Osmaneli’li kadınlar hem para kazanıyorlar hem meslek öğreniyorlar

Bilecik Osmaneli Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan dokuma kursunda, 4 ay kurs görecek olan kadın kursiyerler meslek öğrenip ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.

Osmaneli’li kadınlar hem para kazanıyorlar hem meslek öğreniyorlar

Bilecik Osmaneli Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan dokuma kursunda, 4 ay kurs görecek olan kadın kursiyerler meslek öğrenip ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. kocaali
HABER-ASLI ÇAM
Osmaneli’li bayanlara yönelik kurs, iki iki dönem olarak 25’şer bayandan 50 bayan dokuma kursu görüyorlar. Dokumayı öğrenen kadınlar, sağ olsun Başkanımızın açtığı kursa devam ederek dokuma yapmayı öğreniyoruz. Bizlerinde artık bir mesleği olacak. Böylece evlerimize İŞKUR’un katkılarıyla maddi olarakta katkımız oluyor.

Dokuma Kurs hocası Gülay Duran, kursumuzda 25 bayan öğrenci var, ve bu bayanlarımız hem kurs görüyor hem İŞKUR’dan günlük ücret alıyorlar. Tüm malzemelerimizi Osmaneli belediyesi karşılıyor. Kursiyer bayanlarımız teorik derslerini alıyorlar, teorik derslerini alırken saçak bağlama ve eve dokuma tezgâhlarının parçalarını tanıyorlar. 4 ay sürecek olan kursumuzda dokumayı öğreniyorlar.
Osmaneli Belediye Başkanı Münir Şahin, Osmaneli Belediyesi sürekli eğitim merkezinden öncelikle turizme yönelik olarak verebileceğimiz ve pazarlayabileceğimiz ürünleri kadınlarımızla birlikte oluşturmaya başlıyoruz. Osmaneli İŞKUR ile birlikte kurslarımıza devam ediyoruz. Bu kurslarda lefke bezi dokumayı, öğrenmeyi işlemeyi ve dikişi içeren bir kurs düzenledik. Bu kurslarda meslek öğrenen kadınlarımızı da atölyelerde çalışmaları için öğretiyoruz. Kadınlarımız İŞKUR katkılarıyla da evlerine ekonomi olarakta katkıda bulunuyorlar.

Aslı ÇAM

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER