Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Malazgirt’ten döndü

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun tensipleriyle kardeş şehir olan Muş İline Sosyal ve Kültürel Etkinliklere destek vermek amacı ile yola çıkan Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü personelleri, Gençlik Liderleri ve Gönüllü Gençler Sakarya ‘ya döndüler

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Malazgirt’ten döndü

Bu yıl Ağustos ayında Malazgirt Zaferi’nin 950. Yıldönümü Etkinlikleri için, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın teşrif ettiği, Muş İlinde 20-30 Ağustos 2021 tarihleri arasında coşkuyla kutlanan etkinliklere Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy ve Destek Hizmetleri Birimi Şube Müdürü Keramettin Ekinci’de katılım sağladı. 
 
20 Ağustos’ta başlayan etkinlikler ve 30 Ağustos’a kadar Muş’un Malazgirt ve Bitlis’in Ahlat ilçelerinde eş zamanlı düzenlenen programlar kapsamında, atlı okçuluk, okçuluk, cirit atma, güreş ve geleneksel sporlar yapılıdı. Kutlamalarda, yöresel halk dansları, mehteran gösterileri, kökbörü gibi etkinlikler düzenlendi, Anadolu’dan gelen ozanlar türkülerini söyledi. 12 ülkenin yemekleri etkinlik kapsamında sergilendi.
Malazgirt’te kutlamaların yapıldığı 1071 Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihî Millî Parkı’na Sultan Otağı ile 16 çadır, Ahlat Millet Bahçesi’ne ise 1071 Sultan Alparslan Otağı ile yazın serin kışın sıcak olma özelliği bulunan ve keçeden yapılan rengârenk süslemeleriyle dikkati çeken 50 çadır kuruldu. Asırlarca yörede barınma amacıyla kullanılan ve bugüne ulaşan çadırların üzerindeki motifler, sahiplenmeyi, özgürlüğü ve kucaklaşmayı temsil ediyor. 
Malazgirtte yapılan programa katılım sağlayan Özsoy;
‘‘Bu Şanlı zaferin yaşandığı toprakları herkesin görmesini umut ederim. Programlar kapsamında gurur verici etkinliklere şahit olduk, hem tarih yaşadık hem millet bilinci oluşturduk, Malazgirt Zaferinin 950'nci yıldönümünde büyük Hakanımız Sultan Alparslan'ı rahmet ve minnetle yad ediyorum. Kanlarıyla destan, cesaretleriyle tarih yazarak bize vatan bırakan tüm şehitlerimize yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun. ’’ diye konuştu.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER