Hafız Hasan Hoca için vefa gecesi düzenlendi

SAKVA bünyesinde oluşturulan “Sakarya Dostluk ve Vefa Grubu” çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı.

Hafız Hasan Hoca için vefa gecesi düzenlendi
banner97
Sakarya Kültür ve Sosyal Yardım Vakfı, Sakarya’ya hizmeti geçmiş büyüklere vefa göstermek, geçmiş değerlere yeni nesile tanıtmak amacıyla yola çıkan SAKVA Sakarya Dostluk ve Vefa Grubu üyeleri, ilk olarak Sakarya’nın Kuran aşıklarından 106 yaşındaki Hafız Hasan’ı misafir etti. SAKVA Salonu’nda düzenlenen vefa programlarının ilki yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Osmanlının son zamanları ile Cumhuriyetin ilk yıllarındaki pek çok olaya şahitlik etmiş olan Hafız Hasan Hocanın anıları katılımcılar tarafından büyük bir ilgi ile izlendi. Yerel tarih araştırmacıları için yaşayan tarih olan Hafız Hasan Hoca  ilk hafızlık günleri ile ilgili pek çok hatıra dinleyenleri geçmişe götürdü. 

Zor Günler
İstanbulda eğitim aldığı ilk hocaları merhum Hasip Efendi, Çarşambalı hafız Osman hoca, Ahıskalı Ali Haydar efendi den naklettiği hatıralar dinleyenler tarafından büyük ilgi gördü.  O günlerde karneyle aldığı ekmekleri ve açlık nedeniyle İstanbul dan Adapazarı’na döndüğünü anlatırken Hocanın gözleri doldu.

Cumhuriyetin ilk dönemlerinde 18 yıl süren Türkçe ezanla ilgili hatıralar bölümünü okuduğu bir Türkçe ezanla bağlayan Hafız Hasan hoca “Allah tekrar o günleri göstermesin” duasında bulundu. Bu anlamlı gece Hacı Hafız Hasan hocanın katılımcılar ile topluca çektirdiği hatıra fotoğraf, ve uzun ömür temennisi ile sona erdi. Vefa grubunun dönem sözcüsü Ahmet Sulak bu tip toplantıların devam edeceğini ve organizasyonları kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade ederek toplantıyı sona erdirdi.

Levent CANDAN

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2014, 21:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER