Sömürmek İçin Değil Kalkındırmak İçin Ticaret Yapıyoruz

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi “DEİK ve Dış Ticaretin Önemi” adlı konferansta Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı, MÜSİAD 5. Dönem Başkanı Nail Olpak’ı ağırladı.

Sömürmek İçin Değil Kalkındırmak İçin Ticaret Yapıyoruz

Programa DEİK Başkanı Nail Olpak’ın yanı sıra Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, SAMİB Başkanı Günay Güneş, TÜMSİAD Başkanı Ahmet Ölmez, AK Parti Erenler İlçe Başkanı Resul Yılmaz, SATSO Başkan Vekili Orhan Yılgenci, MÜSİAD Dönem Başkanları ve kurum müdürlerinin yanında üyeler de katılım gösterdi. kocaali

Açılış konuşmasını yapan MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun, “MÜSİAD olarak Yüksek Ahlak, Yüksek Teknoloji ilkesini benimseyerek üretmeye ve güçlenmeye devam ediyoruz. Bugün dünyaya baktığımız zaman Güney Afrika, Fildişi Sahili, Sudan, Kenya, Cezayir, Azerbaycan, Bosna, Makedonya ve Özbekistan gibi birçok ülkelerde varız. Bizler bazıları gibi onları sömürmek için değil kalkındırmak için oralara gidiyor ve yatırımlar yapıyoruz. Bunun içindir ki bizleri gördüklerinde gözlerinin içi parlamakta ve bizleri umut olarak görmektedirler. 

Zaten tarihimize baktığımızda Çin’de bir sahabe mezarının olduğunu görüyoruz. Ve ticaret maksadıyla oraya gittiğini ve İslam’ı tebliği ettiğini öğreniyoruz. Yine tarihe baktığımız zaman Endenozya’nın Müslümanlığı kabul edişine vesile olanın bir tüccar olduğunu görüyoruz. Bizler işadamları olarak ne kadar büyük bir sorumluluk sahibi olduğumuzun farkında olmalı ve ona göre ticaretimizi geliştirmeliyiz. İnşallah her zaman umut varız ve öylede olacağız.
Geçtiğimiz günlerde İran’a iş gezisi düzenledik. Orada çeşitli ziyaretlerde bulunduk. Ama benim en çok dikkatimi çeken Türk Ticaret Merkezinde Bulunan Koordinatörümüz Mehmet Ali Erkan’ın “Ucuz İstiyorsan Çin Malı, Kaliteli İstiyorsan Türk Malı” alacaksınız sözünün İran’da Türk Mallarına nasıl bakıldığını anlatan sözüydü. Aslında bizim işimiz kolay Dünya’da böyle bir intibaıyla ilerliyoruz.” Dedi.
Sadece memleketi için çalışan, bunu yaparken de Allah’ın rızasından taviz vermeyen, başka bir gündemi de olmayan milli ve yerli bir örgüt MÜSİAD üyeleri ile iş adamlarının dünyanın birçok yerinde söz sahibi olmasıyla gurur duyduklarını belirten Vali Balkanlıoğlu, 

“İhracat global anlamda söz sahibi olmak için olmazsa olmazlardandır, bu yüzden hedefleriniz büyük olmalı. Bize yıllarca Afrika’yı ve Arap ülkelerini son derece fakir, aç, muhtaç, açlıktan kırılan insanların yaşadığı bir yer olarak gösterdiler ancak dünyanın en büyük zenginlikleri aslında oralarda bulunuyor. Alım gücü yüksek olan insanlar azımsanmayacak kadar fazla. Avrupa ülkeleri çeşitli propagandalarla oraları istila ederek, ticaret yapmaktalar. Yani Afrika, Orta Doğu, Uzak Doğu hepsi büyük bir pazar olarak karşımıza çıkıyor.”

Türkiye ekonomisinin son çeyreğinde yüzde 11,1 büyüdüğünü dile getiren DEİK Başkanı Nail Olpak, Gerçekten bir rekor büyüme. Yılın geneli itibariyle düşünüldüğünde sektör, bakıldığında geçen yıl toplam konut satışlarında bir rekor kırıldı. Otomobilde cumhuriyet tarihinin bir rekoruyla karşı karşıya kaldık. Çelikte rekor kırdı Türkiye. Her şey yolunda, düzgün şeklinde değerlendiremeyebiliriz ama bunların çok önemli göstergeler olduğunu da hatırlatmak istiyorum.” Dedi.
İş adamları olarak geleceğe yatırım yaparak hareket ettiklerini vurgulayan Olpak, "Ekonomi bir beklenti yönetimidir. Ondan dolayı bu hususları net bir şekilde huzurlarınızda ifade etmek istedim. Resmen bir savaş yaşıyoruz, bundan daha ileri derecede bir olayla karşı karşıya kalınacaksa Allah muhafaza, mevcut şartlar altında inşallah iş dünyası olarak ekonomi yönetiminin çizdiği çerçeve içerisinde yolumuza devam ederiz." görüşünü dile getirdi.
Olpak, ülke için iyi sonuçlar getireceğine inandıkları Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sürecinin içerisinde olduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Özellikle kurumsal açıdan baktığımızda böylesi bir sistemin kurumlarımıza neler getirdiğini, getireceğini, analiz etmemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum. Değişime ana hatlarıyla baktığımızda cumhuriyetin kurulmasını çok önemli bir değişiklik olarak görürsek, çok partili sisteme geçiş ikinci bir başka önemli değişiklik, ondan sonraki çok büyük bir değişiklikten bahsediyoruz. İş dünyası olarak kendi gündemimize alalım, kendi konumlarımızı ve yerimizi sivil toplum kuruluşları çerçevesinde bahsediyorum, doğru bir şekilde konumlandıralım, varsa yapmamız gereken değişiklikleri yapalım, adımlarımızı atalım, aksi takdirde çok geç kalmış olabiliriz."
Olpak, konuşmasının devamında DEİK'in yapısı ve işleyişi hakkında katılımcılara bilgi verdi.
Programın sonunda Olpak'a MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun tarafından tablo hediye edildi.

Sakarya MÜSİAD

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER