Afrikalı Öğrencilerden Renkli Etkinlik

Sakarya Üniversitesinde Afrokarya Öğrenci Topluluğu tarafından “Afrika'ya Hoş Geldiniz: Afrika’yı Afrikalılardan Öğrenelim” isimli etkinlik düzenlendi.

Afrikalı Öğrencilerden Renkli Etkinlik

Etkinlikte Afrika kıtasının barındırdığı kültür hakkında bilgiler verilerek şarkılar söylenip şiirler okundu.

Etkinliğe Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve MÜSİAD Sakarya İl Başkanı İsmail Filizfidanoğlu da katıldı.

Sakarya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezinde Düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Savaşan, “Yaklaşık 110 ülkeden teşrif eden öğrencilerimizin tamamı sadece üniversitemize değil, aslında şehrimize ve ülkemize de değer katıyorlar. Çünkü bir taraftan eğitimleriyle insanlığa hizmet için çeşitli alanlarda donanımlarını artırırken Türkiye’yi tanıyorlar, Türk kültürünü ediniyorlar; böylece dünyayı ülkemize ve şehrimize taşırken buradan aldıklarıyla da bizi dünyaya taşımış oluyorlar. Dolayısıyla da uluslararası öğrencilerimizin üniversitemiz ve ülkemiz için önemi barizdir” ifadelerini kullandı.

Uluslararası öğrencilerin Anadolu’daki kentlerin dünyaya açılmasında etkin rol oynadığına dikkat çeken Rektör Savaşan, “Sakarya’da ailelerin çocuklarıyla çarşıya pazara gittiklerinde dünyanın değişik ülkelerinden simalarla karşılaşması onlarla etkileşime geçmesi aslında ta çocukluğundan itibaren Sakarya’nın dünyaya açılmasının da başlangıcını oluşturuyor. Bir taraftan bu toplulukların faaliyetleri hem öğrencilerimizi yetiştiriyor hem de üniversitemize renk katıyor” diye konuştu.

Açılış programında konuşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Afrika ve Türkiye kardeşliğine vurgu yaparak, “Biz Afrika’yla et ve kemik gibi değiliz biz hamuruz; biz Afrika’yla ayrılamayız. Üç şey itikadın ve sevginin temelidir; sabırlı olmak, şükür sahibi olmak ve kadere rıza göstermektir” dedi.

Konuşmasının devamında Ekrem Yüce, “Sevgi, inanç ve ticaret evrenseldir” dedi ve ekledi, “Bunun rengi olmaz, dili olmaz, coğrafya farkı olmaz, ister Afrikalı ister Asyalı ya da Avrupalı nereli olursan ol; üç evrensel değeri birbirinden ayıramazsın.”
Etkinliğin devamında Afrika konulu hazırlanmış videolar izletildi, şiirler okundu, Afrokarya Öğrenci Topluluğunun faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Etkinliğin ardından Afrika’daki kültürlerle alakalı çeşitli yemekler ikram edildi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER