“Doğanın Sesiyim Annemin Ninnisi” Gençlik projesi

Adapazarı Hacı Zehra Akkoç Kız Anadolu Lisesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destek Programı (2019/1) tarafından

“Doğanın Sesiyim Annemin Ninnisi” Gençlik projesi

Türkiye genelinde lise kategorisinde desteklenerek hibe almaya hak kazanan 442 projeden biri olan “Doğanın Sesiyim, Annemin Ninnisi” adlı gençlik projesini “Anadolu Ninnileri” programı ile tamamlayarak büyük bir başarıya imza attı.  

GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLER İŞ BAŞINDA
Proje kapsamında yaklaşık 50 öğrenci, 3 aylık süreç içerisinde doğa yürüyüşleri, gönüllülük faaliyetleri, çevre ve kültürel değerler konularını içeren birçok etkinliği gerçekleştirdi. 
“Doğanın Sesiyim” diyen öğrenciler, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Kılıçkaya dağına gerçekleştirdikleri tırmanış ile zirvede kutladı. Devamında Sülüklügöl Tabiat Parkı’na düzenledikleri doğa yürüyüşü ile hem spor yapıp hem de tabiat parkı içerisinde aldıkları ekolojik yaşam ve doğa eğitimleriyle yaşayarak öğrenme fırsatı buldular.

 TEMİZ ÇEVRE İÇİN EL ELE
Tabiat alanı çevre temizliği, ağaç dikim etkinlikleri gibi birçok gönüllü çevrecilik faaliyeti gerçekleştirilen proje kapsamında, “Okulumda Sıfır Atık” kampanyası düzenleyen öğrenciler, plastik atıklar, geri dönüşüm ve atıkların azaltılması gibi konularda da çeşitli STK’larla iş birliği yaparak eğitimler aldılar. Okul içerisinde sıfır atık alanlarının kurulmasını sağlayan öğrenciler, bu konuda kurum kültürü oluşturulması amacıyla akran eğitimleri gerçekleştirerek takdir topladılar.

ANNEMİN NİNNİSİYİM
Projenin diğer kısmında Anadolu kültürünün bir parçasını oluşturan “Anadolu Ninnileri” ile ilgili çalışmalar yürüten öğrenciler, ninni kültürüne dair alan araştırmaları, belgesel film gösterimleri ve ninnilerin özelliklerine dair edindikleri birikimleri “Anadolu Ninnileri” müzik dinleti programında paylaştılar. Proje kapsamında birçok çalışmayı birlikte yürüten gençler, ninni kültürünün yaşaması ve yaşatılması için “Annemin Ninnisiyim” sloganıyla da kültür aktarımının gönüllü elçileri oldular.

YAPARAK YAŞAYARAK ÖĞRENME
Proje yürütücüsü Coğrafya Öğretmeni Volkan Yalçın; “Ormanın sesini dinlememiş, ağaca, doğaya, toprağa dokunmamış bir çocuğa, ağaç sevgisini sözlü olarak anlatamayacağımız gibi ninni ve birçok kültürel değeri de derslerde tanımlayarak öğrenciler tarafından içselleştirilmesini bekleyemeyiz.” diyerek projenin hayata geçirilmesinde desteğini esirgemeyen “Gençlik ve Spor Bakanlığı” na teşekkürlerini sundu.    

ÖZVERİLİ ÇALIŞMALARIN BAŞARISI
Hacı Zehra Akkoç Kız Anadolu Lisesi Okul Müdiresi Songül Mercan; “Gençlik Projeleri Destek Programı” na Türkiye genelinde yaklaşık 25 bin proje başvurusu yapıldığını, okullarının bu başvurular arasından farklı projelerle üst üste 2.defa hibe desteği almaya hak kazandığını ve projelerinin başarıyla yürütülerek tamamlandığını, belirtti. Mercan, “Gençlik ve Spor Bakanlığı” na sunduğu destekler için proje başvurusundan, sürecin yürütülmesine ve sorunsuz olarak tamamlanmasına kadar büyük emek harcayan Proje Koordinatörü-Coğrafya Öğretmeni Volkan Yalçın’a ve projede arkadaşlarına liderlik eden gönüllü öğrenciler, Sevinç Öztopaloğlu, Ebrar Çaptuğ, Cansu Savran, Kübra Arslan, Buse Selin Tekin, İlayda Derinsu, Sevgi Güngör ve Alera Arman’a özverili ve örnek çalışmaları adına teşekkür etti.

PROJELERİN ÖNCÜSÜ GENÇLER 
Adapazarı İlçe Millî Eğitim Müdürü Coşkun Bakırtaş: “Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Projeleri Destek Programı” kapsamında gerçekleştirilen “Doğanın Sesiyim, Annemin Ninnisi” sloganıyla yola çıkan gençlerin, doğaya sahip çıkma ve kültürel değerleri koruma noktasında herkese örnek olduğunu, belirtti.

Bakırtaş, Hacı Zehra Akkoç Kız Anadolu Lisesi Okul Müdiresi Songül Mercan’ a, yap-yaşa anlayışını yerleştirmeye çalışan Proje Koordinatörü Yalçın’ a ve gönüllü öğrencilere teşekkür ederek, “ Doğanın dengesini koruma, kültürel zenginliği aktarma bugünden yarınlara kalacak en büyük mirastır. Bu amaçla yola çıkan gönüllü gençlerimizin gönülden yanındayız.” dedi.

Nagihan DELİGÖZ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER