51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri

 Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından her yıl düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasının İstanbul Asya Bölge Sergisi

51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi Fuaye alanında gerçekleşti. 
 
İstanbul Anadolu Yakası, Kocaeli, Düzce ve Sakarya’nın da yer aldığı yarışma bölgesinde 12 alan, 30 tematik alanda hazırlanan finalist 100 araştırma projesi sergilendi.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ve Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen 51. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölge Yarışması'nın açılışı, Üsküdar'da bulunan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, TÜBİTAK İstanbul Asya Bölgesi Koordinatörü Doç. Dr. Oğuzhan Gündüz, Sakarya İl Müdür Yardımcısı Engin Kahraman, Sakarya İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Salih Güvendi, Marmara Üniversitesinden Akademisyenler, Projelerin danışman öğretmenleri ve proje sahibi öğrenciler ile gerçekleştirildi.
 
Etkinlikte konuşan TÜBİTAK İstanbul Asya Bölgesi Koordinatörü Doç. Dr. Oğuzhan Gündüz, bu yıl 51'incisi düzenlenen yarışmaya Türkiye genelinde 15 bin 273 proje başvurusu yapıldığını, bölgede 852 proje başvurusu alındığını bildirdi. 
Gündüz, "852 başvuru içerisinden seçilerek İstanbul Asya bölgesine gelen 100 proje sahibi öğrenciyi ve bilim için araştırma yapan, bu yarışmaya başvurmak için çaba gösteren, tüm öğrencilerimizi ve danışman öğretmenleri kutluyorum." dedi.
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse de 2 yıldır Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İstanbul Asya Bölge Yarışması'nın fakültelerinde gerçekleştirdiklerinden memnuniyet duyduklarını belirterek, bir ülkenin bilimle ne kadar ilgiliyse gelişmişlik düzeyinde de o kadar ileride olduğunu vurgulayan Köse, bilimin Avrupa'da zemin bulmasının yüzyılları aldığını söyledi. 
 
Açılışta öğrencilere hitaben yaptığı konuşmasında Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğin değerlerine sahip, ahlaki açıdan da yetişmiş, bilimsel düşünceyi önemseyen, ülkesi için üreten, çalışan, merak eden, araştıran bireyler olmasıdır. Yarının geleceğini şekillendirecek siz gençler, merakınızın, ilginizin, yeteneğinizin peşinden koşun ve azminizi kaybetmeyin. 21.yüzyıl eminim bizlerin, sizlerin, ülkemizin yüzyılı olacaktır. Bunun en büyük göstergesi de sadece İslam coğrafyası için değil tüm dünya için önemli bir ülke olma konusunda geldiğimiz noktadır.” dedi. 
 
Tüm öğrencileri yürekten tebrik eden Fazilet Durmuş, öğrencilerimizin stantlarını tek tek gezerek projelerini dinledi, onlara ve danışman öğretmenlerine teşekkür etti. İlimizden bu yıl yarışmaya 207 başvuru gerçekleşti ve bu başvuruların 21 tanesi bölge sergisine davet edildi.  Bölge sergisi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kültür Merkezi Fuaye alanında 3 gün boyunca sürecek ve 12 Mart Perşembe günü projelerin bölge dereceleri ilan edilecek.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER