Çocukluk Temalı Sözlü Tarih Çalışması

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan Sözlü Tarih Çalışmaları kapsamında Sakarya Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, emekli öğretmen Ahmet İşsever ile sözlü tarih görüşmesi yaptı.

Çocukluk Temalı Sözlü Tarih Çalışması

Sakarya Eğitim Müzesi'nde çekimleri gerçekleşen programda 76 yaşındaki emekli öğretmen Ahmet İşsever çocukluğundan bugüne yaşamından önemli paylaşımlarda bulundu.

İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'un moderatörlüğünü yaptığı sözlü tarih söyleşisinde 1962 yılı Arifiye İlk Öğretmen Okulu mezunu olan Ahmet İşsever'in öğretmenlik mesleğini yaparken ve emekli olduktan sonraki çalışmalarıyla ilgili anıları gelecek kuşaklara ders niteliğindeydi.

Örnek bir öğretmen yaşantısını günümüzde de devam ettiren İşsever'in çocukların yüreğine dokunan bir öğretmen modeli çizdiğini belirten İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş  eğitime verdiği katkı nedeniyle teşekkür etti.

Ahmet İşsever Kimdir?

Geyve’de ikamet eden emekli öğretmen Ahmet İşsever aslen Taraklılıdır ve 76 yaşındadır. 1962 yılında Arifiye İlk Öğretmen Okulu mezunudur.  Öğretmenliğe ilk olarak 1962 yılında Urfa ili Halfeti ilçesi Durak köyünde başlamıştır. 30 yıllık çalışma hayatı sonunda Mart 1992 yılında emekli olmuştur.  Değerli öğretmenimiz Taraklı ve Geyve yöresinin folklorunu yaşatmak için yıllarca halk oyunları oynamış, öğrencilerine ve yetişkinlere bu oyunları öğretmek için çalışmalar yapmıştır. Bu alanda ulusal yarışmalarda yaptığı çalışmalarla dereceler alan öğretmenimiz uluslararası festivallerde de Türkiye’yi başarılı bir şekilde temsil etmiştir. 2010 yılında Sakarya-Geyve Yöresi Halk Oyunları kitabı yayımlandı. Ayrıca Ahi Naci İşsever ile birlikte uzun yıllar uğraşarak Taraklı yöresinde kullanılan kelimeleri ve deyimleri derleyerek Taraklı Ağzı kitabını kaleme almıştır. Bu kitap şehrimizin kültür mirası Taraklı ilçemizin dilini ve kültürünü yaşatmak için önemli bir kaynak niteliğindedir. 

Sözlü Tarih görüşmesinde Ahmet İşsever'le doğup büyüdüğü yerler, okuduğu okullar, unutamadığı öğretmenler, öğretmen olma hikâyesi, başından geçen ilginç olaylar, yaşadığı zorluklar, unutamadığı öğrenciler üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirildi. Bu görüşme sırasında değerli öğretmenimiz  sahip olduğu mesleki deneyimlerini aktarırken çocukluk tarihi, oyun ve çocuk eğitimi,  mahalle, komşuluk konularında ilginç hatıralar paylaştı.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER