Polatlar Sultan Seki’nin yeni yeri “Polat Bey Et”e Dursun Ali Erzincanlı sürprizi

Sakarya Serdivan'da yatırım hız kesmezken; damaklara farklı lezzetler katan, şehrin en tanınmış iş yerlerinden birisi olan Polatlar Sultan Seki; şehre değer katacak muhteşem bir projeye imza attı. 

Polatlar Sultan Seki’nin yeni yeri “Polat Bey Et”e Dursun Ali Erzincanlı sürprizi

Sakarya Serdivan'da yatırım hız kesmezken; damaklara farklı lezzetler katan, şehrin en tanınmış iş yerlerinden birisi olan Polatlar Sultan Seki; şehre değer katacak muhteşem bir projeye imza attı. 

Açılış tarihi belli oldu: 11 Ocak 2019 Cuma saat: 14.30… kocaali 
Kendi yerleri olan Serdivan Kafeler Caddesi’nde 10 yıldır hizmet sektörün de misafirlerini kabul eden Polatlar Sultan Seki; farklı ve lüks segment ile Polat Bey Et” adını verdikleri 2. Şubesini 11 Ocak 2019 Cuma Namazı sonrası saat: 14.30’da resmi olarak hizmete açıyor. Polatlar Sultan Seki ve Polat Bey Et ismiyle hizmette son noktaya imza atan Polat ailesinin uzun zamandır üzerinde çalıştığı ve kendi yatırımlarıyla yeni mekânlarına; sürpriz ziyaret Dursun Ali Erzincanlı'dan geldi. Erzincanlı; Konak Hastanesi, kampus yolu üzerinde açılan Polat Bey Et”e ilk gelen misafir olması nedeniyle dua yapıldı. Mekân sahipleri Polat ailesi büyüklerinden Abdurrahman Polat, çocukları ve yeğenleri ile açacakları yeni mekânlarıyla birlikte gıda sektörün de zirveye oynuyor. İş dünyası, siyaset, spor ve STK'lardan isimler kalabalık gruplar halinde 11 Ocak 2019 Cuma Namazı sonrası saat: 14.30’da açılışı gerçekleşecek olan “Polat Bey Et”i Dursun Ali Erzincanlı’nın yanı sıra ilk ziyaret edenler arasında Semerkant Başkanı Erdinç Bora, Sakarya AFD Başkanı Ömer Bektaş, Sakarya Müteahhitler Birliği Başkan Murat Bayrak, spor antrenörleri, müteahhitlerde yer aldı.
 

Levent CANDAN

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2018, 15:15
YORUMLAR
Abdullah Karakuş
Abdullah Karakuş - 9 ay Önce

Polatlar Sultanseki'nin Serdivan'da açılması memnuniyet verici. Hayırlı uğurlu olsun. Cuma günü açılışını uzaktan fark ettim. Pazar günü açık öğretim imtihanları dönüşü yemek yemek için uğradık. Mekan son derece nezih bir mekan. Derenin üzerine kurulmuş asma köprüden geçiliyor. İçeriye girdiğinizde güler yüzlü garsonlar sizleri karşılıyor. Ancak garsonların güler yüzlü duruşlarına kıyafetlerindeki resmi papyon kravatları doğrusu ortamı birden resmileştiriyor. Yemek menüsünü incelerken çorbalarının bulunup bulunmadığını sorduk İki mercimek çorbası ve karışık ızgara istedik. Önce çorbaları içtik daha sonra ızgara kebapları. Tabakta köfte kuzu şiş ve sucuk vardı. Doğrusu köfteler Köfteci Yusufun köftelerine benziyordu. Sert ve katkılı. Çorba ise çorbanın sonunamı rast geldik, bilmiyorum. Koyu ve lapa gibiydi. Yeni açılan bir kurum için sanırım iyi bir izlenim değil. Papyonlu ve asrî görünümlü pırıl pırıl garsonların "amca" demeleri de, resmi görünümü ihlal ediyordu. Tekrar hayırlı olsun.

SIRADAKİ HABER