Hareket et sağlıklı kal

Adapazarı İlçe Sağlık Müdürü tarafından Dünya Yürüyüş Günü kapsamında Kent Parkta yürüyüş etkinliği düzenlendi. 

Hareket et sağlıklı kal

Etkinliğe Adapazarı İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Tekin Ulaş Karatepe, Erenler İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Ömer Balcı ile Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Nuri Bayar Ortaokulu, Ahmet Akkoç Ortaokulu, Vali Mustafa Büyük Kız İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Hareketli yaşam ve yürüyüşün önemine dikkat çekilen etkinlikte konuşan İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Tekin Ulaş Karatepe, dünyada ve ülkemizde kronik hastalıkların ölüm nedenlerinde ilk sırada yer aldığının altını çizerek, tütün kullanımı, obezite, yetersiz hareket ve alkol kullanımının ortak önlenebilir risk faktörleri olduğunu söyledi. Karatepe, açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: “Günümüzde yaşam kalitesini artırarak yaşamak uzun yaşamak kadar önemli bir konu haline gelmiştir. Sağlıklı yaşlanmak ve yaşa bağlı oluşabilecek sağlık risklerini çeşitli yöntemlerle en aza indirebilmek için temel etkenler beslenme ve fiziksel aktivitedir.

Dünya Sağlık Örgütü raporlarına göre hareketsiz yaşam dünya çapında yılda 1,9 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır. Fiziksel olarak hareketsizliğin meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık %21-25’inin, diyabetin %27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Kalp sağlığınız için 10 bin adım öneriliyor. Bunun yürüyüşteki karşılığı haftada en az beş gün günde 30 dakika yürürseniz kendiniz için küçük sağlığınız için büyük bir adım atmış olacaksınız.” Kent Parkta gerçekleşen yürüyüşte öğrenciler ellerinde taşıdıkları pankartlarla hareketli yaşama dikkat çekti.


 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER