Eksiklerimiz var

Geldi gelecek, oldu olacak derken yaklaşık dört ay süren yoğun bir çalışma döneminin ardından Kocaali için önemli bir organizasyonun, kalkan festivalinin altından da alnımızın akı ile çıkmayı başardık. Öncelikle projenin Kocaali ayağını yöneten ekibi ve Balık Tutkunları Derneği yönetimini tebrik etmek istiyorum. Bundan birkaç hafta öncesinde kendim de projenin biraz içinde yer aldığım için nasıl meşakkatli bir süreç geçirdiklerini oldukça iyi biliyorum. Yurdun dört bir yanından yüzlerce insanı buraya toplayarak ve gece boyu onlara hizmet ederek nasıl bir sorumluluk aldıklarını bir saniye bile olsun aklından çıkarmayan ve aldıkları sorumluluğu fazlası ile yerine getiren bu insanlar, Kocaali için gerçekten olağanüstü bir projenin mimarları oldular. Ve inanıyorum ki bu organizasyon yıllar boyu devam ederek Türkiye’de eşi olmayan proje olarak sürüp gidecek ve marka ilçe olma yolunda hızla ilerleyen Kocaali’nin simgesi haline gelecek. Zira geçtiğimiz Cumartesi akşam saatlerinden başlayıp Pazar sabah erken saatlere kadar süren mesaim süresince bunun sinyalini en iyi şekilde görenlerden biri ben oldum.

Birincisi Kocaali olarak büyük iş yapmanın ne demek olduğunu yavaş yavaş fark etmeye başladık. Geçtiğimiz yıllara nazaran daha kalabalık daha coşkulu bir organizasyon olması bunun iyi bir göstergesi idi. Bir diğeri ise gece organizasyonu olmasına rağmen her hangi bir asayiş olayının cereyan etmemiş olmasıydı. Aslında işin en güzel en keyifli tarafı da bu oldu. Çünkü artık yerli olsun yabancı olsun Kocaali’ye gelen herkes burada gönül rahatlığı ile huzurlu bir tatil geçirebileceğini biliyor. Bu arada o gece sabah saatlerine kadar deyimi yerinde ise nöbette olan asayiş görevlisi gibi gayret gösteren genç arkadaşlarımız vardı. Onları da ilçe adına sergiledikleri örnek davranıştan dolayı tebrik ediyorum.

Geçtiğimiz hafta da söylediğim gibi bu yıl Kalkan Balığı Şenliği mevsim olarak çok daha güzel bir zamana denk geldi. Ve bu organizasyon ile yaz sezonunu resmen başlatmış olduk. Ancak hala bazı eksiklerimiz olduğunu konuşmak durumundayız. Öncelikle yerel idarenin plaj bölgesinde yaptığı çevre düzenleme ve bakım onarım çalışmalarını bir an önce tamamlaması, parklarda bulunan oyun-spor aletlerini acilen ya tamir etmesi ya da yenileri ile değiştirmesi lazım. Bunun yanı sıra plajımız çevremizdeki diğer plajlara göre çok yalın. Yalınlıktan kastım hizmet veren ticarethanelerle ilgili. Malum aşağıda kafeteryadan restauranttan başka bir ticarethanemiz yok. Dolayısı ile farklı hizmetler sunan ticarethanelerin açılmasın teşvik etmek lazım. Bu arada geçtiğimiz yıl bir iki kez gündeme geldiğini hatırlıyorum. Bu kafeteryalarda çalışan ve deneyimi olmayan personelin birkaç saatlikte olsa eğitimden geçirilmesi konuşulmuştu. Yerli yabancı fark etmez tatilci misafirlerimizi memnun edebilmek ve onlara istedikleri hizmeti verebilmenin en iyi yolu işin hizmet ayağında olan garsoniyer personelin iyi eğitilmesinden geçiyor. Ayrıca bu kişilerin giyim kuşamlarının da kontrol altında tutulması oldukça önemli. Ben bu konuda ticarethane sahiplerimizi duyarlı davranmaya, yerel idareyi de bu konuda ticarethane sahiplerimize destek vermeye davet ediyorum. Zira bir yerde sadece doğal güzellik olması, kültürel zenginlik olması ne kadar önemli ise bunu misafirlere pazarlayan insanların güzelliği ve hizmet kalitesi en az o kadar önemli. Bu arada son iki üç haftadır yaptığım küçük çaplı bir araştırma sayesinde şimdiye kadar elde ettiğim neticeyi paylaşmak istiyorum. Bildiğiniz gibi son birkaç yıldır mübarek Ramazan ayı yaz sezonuna denk geliyor ve hemen hemen üç dört yıl daha sezona denk gelecek. Geçtiğimiz iki yıl Ramazan’dan dolayı sezonumuz oldukça etkilenmişti. Ancak bu yıl pek de etkilenecek gibi görünmüyor. Sonuç itibari ile sezon öncesi bazı eksiklerimiz mevcut ancak yine de eskiye nazaran daha güzel bir sezona merhaba dedik. İnşallah hepimizin bolca kazandığı verimli bereketli bir sezon olur.             

YORUM EKLE