Yerli Otomotivin ve Milli Sanayinin Kalbi Sakarya’da Attı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sakarya Şubesi, MÜSİAD Genel Merkez önderliğinde düzenlenen 8. Türkiye İstişare Toplantısı (TÜİT) kapsamında “Otomotivde Vizyonumuz Made İn Turkey” Adlı panele ev sahipliği yaptı.

Yerli Otomotivin ve Milli Sanayinin Kalbi Sakarya’da Attı

Programa konuşmacı olarak BMC Firması Sahibi Ethem Sancak ve Okan Üniversitesinden Prof. Dr. R. Nejat Tuncay katıldı. Protokol den birçok ismin iştirak ettiği panele konuk olarak Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, Kocaali Kaymakamı Alper Balcı, MÜSİAD Genel Başkan Vekili Mahmut Asmalı, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, Sakarya Üniversitesi Rektöeü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, MÜSİAD Şube Başkanlarının yanı sıra, MÜSİAD Sektör Kurulları Başkanları, MÜSİAD Sakarya Dönem Başkanları ve Satso Başkanı Mahmut Kösemusul katıldı.

Sanayileşeceğiz, üreteceğiz
Sakarya şehri ve Türkiye için sanayileşmenin önemine değinen MÜSİAD Sakarya Başkanı Yaşar Coşkun, “İktisadî yönden kalkınmanın birinci adımı sanayileşmeden geçiyor. Sanayileşme bir varlık ve yokluk mücadelesi olarak görülmelidir. Sanayileşme iktisadî üstünlüğü, iktisadî üstünlük de dünya üzerinde söz sahibi olmayı getirmektedir. Sanayileşememenin ise başkalarına muhtaç olmak, zamanla onların tahakkümü altına girmek demek olduğunun bilincindeyiz.

İslami hassasiyete sahip bir cemiyetin taşıdığı özveri sonucunda, sosyal, ahlaki, kültürel, siyasî geleneği olan bir toplumun; kendine ait değerlerini koruyup, üzerine koyarak yeniden inşa edilen bir sanayi anlayışının gür sesli adımlarını atıyoruz. Milli Otomobilimiz için atılan bu adımlar, Milli Uçağımız için yapılacak çalışmalar adına da yol gösterici pozisyonuna sahip olmasını temenni ediyorum.” Dedi.

Yerli otomotive adayız
Sakarya’nın yerli otomotivi üretmek için yeterli imkanlara sahip olduğunu belirten MÜSİAD Sakarya Başkanı Coşkun, “Global dünya pazarında sürdürülebilir kalite, otomotivin olmazsa olmazlarındandır. Bununla ilgili insan kaynakları çok önemlidir. İlimizde yetişmiş insan gücü gerek mavi yakalı gerekse beyaz yakalı olmak üzere bulunmaktadır ve yetişmeye de devam etmektedir.

Sürdürülebilir kalitenin diğer bir parçası da test merkezleridir. Bilindiği üzere TSE öncülüğünde başlatılan otomotiv test merkezi projesine ilimiz de aday olmuştu. Otomotiv test merkezi için Bursa – Yenişehir belirlenmiş ancak henüz yapımına başlanmamıştır. Yapılması planlanan test merkezinin havaalanına ve hızlı tren hattına yakın olması nedeniyle bazı testlerin yapılmasında ileride teknik açıdan problemlerin oluşacağı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Otomotiv test merkezi konumu yeniden değerlendirilmeli ve baştan beri söylediğimiz gibi bu proje, yerli otomotivin üssü olacak olan ilimizde faaliyete geçirilmelidir.

İlimizde bulunan dünya ölçeğindeki otomotiv fabrikalarının ve yan sanayi fabrikalarının gerek sayısı gerekse niteliği açısından çok iyi durumdadır. İlimizin Coğrafi konumu, lojistik imkanları, mevcut yan sanayi kapasitesi, nitelikli iş gücü varlığı sayesinde yerli otomotivin üssü olmayı hak etmektedir.” Şeklinde konuştu.

Programın sonunda katılımcılar ve sponsorlar MÜSİAD Başkanları tarafından ödüllendirildi.

Sakarya MÜSİAD

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER