesi ve fiyatları da bu yıl çok iyi, fiyatlarının iyi olması da , biz belediye olarak 2014 yılında ayvamızın marka tescilini yaptırdık. Bu yıl rekoltemizde çok iyi 13 bin dekarda ayva üretimi yapılıyor ve geçen yıl 65 bin ton ayva üretimi yapıldı bu yıl ise 75 bin ton ayva üretimi bekliyoruz. Biz bu ürünün desteklenmesi adına. 12.13.14 Ekim tarihlerinde ayvamızı tanıtmak için Ülkemizde ikinci ayva festivali düzenleyeceğiz. Festival kapsamında Türkiye de ilk  olan bir tesisimizinde açılışını gerçekleştireceğiz. Şu anda resmi olarak Rusya, Hollanda, Almanya, Japonya ve Malezya ya olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ediyoruz.

Aslı ÇAM

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2018, 11:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER