Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, SAÜ Öğrencileriyle Bir Araya Geldi

Sakarya Üniversitesi birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyor. SAÜFEST bünyesinde gerçekleştirilen KİTAPFEST’in 15 Mayıs tarihli konuğu Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Prof. Dr. İbrahim Kalın oldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, SAÜ Öğrencileriyle Bir Araya Geldi

İbrahim Kalın, okurları ile KİTAPFEST konferans çadırında bir araya gelerek “Gök kubbenin altında” adlı söyleşi gerçekleştirdi.

Programa, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Ak Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen ve Ak Parti Sakarya İl Başkanı Yunus Tever katıldı.

“SAÜ, güzide üniversitelerden biri”
Konuşmasına Sakarya Üniversitesinin kalitesi hakkında konuşarak başlayan Prof. Dr. Kalın, “Ülkemiz için gerçekten güzide, mümtaz üniversitelerinden biri. Özellikle sosyal bilimler ve diğer alanlarda çok değerli akademik çalışmalar ve üniversite kavramının tanımına uygun önemli çalışmalar yapılıyor.” dedi.

Öğrencilere üniversite eğitiminin en önemli amacının sadece bir alanda uzmanlık kazandırmak olmadığını anlatan Kalın, bütüncül, evrensel ve mistik düşünceyi öğretebilmek ve bütüncül bakış açısının kodlarını öğrenmek olduğunu söyledi.

Çağımızın en önemli sorunlarından birinin uzmanlaşma sorunu olduğu değerlendirmesinde bulunan İbrahim Kalın, “Bir uzman ilgilendiği konuda uzmanlaşıyor ama ilgilendiği konunun öznesinin diğer vasıfları hakkında bir fikre sahip değil.” ifadesini kullandı.

Kartezyen devrim ile birlikte yaptığımız büyük felsefi hatalardan birinin insanı, varlığın ve evrenin merkezine yerleştirmek olduğunu belirten Kalın, bunun sebebini “Hümanizma adı altında ortaya çıkan farklı felsefi konular, ‘Evrenin merkezinde insanoğlu vardır.’ önermesine, iddiasına dayalıydı. Fakat insan evrenden kopartılmış, ona yabancı, ona düşman ve ona hasım bir varlık değil.” diyerek anlattı.

“İlimlerin hiyerarşi içinde olması gerekir”
Konuşmasına ilimler mertebesi başlığı ile devam eden Prof. Dr. Kalın, “Varlık nasıl hiyerarşiyse, daha basitten daha kompleksliye daha karışığa gidiyorsa, o varlık mertebelerini izah etmek için kullanılan ilim dallarının da ona tekabül eden bilgi biçimlerinin de belli bir hiyerarşi içerisinde olması gerekir.” dedi.
Öğrencilere disiplinler arası çalışma üzerine konuşan Kalın, hangi disiplinde çalışırlarsa çalışsınlar mutlaka diğer alanlar üzerinde de kendilerini geliştirmeleri ve farklı perspektiflerden okumalar yapmaları gerektiğinin altını çizdi.

“Malumat bilgi değildir”
Malumat ve bilgi kavramlarının birbirinden ayrı kavramlar olduğuna dikkat çeken Kalın, “Malumatı maalesef bilgi diye tercüme ediyorlar. Bilgi dediğimiz şey malumattan farklı bir şey. Malumat saf datadır; işlenmiş özümsenmiş hâli bilgi olur. ‘Ben kimim?’ sorusuna cevap vermeyen tüm bilgiler sizin için malumat olmaktan öteye gidemez.” ifadelerini kullandı.
Kalın, bilginin sistematik hâle gelmiş, belirli sorulara cevap veren ve insanın yeryüzündeki serüvenine cevap teşkil eden ana ögeleri ifade ettiğini söyledi.

“Çok yönlü olursak bunu yapabiliriz”
İbrahim Kalın, konuşmasına modern dünyada dijitalleşme üzerine devam etti. Kalın, “Modern dünya, bizi çok yönlü olmaya kendimizi çok farklı alanlarda yetiştirmeye eski tabir ile Hezârfen olmaya mecbur bırakıyor. Modern dünyanın meseleleri ile uğraşacaksak modern dünyanın gidişatını anlayacaksak kendimiz ancak çok yönlü olursak bunu yapabiliriz. Bugün artık biz her şeyin akışkan hâle geldiği dijitalize edildiği algoritmalar üzerinden kurgulandığı anlaşıldığı üzere bir çağda yaşıyoruz. Artık yapay zekânın hayatımızın her anına nüfuz ettiği metaverse ve benzeri yapılar üzerinden sanal gerçekliğin, güçlendirilmiş gerçekliğin kendi gerçekliğimizi şekillendirdiği bir dönemden geçiyoruz.” diye konuştu.

“Biz hâlâ birer özneyiz diyebilecek miyiz?”
Hızlı dijitalleşmeye karşı insanların tutumu üzerine duran Prof. Dr. Kalın, “Algoritmaların yönettiği insanların yaşadığı bir dünyada insanın, yaşamanın anlamı nasıl belirlenecek? Varlığımıza ilişkin temel soruları sormaya devam edebilecek miyiz? Yoksa o soruları da makinede yapay zekâ bizim adımıza sorup onların cevaplarını da onlar mı vermeye başlayacak? O zaman insan olma vasfı ne olacak özgürlüğümüz ne olacak, biz hala birer özneyiz diyebilecek miyiz?” şeklinde konuştu. Bu soruları yeniden, her gün sormak üzerine sorumluluk edinilmesini söyleyen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, bu konuya tüm insanlığın kafa yorması gerektiğini vurguladı.

Yapılan söyleşi sonrasında İbrahim Kalın, öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Soru-cevap faslının hemen ardından Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan tarafından Prof. Dr. Kalın’a Sakarya Üniversitesi yayınlarından hediye takdim edildi. KİTAPFEST konferans çadırında gerçekleşen etkinliğin sonunda Kalın, okurları ile imza etkinliğinde buluştu.

Haber: Selin Işık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER