Kaynarca Milli Eğitim’den Halit Molla Yazarlık Mektebi

Kaynarca Belediyesi ve TYB Sakarya Şubesinin desteğiyle gerçekleştirilecek

Kaynarca Milli Eğitim’den Halit Molla Yazarlık Mektebi

Kaynarca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, örnek olacak bir yazarlık mektebi projesine imza atıyor. İlçedeki yirmi sekiz yetenekli lise öğrencisinin katılacağı yazarlık mektebi on beş hafta süreyle her Çarşamba ders bitiminde gerçekleşecek.

Kaynarca Belediye Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesiyle yapılan protokol çerçevesinde gerçekleşecek Halit Molla Yazarlık Mektebi’nde, şubeye üye şair ve yazarlar ücretsiz olarak gençlere yazarlık eğitimi verecekler. Akademisyenler Prof. Dr. M. Kemal Aydın ve Dr. Mehmet Özdemir, şair Kadir Korkut, Öykü yazarı Arzu Özdemir, Roman yazarı M. Furkan Özren, Portre yazarı Fahri Tuna ve Masal yazarı Tülay Sayan’ın eğitim vereceği projenin bitim tarihi olan 8 Haziranda, katılan öğrencilerin eserlerinden bir kitap yayımlanacak ve görkemli bir edebiyat gecesi düzenlenecek. Diğer ilçelere de örneklik teşkil edecek projede öğrencilerin kitap ihtiyacıyla yazarların gelip gitme ve yeme içmelerinin Kaynarca Belediyesi’nce üstlenildiği öğrenildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Harbi, ‘Sakarya’nın on altı ilçesinden biri olarak, ilçe tarihimizde bir ilke daha imza atmanın onurunu yaşıyoruz. Yazarlık mektebimizin adına da Kandıra, Kaynarca, Söğütlü, Ferizli ve Adapazarı’nı 100 yıl önce düşman işgalinden kurtaran kahramanımız Halit Molla’nın adını verdik. Edebiyat öğretmenlerimizle yaptığımız titiz bir çalışmayla ilçemizde yazma yeteneği olan yirmi sekiz öğrencimizi tespit ettik. Kaynarca Belediyesi ve TYB Sakarya Şubesiyle yaptığımız sözleşme çerçevesinde on beş hafta onlara yazarlık dersi vereceğiz. Bu tür çalışmalarla, inanıyoruz ki, Sakarya’mızdan yeni Sait Faik’ler, yeni Selahaddin Şimşek’ler, yeni Selim Gündüzalp’ler yetişecek. Bu çalışmada gönüllü olarak bizimle işbirliği yapan TYB Sakarya Şubesi üyesi şair ve yazar dostlara, başta kitapları temin etmek olmak üzere her türlü konuda yanımızda olan belediye Başkanımız Murat Kefli’ye, fedakârca çalışan Türk dili ve edebiyat öğretmeni Rümeysa Hoca’ma çok teşekkür ediyorum. Bu anlamlı çalışmaya katılacak gençlerimize de edebiyat hayatlarında başarılar diliyorum’ dedi.

Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli de ‘Belediye olarak daima gençlerimizin yanındayız. Kaynarca’daki her güzel girişimi desteklemek asli görevimiz bizim. Bu proje ile hem genç yeteneklerimiz eğitilecek hem de Kaynarcalılık ruhu daha da pekişecek. Ders verecek yazarlarımızın hemen tamamı da Kaynarcalı zaten. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve şair-yazar arkadaşlarımıza ben de çok teşekkür ediyorum. Gençlerimize de kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Benzer projelerde de her zaman yanlarında olduğumuzu da belirtmek istiyorum’ dedi. 

Gençlerin yazma yeteneklerini geliştirecekleri Halit Molla Yazarlık Mektebi’nin 16 Şubat 2022 tarihinde başlayıp 8 Haziran 2022 tarihinde sona ereceği öğrenildi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER