Sakarya MEM’den "Dilimiz Kimliğimiz" Söyleşisi

Sakarya Millî Eğitim Müdürlüğü "2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı" etkinlikleri kapsamında ilimiz genelinde görev yapan Türkçe ve edebiyat öğretmenlerine yönelik,

Sakarya MEM’den "Dilimiz Kimliğimiz" Söyleşisi

"Dilimiz, Kimliğimiz" başlıklı söyleşi programı gerçekleştirdi.

İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un da katılımlarıyla düzenlenen programda Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin; dil ile kimlik arasındaki ilişki üzerinde durdu ve dilin, toplumsal kimliğin oluşmasındaki belirleyici rolünden söz etti. Millî kimliğin en önemli göstergesinin dil olduğunu vurgulayan TDK Başkanı Prof. Dr. Gülsevin Türk dili ile Türk kültürünün ilişkisi hakkında bilgiler aktardı.

Öğretmenlerimize yönelik değerli fikirleri nedeniyle TDK Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’e teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Sakarya'mız, öğrenmeyi seven bir şehir. Meslektaşlarım çalışkan ve dil konusunda da oldukça duyarlılar. Türkçemize sahip çıkmak, millî kimliğimize sahip çıkmakla eşdeğerdir ve çok önemlidir. Dünya üzerindeki varlığımız, dil konusundaki duyarlılığımız ile paralellik gösterir. Balkanlarda duyduğum bir söz beni çok etkiledi: Vardar Nehri, Türkçe akar... Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Sizi en kısa zamanda güzel şehrimizde ağırlamak isteriz.” dedi.

Sakarya Millî Eğitim Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Biriminden Dil Uzmanı Nilüfer Turhan’ın yönetiminde Zoom platformu üzerinden düzenlenen söyleşiye katılan öğretmenler Türkçeyi korumak ve dilimizi kirletecek unsurlardan kaçınılması gerektiği konusunda görüş birliğine vardılar.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER