Eleştiri

Ağustos ayı belediye meclisi tatil olmasına rağmen meclis toplantısı gerçekleştirildi. Gündemin en önemli vurgusu ise belediyeye ait arsa satışlarıydı.

                Belediyelere “9 Eylül 2005 tarihinde 25951 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Belediyelerin arsa, konut ve işyeri üretimi tahsisi, kiralaması ve satışına dair genel yönetmelik kapsamında” satış yetkisi verilmiş.  Türkiye Cumhuriyetinde ki bütün belediyeler kendilerine ait arsaları satarlar. Kocaali gibi az nüfuslu ve geliri düşük belediyelerin sıkça başvurduğu konulardan biridir arsa satışları. Aksi takdirde belediye giderlerini sağlamanız oldukça zordur. Gönül ister ki belediyeler gelir kapılarını artıracak hizmetlerini artırsın arsa satışlarını en aza hatta sıfıra indirsin. Arsa satılacaksa da kamu yararına satışlar gerçekleştirilsin. Örneğin Kadınlar Plajı, TOKİ, Üniversite binası, hayvan pazarı gibi kalıcı hizmet verilsin. Satılan arsaları inceledim. Hiçbirisinin üzerine kamu yararına herhangi bir şey yapılması uygun değil.

                Basında özellikle köşe yazarlarının bazıları konuyu oldukça dramatik hale getirmiş “Belediye başkanı mı yoksa emlakçı mı seçtik” diye ağır ithamlarda bulunulmuş. Bir konuyu incelemeden araştırmadan eleştirmek dünyanın en kolay işidir. Eleştirdim! Oldu bitti! Bu kadar kolay mı?

                2010 yılıydı Anadolu Ajansın Kocaali muhabirliğini yapıyorum. Zamanın Kaymakamı ilçede ki bazı esnafların işyerlerinde de asılan Türk Bayraklarını indirme kararı aldı. Esnaf bir hışımla beni arıyor. Kaymakamın bayrak düşmanı olduğuna dair üstümde baskı kuruyordu. Haberi yapmadan önce bunun sebebini öğrenmek gerekliydi. Kaymakam Beye neden bayrakları indirdiniz dediğimde bana anayasa da ve Cumhurbaşkanlığı sitesinden Türk Bayrağı kanunu göstererek https://www.tccb.gov.tr/cumhurbaskanligi/resmi-simgeler/bayrak/” 

“-ben yırtık, solmuş, yamalı, delik ve kirli Türk Bayrağını astırtmam. Asacak olan bayrağa saygı göstererek asacak” dedi

                İndirilen bayrakları üşenmedim tek tek inceledim her biri yırtık ya da solmuştu. Mülkü amir bayrak düşmanı değil bayrak hayranı birisi çıkmıştı. Demek ki neymiş oturduğun yerden eleştirmeyeceksin. Araştırmadan eleştirmek çok kolay tıpkı belediyenin malını borç ödemek için satması gibi.

                Malumunuz bir sel felaketi yaşadık, devlet her ne kadar destekte bulunsa da birçok eksiklikler çıkmakta. Bu açıkların kapanması için nakite ihtiyaç vardır. Bu sebepten dolayı belediye bu sefer mazur görülmeli. Bu alışkanlık haline getirilirse o makamın bir özelliği kalmaz. Bir iş adamının miras mallarını satarak borçlarını ödemesi onu başarılı kılmaz. Kendisine miras kaldığı için şanslı kılar. Sat öde, sat öde. Bunu yapabilmek için özel bir yeteneğe gerek yok.   

 Adana Büyük Şehir Belediyesine işçi maaşlarını ödemek için meclisten kredi alma yetkisi çıkmadığından dolayı Ak Partili ve MHP li meclis üyeleri hainlik ile suçlandılar. Kocaali Belediyesini de borçlarını ödemesi için arsa sattığından dolayı neredeyse hain ilan edecekler. İkisi de aynı şey birinde nakit için kaynak bulan suçlu diğerinde kaynağı kullandırmayan suçlu. Bu bakış açınıza göre değişir.

Eleştirilerimizi sonuna kadar yapalım. Ama yapıcı olalım, araştırıcı olalım, önerilerde bulunalım, tartışalım, doğru yolu bulalım. Elbette her kes aynı fikirde değildir. Hükümet kadın filminde belediye başkanı Aziz Veysel ne güzel söylemiş “ https://www.dailymotion.com/video/xyz5xu ”

"Bu dünya, senden olmayanlarla hoştur.

Onların sana verdiği ilimlerle, kıymetlerle, gönüllerle hoştur.

Sadece senin gibiler değil, senden olmayan da çok yaşasın ki, sen de yaşa.

Hele bir de onun gözüyle gör şu fani dünyayı.

Herkes beyaz olsa, o zaman beyazı fark edemezsin ki. Değil mi?

Veyahut da siyah. Beyaz en güzel siyahta belli eder kendini.

Beni ben yapan yegane şey, benden olmayandır. O yoksa, sen de yoksun. Ne anlamın kalır, ne rengin belli olur, ne de tadın..."

Sağlıcakla kalın.

YORUMLAR
Resül MAMAZ
Resül MAMAZ - 3 ay Önce

Ağzına yüreğine kalemine sağlık kardeşim, şükürler olsun ilçemizde belediye başkanımızda belediye meclisimiz de bu konuda hiç şüphesiz Kocaali için en çok ihtiyaç olanı ve en acil olanı yapıyorlardır.

Bayram ali Taşkıran
Bayram ali Taşkıran - 3 ay Önce

Sayın başkanım kocaalinin sorunu kocaalilinin sorunudur sayın belediye başkanımız ve değerli Meclis üyelerimizin her biri seçilmiş insanlardır üç beş çapulcu ses yapıyor diye kendilerini suçlu sanmasınlar baş komutanın bir lafı var it ürür kervan yürür başkanım Kocaali için hayırlısı olsun inşAllah DURMAK YOK YOLA DEVAM