Altınküre Lisesi Öğrencileri Tıp Fakültesini Tanıdı

Altınküre Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencileriyle bir araya geldi.

Altınküre Lisesi Öğrencileri Tıp Fakültesini Tanıdı

Altınküre Fen ve Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe lise öğrencileri yoğun katılım gösterdi. 

Sınav Heyecanını Yenmek En Önemlisi

SAÜ Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi olan Şevval Nur, etkinliğe katılan öğrencilere sınav öncesi yaşanılan heyecanın yenilmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu. Nur, ‘’ Hayatımda yaşadığım en büyük heyecanı yaşadım. Başınıza neler gelirse gelsin vazgeçmeyin. Zorluklarla başa çıkmayı başarabilirseniz hayatta başarılı olabilirsiniz. Tıp Fakültesi kazanmak benim en büyük hayalimdi ve elimden gelenin en iyisini yaparak istediğim yeri kazandım ve ben bunu dershaneye giderek değil okuldaki hocalarımın yardımıyla başardım. Maddi zorluklar vs. başarıya giden yolda engel değildir. Siz isterseniz en iyi yerlere gelebilir ve kendinizi kanıtlayabilirsiz ’’ dedi. 


SAÜ Tıp Fakültesini tanıtan Samet Gök, üniversite sınavlarından hangi alanda kaç net yaparak SAÜ Tıp Fakültesi kazanılabileceği bilgilerini paylaştı. Samet Gök öğrencilere Tıp öğrencisi olmanın  getirdiği avantajlar ve zorluklardan bahsetti. Gök,’’ Sınava hazırlanan her öğrenci iyi veya kötü bir okul kazanacaktır. Ancak hayalinizin peşinden gitmek çok ayrı bir konu. Başarının sırrı hayalinizinden peşinden giderek sınavlara rahat bir şekilde girmenizdir. Heyecanınızı yendikten sonra yüksek puan alabilir ve tercih dönemi geldiğinde kafanız rahat olarak istediğiniz yeri tercih edebilirsiz’’ şeklinde konuştu. 

Staj Dönemi İle Pratik Kazanılıyor

Tıp Fakültesi öğrencilerinin staj dönemi ve geçirdikleri süreçlerden bahseden Betül Durmaz ise, ‘’Tıp Fakültesi 6 yıllık bir eğitim süreci ile tamamlanır. Bu süreç özünde 3 büyük parçaya ayrılabilir. Temel eğitim dönemi, stajyerlik dönemi ve internlik dönemi. Temel eğitim dönemi Tıp Fakültesinin ilk 3 yılını kapsar. Bu 3 yıllık temel eğitim döneminde genel hatlarıyla tüm derslerin teorik bilgileri verilir, az da olsa pratik ve laboratuvar eğitimleri yapılır. İnternlik dönemi ise Tıp Fakültesi eğitiminin son yılıdır. Temel ve staj eğitimleri tamamlandıktan sonra bir yıl boyunca ön hekimliğin yapıldığı dönemdir. Tıp Fakültesinde stajlar 4. ve 5.sınıfta yapılır. Tamı tamına 2 yıl boyunca staj yapılır. Aslında düşününce bu o kadar da uzun bir süre değil. Bir hastanede yer alan tüm bölümleri düşünün.Bu iki yıllık stajyerlik süresince tüm bu dalların hastalıkları, tanıları ve tedavileri hakkında fikir sahibi olmanız amaçlanıyor. Tabii ki çok detaylı bilim dalları var ve onlar hakkında isteseniz de pek bilginiz olamayacak. Ama bir Pratisyen Doktor’un genel hatlarıyla bilmesi gereken bilgileri 4. ve 5.sınıftaki stajlarınız sırasında alıyorsunuz. Tıp alanı çok uzun bir süreçtir ve öğrenilmesi gereken bilgilerle doludur. Eğitim-öğretim hayatınız ve staj döneminizin tamamlanmasının ardından mesleğinize başlayabilir ve insanlık adına faydalı işler yapabilirsiniz’’ diye konuştu.

Etkinlik, konuşmacılarla soru-cevap bölümünün ardından hediye takdimiyle sona erdi. 


Bahadır Ulukaya 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER