Adapazarı İslam Ticaret Bankası’nın Geleceği SAÜ’de Konuşuldu

Adapazarı İslam Ticaret Bankasının (Türkbank) 109’uncu kuruluş yıl dönümü münasebetiyle Sakarya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde “Adapazarı İslam Ticaret Bankası-Türkbank: Dünü, Bugünü, Yarını” isimli panel düzenlendi.

Adapazarı İslam Ticaret Bankası’nın Geleceği SAÜ’de Konuşuldu

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, “Bundan tam 109 yıl önce dedelerimiz Adapazarı’nda bir banka kuruyorlar adı ise, Adapazarı İslam Ticaret Bankası. İlk özel yerli ve millî banka. Özel sermayeyle kurulmuş ilk özel teşebbüs. Adında İslam geçen tarihteki ilk banka ve o tarihlerde kurulup bugüne gelebilen ilk banka. Bu banka, tarihin akışının değiştiren bir dönüm noktası bence. Bu bir iktisadi mücadele ve finansal kurtuluş savaşı. Bugün bizim için bir varoluş mücadelesi aslında dolayısıyla bugün yaşadığımız duygular nesilden nesile anlatılacak” diyerek bankanın önemini vurguladı.

Açılış töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, bankanın kurulduğu dönemdeki şartlara değindi. “Bazı şehirlerin tarihine bakınca aslında koca bir ülkenin tarihine de bakmış oluyoruz. Bu bankanın kuruluş kararı çok zor şartlar altında alındı. Bu girişim şehrinde kaderini değiştirmiş oldu” dedi.
Bankayla ilgili oluşan birikimi ve meseleleri biraz daha derinlemesine incelemenin, bankacılık ve finans tarihi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Savaşan, “Aslında biz şuan ne yapıyorsak kendi şehrimizin, geleceğimizin ve kendimizin refahı için yapıyoruz. Bir şeyler doğru projelendirildiği zaman tüm kapılar açılıyor.” ifadelerini kullandı

“Bu şehir çok iyi yerlerde olabilirdi”
Adapazarı İslam Ticaret Bankası’nın ilk özel yerli ve millî banka olduğu gerçeğine değinen 24. dönem İstanbul CHP Milletvekili Faik Tunay, “Bu bankanın bizim şehrimizde kurulduğundan bihaber olan çok fazla insan tanıdım. Herkesin sahip çıkması gereken bir ortak tarihimiz var işte bu banka böyle bir tarihin ürünü. Biz geçmişimizle böbürlenecek değiliz ama geçmişimizi onurlandırıp geleceğimizi de düşlemeliyiz diye” ifadelerini kullandı.

“Adapazarı, Dünyanın önemli üretim merkezlerinden birisi”
Adapazarı’nın dünyanın önemli üretim merkezlerinden biri olduğunu ileri süren Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, “Bu bankayı kuran heyet 3,5 yıl sonra Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odasını da kurdu. Adapazarı, şu anda Türkiye’nin, hatta dünyanın önemli üretim merkezlerinden birisi. Yaklaşık 10 milyar dolar ihracat ve bunun yarısı kadar da ithalatla Türk dış ticaretinde önemli aktör olmaya devam edecek.” diyerek kentin o dönemden itibaren ürettiğini dünyaya satarak rekabet etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

“Restorasyon bitme aşamasında”
Adapazarı İslam Ticaret Bankası’nın müze şube olarak kente kazandırılması için herkesin çaba gösterdiğini belirten Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, “Restorasyon artık yüzde 99 seviyesinde. Tabii ki restorasyon biraz daha zaman alan bir çalışma. Geldiğimiz noktada iç dizayn çalışması devam ediyor. Bu işi müzenin uzmanlarına, aklımızdaki hikâyeyi oraya nakşedecek uzmanlara bırakmamız gerekiyor.” bilgilerini verdi.
Işıksu, bankanın kuruluş hikâyesini anlatan “Zor Yıllar” filminin gösteriminin kentin 10 farklı noktasında yapılacağını duyurdu.

Adapazarı İslam Ticaret Bankasının dünü, bugünü ve yarını hakkına sunum yapıp bilgi veren panelistler, kimi şehirlerin tarihi güzellikleriyle ortaya çıktığını vurgulayarak bankanın geçmişten günümüze olan faaliyetlerinden bahsetti.
Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen panele SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAÜ İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu,  SATSO Başkanı Akgün Altuğ, Eski Adapazarı Belediye Başkanı Erkal Etçioğlu,

Türkiye Katılım Bankalar Birliği Danışma Kurulu Üyesi Temel Hazıroğlu, Yardım Sandığı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Meftun Erol, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Resül Narin, SAÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Sarı, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Sakarya’da 14 Ocak 1913’te kurulan banka, Adapazarı Belediyesinin girişimleriyle aslına uygun restore edilerek müze banka olarak faaliyetini sürdürecek. Yaklaşık 1,5 yıl önce Türk Ticaret Bankası ile imzalanan protokolün ardından başlatılan restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER