Adapazarı Meclisi Toplandı

Adapazarı Belediyesi mart ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi. 4 maddelik gündemle toplanan mecliste konuşma yapan

Adapazarı Meclisi Toplandı

Başkan Mutlu Işıksu, mart ayında birçok önemli gün ve haftayı yaşayacaklarını belirtti; projelerle ilgili detayları aktardı ve şehrin merkezinde planlanan mega proje ile ilgili düşüncelerini paylaştı.

Yeşilay Haftası Mesajı
Muhasebeciler Günü’nü kutlayan ve Yeşilay Haftası ile ilgili düşüncelerini paylaşan Işıksu, “Yeşilay Haftası’nın da bugün son günü. Sağlıklı ve mutlu bir toplumun en önemli kıstaslarından biri de zararlı alışkanlıklardan uzak durmaktır. İnsan ve toplum sağlığına, aile huzuru ve bereketine, ev ve toplum ekonomisine, ahlaka mugayir olan kötü alışkanlıklardan uzak duralım ve bu konuda elimizden ne geliyorsa yerine getirmek için çaba sarf etmeye devam edelim inşallah.” dedi.

Kentsel Dönüşüme Kıymetli Başlangıç
Deprem Haftası’nda olduklarını belirterek konuşmasını sürdüren Işıksu, “Bugün deprem haftasının son günü. Afetlere hazırlık konusunda Adapazarı Belediyesi olarak önemli çalışmalar içerisindeyiz. Özellikle kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu ısrarla vurguluyoruz. Strateji Raporumuzu çok önce hazırladık. Şehrin merkezinde kentsel dönüşümde çok kıymetli bir başlangıç yapmayı arzu ettiğimizi biliyorsunuz. İnşaallah devamı gelecek şekilde çalışmalarımızı gayretle sürdüreceğimizi belirtmek istiyorum.” diye konuştu. 

Kadın, Hayatın Mimarıdır
Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Işıksu, “Kadın, hayatın mimarıdır. Başta şehit ve gazi annelerimiz olmak üzere, çok kıymetli eşimin, kadın milletvekilimiz Çiğdem Hanımın, meclis üyelerimiz ve çalışma arkadaşlarımızın, İstiklal Mahallesi Muhtarımız Nazan Hanımın, teşkilatımızdaki azimli ve gayretli kadın kollarımızın, tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutluyor ve hayata verdikleri değerler için müteşekkir olduğumuzu ifade ediyorum.” şeklinde konuştu.

Teknofest Kuşağının Peşindeyiz
8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası’nın öneminden bahseden Işıksu, “Bilim ve teknolojinin ne kadar kıymetli olduğunun bilincindeyiz. Özellikle son yaşanan küresel gelişmeler, küresel salgınlar ve savaşlar. İnsanlığa hizmette bilim ve teknolojinin önemi yadsınamaz. Yarınlarımız için evlatlarımıza bu konuda ilgi ve duyarlılık aşılamak noktasında eğitim camiamızla birlikte ortak çalışmalar yürütüyoruz. Atölyelerimiz devam ediyor, okullarımıza destek oluyoruz. Biz Teknofest kuşağının peşindeyiz ve destekçisi olmaya devam edeceğiz inşaallah.” dedi.

Bahar, Bereketi ile Gelsin
14 Mart Tıp Bayramı ve 21 Mart Nevruz Bayramı ile ilgili düşüncelerini paylaşan Işıksu, “Şifanın önemi ve kıymetini özellikle son 2 yılda hep birlikte daha çok anladık, öyle değil mi? Sağlık camiamızın değerini daha çok bilmeliyiz. İyi ki varlar. Tıp Bayramlarını şimdiden tebrik ediyoruz. 21 Mart, Nevruz, yeni gün. Baharın ilk günü. Günler uzayacak, geceler kısalacak. Bereketi ile gelsin inşaallah.” diye konuştu. 

Gün, Dayanışma Günüdür
15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü ile ilgili konuşan Işıksu, “Esnafımıza verdiğimiz değeri herkes yakinen biliyor. Biz, bize yeteriz; üreten ve tüketen birbirine bağımlıdır. Bugüne kıymet vermeyen yarınlara ulaşamaz. Evlatlarımıza daha ahlaklı ve kıymetli yarınlar bırakmak için attığımız her adımda durup bir daha düşünmemiz gerektiği konusunda fikrimi nacizane paylaşmak istiyorum. Gün, dayanışma günüdür. Üreten de aslında tüketen, tüketen de aslında üretendir. İyi ya da kötü her davranış aslında kendimize yaptığımız bir davranıştır. Asla unutmayalım.” dedi.

Yarının Suyuna Dikkat
22 Mart Dünya Su Günü’ne dikkat çekerek konuşmasını sürdüren Başkan Mutlu Işıksu, “Yarının suyuna dikkat çekmek istiyorum. Su kaynaklarımızın önemi her geçen gün artıyor. Su, çok kıymetli bir hazine ve hamdolsun şehrimiz de bu konuda oldukça bereketli. Şahsi tasarrufumuzu gözden geçirmekten uzaklaşmamamız lazım. Hem ahlaki hem vicdani hem de manevi bir görevdir bu. Suyumuzu koruyalım inşaallah.” diye konuştu.

İstiklal Marşı ve Çanakkale
12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü ile ilgili konuşan Başkan Işıksu, “12 Mart, Milli ruhumuzun müstesna ve benzersiz, değeri ölçülemez hazinesi olan İstiklal Marşı’mızın kabulünün yıl dönümü. Mehmet Akif’e ve tüm kahramanlarımıza bu vesileyle bir kez daha rahmet ve şükran duygularımızı ifade etmek istiyorum. 18 Mart’ta da büyük destanın, kutlu zaferin yıl dönümü idrak edeceğiz inşaallah. Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir cephedir Çanakkale. Tüm dünyaya sürekliliğini asla kaybetmeyecek bir mesajdır. Çanakkale, geçilmez. Türk Ordusu yenilmez. Kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.
 
İnsana Kıymet Vermek
18 Mart Yaşlılar Haftası’nı kutlayan ve büyüklerimiz baş tacımızdır diyen Işıksu, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü ile ilgili; “Bizim medeniyetimizde ayrımcılık ve önyargı yoktur. İnsana kıymet vermek vardır. Biz her zaman down sendromlu kardeşlerimizin yanlarında olduk ve olmaya da devam edeceğiz inşallah.” dedi ve 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü kutladı. Başkan Işıksu, “Dizeler hep ayakta kalandır. Hayatı tek bir mısraya sığdıran, güzelliklere vesile olan tüm şairlere selam olsun. “Uzun ince bir yoldayız… Gidiyoruz gündüz gece…” 21 Mart’ta vefat yıl dönümü olan Aşık Veysel Şatıroğlu’nu da rahmetle ve saygıyla anıyoruz.” şeklinde konuştu. 

100 Bin Fidan Diktik, Gayretle Devam Edeceğiz
21-26 Mart Dünya Ormancılık Günü ile ilgili de düşüncelerini paylaşan Başkan Işıksu, “Orman Haftası, ağaç bayramı şimdiden kutlu olsun. Adapazarı Belediyesi olarak doğaya ve yeşile verdiğimiz önemi yaptığımız her çalışmada göstermeye gayret ediyoruz. Adapazarı’mızın nüfusu kadar fidan dikeceğiz demiştik hamdolsun bugüne kadar 100 bini aşkın fidan diktik. Çocuk parklarımıza meyve fidanları dikiyoruz, dikmeye de devam edeceğiz. Yeşil Adapazarı bizim için çok kıymetli. Böyle de devam edecek.” dedi.

Ada Sahaf Fikir Sanat ile Çocuk Kütüphanesi İhale Sürecinde
27-30 Mart Kütüphane Haftası’nı kutlarken Adapazarı gençlerine ve çocuklarına müjde veren Işıksu, “Adapazarı’mız gençlerinin kitaba daha kolay ulaşabilmelerini sağlamak, fikre ve edebiyata daha yakın olarak sanat dolu günler yaşayabilmeleri adına çok güzel bir projemiz var. İnşaallah bu yıl temelini atmak istiyoruz. Ada Sahaf Fikir Sanat Merkezi proje çalışmalarımız tamamlandı. İhale aşamasına geçiyoruz. Bu vesileyle aktarmış olayım. Ayrıca Şeker Mahallemizde bulunan Çocuk Hakları Sokağımızın hemen yanında bir de Çocuk Kütüphanesi yapacağız. Tüm hazırlıkları tamam, inşaallah yakında onun da ihalesini yapmış olacağız. Çocuk Dostu Adapazarı için kazanımlarımızı artarak sürdüreceğiz.” diye konuştu. 

Tiyatrolar Adapazarı ile Buluşuyor
27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ne dikkat çeken Işıksu, “Adapazarı Kültür Sanat etkinliklerimiz kapsamında, devlet tiyatroları başta olmak üzere, özel ve çocuk tiyatrolarını Orhangazi Kültür Merkezimizde ve hatta okullarda seyirci ile buluşturuyoruz. Adapazarı’mız tiyatro oyunlarını izlemeyi hakikaten çok seviyor. Mart ayında da birçok oyunu sanatseverlerimizle buluşturuyoruz. Kültüre ve sanata değer vererek gayretle çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Yazıcıoğlu’na Vefa
25 Mart vefat yıl dönümü olan Muhsin Yazıcıoğlu’nun anan Başkan Işıksu, “İmansız, ezansız, devletsiz, bayraksız, hürriyetsiz Türk olmaz diyen, yaşamı hepimiz için örneklerle dolu lider Muhsin Yazıcıoğlu’nu rahmetle ve saygıyla yad ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

Berat Kandili ve Ramazan-ı Şerif
17 Mart Berat Kandili’ni tebrik eden ve 2 Nisan Ramazan Başlangıcına dikkat çeken Başkan Mutlu Işıksu, “Mübarek 3 Aylardan Şaban ayındayız. Rahmet ve bereket günlerindeyiz. 17 Mart Perşembe günü de Berat Kandili’ni idrak edeceğiz inşaallah. Hayra ve berekete, sıkıntılardan feraha kavuşmamıza ve insanlığının huzuruna vesile olmasını Allah’tan temenni ediyoruz. Nisan meclisimizden hemen önce, 2 Nisan’da Ramazan-ı Şerif ayına giriyoruz. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluşa vesile olan Ramazan ayınızı şimdiden tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Başkan Işıksu, konuşmasında ayrıca Adapazarı Belediyesi’nin projelerinde gelinen son aşamalardan bahsetti; şehrin merkezinde planlanan mega proje ilgili düşüncelerini paylaştı.

Meclis Gündemi
Gündem dışı konuşmalarda söz alan MHP Meclis Üyesi İrem Serdaroğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı. Serdaroğlu konuşmasında kadın cinayetlerine dikkat çekerken, iç acıtan olaylara karşı yasal düzenlemelerin ve tedbirlerin artarak devam edeceğine olan inancını paylaştı. İYİ Parti’li meclis üyesi Hüseyin Akçalışkan da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı, Çalışkan, tarım ile ilgili yapılan çalışmaları da sorarken, AK Parti Grup Başkanvekili Necdet Tömekçe, daha önce de bu sorunun geldiğini ve cevapladıklarını ifade ederek, tarım ile ilgili şehre yapılan yatırımları ve hizmetleri paylaştı. 

Konuşmaların ardından meclis gündemine geçildi. 4 maddelik gündemle toplanan mecliste, 3 madde oy birliği ile 1 madde ise oy çokluğu ile kabul edildi. 

Bir sonraki meclis toplantısı, 4 Nisan Pazartesi saat 14.00’da gerçekleştirilecek. 

Adapazarı Belediyesi Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER