Gastro Yarışmasının 2.’sinden SATSO’ya Ziyaret

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, GastroAntalya yarışması ikincisi Sakaryalı Şef adayı Selin Çakırgil’i makamında ağırladı. 

Gastro Yarışmasının 2.’sinden SATSO’ya Ziyaret

Ziyarette 7. Meslek Komitesi Başkanı Hayrettin Uçkaç da hazır bulundu.

Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Çakırgil’e SATSO’nun son çalışması olan “Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı” kitabından hediye etti.

Ziyarette konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ, “Küçük yaşına rağmen gastronomi alanında başarılara imza atan Selin kardeşimizi odamızda ağırlamaktan memnuniyet duyduk. Kendisi Serdivan TOBB MTAL lisesi aşçılık bölümü mezun olmuş ve aynı zamanda GastroAntalya yarışmasında 2.’lik alarak hepimizi gururlandırmıştır. Şehir kültürüne yönelik en güncel ve en önemli çalışmalarından biri olan Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı kitabından da kendisine hediye ettik. Bu eserdeki Sakarya’nın yemek kültürü, tarihi hakkında bilgi sahibi olarak kitapta geçen tariflerden bol bol yapmasını ve genç bir şef olarak bu yemekleri geleceğe taşıyıp Sakarya’mızın yemek kültürünü tanıtmasını tavsiye ediyorum. Kendisine başarılarının devamını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Çakırgil ise Başkan Altuğ’a misafirperverliği için teşekkür ederek yarışmada aldığı derece ve süreç hakkında bilgi verdi. Çakırgil şunları dile getirdi: “GastroAntalya yarışmasından biraz bahsetmek gerekirse toplam da 32 ülke den katılan 800 yarışmacı,100 jüri,50 kategoriden oluşan bir yarışma oldu. Ben yarışmaya balık kategorisinden girdim, tabağımın adı ıspanak kökü yatağında mango soslu levrek. 

Yarışmada ikinci oldum. Yarışma çok keyifli ve güzeldi başta GastroAntalya ekibine ve birbirinden değerli şeflerime çok teşekkür ederim benimle beraber yarışmada ter döken meslektaşlarıma da hayatında başarılar dilerim.

Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı kitabı için de mesleğim ve Sakarya mutfağı adına çok mutlu oldum. Kitaptaki tarifleri uygulamaktan büyük mutluluk duyacağım.” 

Çakırgil, Sakarya’yı gastronomi alanında temsil etmeye devam edeceğini dile getirerek destekler için teşekkür etti. 
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER