Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Gerçekleştirildi

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arapça Dil Grubu Öğrenci Topluluğu tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması online olarak gerçekleştirildi.

Kur’an-ı Kerimi Güzel Okuma Yarışması Gerçekleştirildi

Yarışma SAÜ İletişim Koordinatörlüğü tarafından İlahiyat Fakültesinin YouTube kanalından canlı olarak yayınlandı. 
Programda konuşan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, sözlerine İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’ya, yarışmacılara ve izleyicilere teşekkür ederek başladı. Ramazan ayının bereket getirmesini ve salgın günlerinin defi için vesile olmasını niyaz ederek İlahiyat Fakültesi’nin; öğrenci toplulukları, hocaların katıldığı sosyal sorumluluk projeleri ve televizyon yayınları gibi pek çok faaliyet sergilediğini ifade etti.
Rektör Savaşan, ve hem öğrencilere hem de öğrenci topluluklarının akademik başkanlığını yürütenler başta olmak üzere fakülte hocalarına teşekkürlerini iletti. Topraklarımızda Kur’an’ı güzel okuyarak sedasını kalplere nakşetme çabası gösterildiğini ve mesajının da toplum olarak adeta içselleştirildiğini ifade eden Prof. Savaşan yarışmacılara başarılar dileyip sponsorlara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.
“Öğrencilerimize İslamî ilimler büyük bir dikkat ve titizlikle öğretiliyor”
Programda konuşan ve sözlerine yarışmaya duyulan ilgiye teşekkür ederek başlayan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı da, içinde bulunduğumuz sıkıntılı dönemin bir an önce atlatılıp önceki yaşantımıza döndükten sonra yarışmanın da önceden olduğu gibi yüz yüze gerçekleştirilebilmesi niyazında bulundu. Hz. Peygamber’in (s.a.) “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” hadisini hatırlatan Prof. Bostancı, Kur’an’ın hidayet rehberi olmasının mânasına nüfuz edilmesi, mesajının benimsenmesi ve hayata aktarılması ile mümkün olacağını vurguladı. 
SAÜ İlahiyat Fakültesi’nde Kur’an’ı anlamak maksadıyla öğrencilere İslamî ilimlerin büyük bir dikkat ve titizlikle öğretildiğini belirten Prof. Bostancı, Sakarya İl Müftülüğü ile ortak yürütülen “İlahiyat Eğitimi İle Eş Zamanlı Hafızlık Projesi” kapsamında hafızlığını tamamlayan öğrencilerin de kendileri için ayrıca bir mutluluk vesilesi olduğunu ifade etti. 
Prof. Bostancı, yarışmaya İlahiyat Fakültesi dışındaki fakültelerden de öğrencilerin katılması ve Çalışma Ekonomisi Bölümü’nden bir öğrencinin finale kalmış olmasından dolayı duydukları memnuniyeti belirttikten sonra yarışmanın düzenlenmesinde büyük emek sarf eden topluluk akademik başkanı Öğr. Gör. Hülya Afacan’a ve öğrencilerden Abdülkadir Yavuz’a özel teşekkürlerini iletti.
Doç. Dr. Ali Karataş başkanlığındaki jüri heyetine, yarışmada takdim edilecek ödüllere katkıları sebebiyle Sakarya İl Müftülüğü’ne, Adapazarı İlçe Müftülüğü’ne, Karacalar Şirketler Grubu’na, Trabzonlu iş adamlarına, yarışmanın SAÜ stüdyosundan yayınlanmasını sağlayan SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’a ve yayını gerçekleştiren İsmail Kurtuldu başkanlığındaki İletişim Koordinatörlüğü ekibine şükranlarını sunan Prof. Dr. Ahmet Bostancı, yarışmaya katılan ve her birini bir inci olarak gördüğünü ifade ettiği yarışmacıları tebrik ederek konuşmasını sonlandırdı.
Yarışmanın moderatörlüğünü yürüten İlahiyat Fakültesi öğrencilerinden Abdülkadir Yavuz da yarışmacılara başarılar dileyerek yarışma hakkında bilgi verdi. Yavuz, toplam 22 SAÜ öğrencisinin başvuru yaptığı yarışmada 9’unun finale kaldığını, okunacak aşırların jürinin onayının ardından belirlendiğini ifade etti. 
22 öğrenciden 9’u finale kaldı
Yarışmada SAÜ İlahiyat Fakültesi Tefsir Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Karataş, Adapazarı İlçe Müftüsü Hamit Albayrak, Öğr. Gör. İlyas Şanlı, Öğr. Gör. Musa Öziş, ve Orhan Camii İmam-Hatibi Mustafa Aydın seçici kurul üyeleri olarak yer aldı. Jüri başkanı Doç. Dr. Ali Karataş’ın yarışmada dikkat edilecek hususlar ve değerlendirmede esas alınacak kriterler hakkında bilgi vermesinin ardından öğrencilerin okuyuşlarına geçildi. 
22 öğrencinin başvurduğu ve yapılan ön eleme sonucunda 9’unun finale kaldığı yarışmada İbrahim Deniz birinci, Resul Caner ikinci ve Mehmet Yıldız üçüncü oldu. 
Program online ödül töreninin ardından sona erdi.

 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER