MÜSİAD’dan Üyelerine İhracat Sohbetleri ve Tecrübe Paylaşımı Paneli

MÜSİAD Sakarya Dış İlişkiler Komisyonu tarafından düzenlenen programda üyelere “İhracat Sohbetleri ve Tecrübe Paylaşımı” konulu konferans verildi.

MÜSİAD’dan Üyelerine İhracat Sohbetleri ve Tecrübe Paylaşımı Paneli

Konuşmacı olarak Kar Metal Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kar, Okuyanlar Masa A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Okuyan ve STK Makine

Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Tecelli katıldı.
Türkiye Olarak İhracat Hedefimiz Her Geçen Gün Büyümekte Programın açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun ; “MÜSİAD olarak  İş dünyasında ve iş dünyasıyla doğrudan ilgili alanlarda, tecrübelerin paylaşıldığı bir programda daha hep birlikteyiz, “Türkiye olarak ihracat hedefimiz her geçen gün büyümekte. Bu kapsam da MÜSİAD olarak biz işadamları da bu hedef doğrultusunda yatırımlarımızı gerçekleştirmekteyiz. İhracat adına yapılan bu çalışmaların yanı sıra yatırım fırsatlarımızı da değerlendirerek, bunları ülkemizin çıkarları doğrultusunda şekillendirmeye çalışıyoruz. Türkiye’nin önüne koyduğu büyük hedefler var. Her fırsatta ifade ediyoruz; İhracata yönelik üretim modeli benimsenmeli, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesi teşvik edilmelidir. Hükümetimiz bunların altyapısını tamamlarken, biz de sivil toplum kuruluşları olarak buna destek vermeliyiz” dedi.

Sürdürülebilir İhracat En Önemli Etken
Genç MÜSİAD Üyelerininde yer aldığı Konferans’ta Tecrübelerini paylaşan konuşmacılar, Ticaret Ahlakından bahsederek ihracatın o kadar da zor olmadığını lakin sıkı bir Fizibilite çalışmasından başlayarak İhracat yapılacak Ülkelerin arz talep ettiği ürünlerin araştırılmasının faydalı olacağını dile getirdi.

"Şirketler ihracat sürecini kısa süreli olarak değil uzun vadede düşünmeli, bakış açılarını ve vizyonunu buna göre değiştirmelidir. Günümüzün en büyük problemlerinden biri ihracat yapmak kadar ihracatı sürekli hale getirebilmektir. Şirketler hangi pazara girmesi konusunda detaylı düşünmeli, detaylı bir pazar araştırması yapması gerekmektedir. Şirketler pazara girerken serbest ticaret antlaşmalarına bakmalıdır. Pazara girişten sonra ise o pazarda hangi metodun kullanılacağı önemlidir. Bayi açma, E-ticaret, distribütörlük vermek gibi önemli hususlar söz konusudur. Bu metotları oluşturmadan önce şirketlerin risk analizini ölçmeleri gerekmektedir. Bu süreci doğru yönetebilmek için dış ticaretçinin iki temel unsuru çok iyi bilmesi gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi teslim şekilleri diğeri ise ödeme şekilleridir. Öncelikle bir teslim şekli seçilerek yurt dışına gönderilen malın organizasyon modellemesi yapılmaktadır. Süreçteki risk dağılımı ve maliyetlendirme yapılmaktadır. İhracat yapan şirketlerin fiyatlandırma becerisi çok önemlidir. Doğru fiyatlandırma becerisi şirketleri rekabet anlamında avantajlı hale getirmektedir, denildi.
Program sonunda Konuşmacılara, kendi adlarına dikilen fidan sertifikalarını MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun ve Dış ilişkiler Komisyon Başkanı Selman Aşoğlu taktim etti.

Sakarya MÜSİAD

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER