7’nci Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Kongresi Yapıldı

Üniversitemiz öncülüğünde yedi yıl önce başlatılan Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçenin Öğretimi Kongresi 10 Eylül 2021 Cuma günü çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

7’nci Uluslararası Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Kongresi Yapıldı

İlk başladığı yıldan beri, Türkçenin öğretildiği ve ilgi gördüğü ülkelerdeki paydaş bir üniversite ile ortaklaşa olarak Yurt dışında düzenlenen ICOTFL (Internatıonal Congress of Teaching Turkish As A Foreign Language), bu yıl salgın sebebiyle çevrim içi olarak gerçekleşti. Yurt içi ve yurt dışından akademisyenlerin katıldığı ICOTFL 2021!in bu yıl ki teması “2021 Yunus Emre & Türkçe Yılı ve Salgın Döneminde Yabancı Dil Olarak Türkçenin Uzaktan Öğretimi” olarak belirlendi.

Kongreye açılış konuşması yapmak için katılan Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, “Üniversitemiz öncülüğünde başlatılan böyle özel konulu ve dar kapsamlı kongrenin bu güne kadar getirilerek sürekliliğinin olması bizler adına mutluluk verici. Üniversitemizin yaklaşık %8’lik bir oranını uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Salgın sürecinde üniversitemizin tüm birimlerinde olduğu gibi üniversitemize yeni dâhil olan uluslararası öğrencilerin gerek Türkçe öğrenmeleri hususunda gerekse diğer tüm ihtiyaç ve gereksinimleri hususunda özel bir gayret sarf ettik. Bu süreçte uzaktan eğitimi de en etkili kullanan üniversitelerden biri olduk. Üniversitemizin uluslararasılaşması ve de Türkçemizin dünyaya yayılan bir dil olması kapsamında bu tür etkinlikleri her zaman destekliyoruz.” dedi.
ICOTFL Düzenleme Kurulu Başkanı ve üniversitemiz öğretim üyelerinden Prof. Dr. Alpaslan Okur ise “Daha önce her birini farklı ülkelerde düzenlediğimiz bu kongremizi bu yıl şartlar gereği mecburiyetten çevrim içi yapıyoruz. Umut ediyoruz ki bir sonraki kongremizi yine öncekiler gibi Türkçenin konuşulduğu ve öğrenilmek için ilgi gördüğü bir ülkede yaparız. Bugüne kadar yaptığımız kongrelerimizi Üniversitemiz her zaman desteklemiştir. Aynı şekilde Yurt dışındaki kongrelerimizde desteklerini gördüğümüz Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Dil Kurumuna da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kongrenin davetli konuşmacısı olarak Yunus Emre Enstitü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve MEB Yurt dışı Eğitim ve Yükseköğretim Genel Müdürü Prof. Dr. Cemal Yıldız ile Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Şaban Köktürk yöneticiliğinde “Salgın Döneminde Yurt dışında Türkçenin Öğretimi” konulu bir söyleşi yapıldı. Eski bir Sakarya Üniversitesi öğrencisi olan ve önceki Afganistan yönetiminde belediye başkanlığı yapan Khudabery Nazary ile Prof.Dr. Alpaslan Okur yöneticiliğinde “Son Gelişmeler Kapsamında Afganistan’da Türklerin ve Türkçenin Durumu” adlı özel bir oturum yapıldı.

Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Türkçe öğretim merkezleri yöneticileriyle de “Salgın Döneminde Türkiye’deki Türkçe Öğretim Merkezleri ve Türkçenin Uzaktan Öğretimi” adlı bir panel Prof. Dr. İsmail Güleç başkanlığında yapıldı. Kongre aynı zamanda eş zamanlı olarak iki ayrı salonda yurt içinden Yurt dışından katılan akademisyenlerin ağırlıklı olarak Türkçenin uzaktan öğretimi konularındaki tebliğlerin sunulmasıyla tamamlandı.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER