Sakarya Müftü Vekili Nejdet Arman'ın 2017 Yılı Mevlid Kandili Mesajı 

İl Müftülüğünce hazırlanan Mevlid Kandili ile ilgili mesaj aşağıya çıkarılmıştır. Kamuoyuna duyurulur.

Sakarya Müftü Vekili Nejdet Arman'ın 2017 Yılı Mevlid Kandili Mesajı 

Hicri 1439 yılının Rebiulevvel ayının 12. gecesi olan önümüzdeki Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece, Hz. Muhammed (sav)’in doğum yıldönümünü idrak edeceğiz. kocaali
Peygamberimiz (sav)’in doğumu demek olan Mevlid Kandili, yaşanabilir bir dünya için O’nun insanlığa emanet ettiği bütün değerleri anlama ve yaşama azmimizi yenileme gereğini bize hatırlatan bir gecedir. Milletimiz ve İslam Âlemi Hz. Muhammed (sav)’in üsve-i hasene/ en güzel örnek olduğu bilinciyle O’nun getirmiş olduğu ilahi mesajı anlamak, ortaya koymuş olduğu eşsiz örnek ahlakını hayata hâkim kılmak, O’na duyulan engin ve içten sevgiyi toplumsal ortak vicdana aktarmak düşüncesiyle O’nun kutlu veladetinin yıldönümünü kutlayacaktır.

Yüce Allah, insanlığa lütuf ve merhametinin bir tecellisi olmak üzere Hz Muhammed (sav)’i Son Peygamber ve yegane rehber olarak göndermiştir O’nu bize en iyi biçimde tanıtan Kur’an, O’nun hayatını ‘yaşanabilir en güzel model’ olarak takdim etmekte ve kendisini örnek almamızı istemektedir. Kur’an’da “Allah’ın sevgisine mazhar olmanın Hz. Peygamber (sav)’e tabi olmaktan geçtiğinin” (Âl-i İmrân, 3/31) vurgulanması, O’nun en iyi eş, en vefakâr arkadaş, en samimi dost, en güzel komşu, en verimli ve tutarlı birey olarak inananlar tarafından her zaman örnek alınmasının gerekliliğini ortaya koymaktadır. 

Hz. Muhammed (sav) bütün hayatı boyunca bizlere, Allah’a iman edip O’nu içtenlikle sevmeyi,  ibadetlerle hayatımızı anlamlı kılmayı, dürüstlüğü kuşanmayı, emaneti korumayı, insan haklarına riayet etmeyi,  kimsesizlere kol kanat germeyi, komşuluk ve akrabalık bağlarına önem vermeyi, gönül kırmamayı, yararlı insan olmayı öğütlemiş ve bütün bunları bizzat örnekliğiyle bize göstermiştir Bu ahlaki değerleri fark etmek ve onları hayat tarzı haline getirebilmek hepimizin temel hedefi olmalıdır.

İslam coğrafyasının, fitnecilerin tuzaklarına yakalanarak tarihin en ağır yıkımlarını yaşadığı, kardeşlerin birbirlerinin kanını akıttığı, hiçbir kutsala sığmayan vahşetlerin yaşandığı bir dönemde gözyaşlarının dinmesi, yeryüzündeki sefaletin ortadan kalkması, masumların akan kanlarının son bulması, her bir can’a Allah Teâlâ’nın yarattığı bir can olarak bakılması ve adeta “kaybedilen insanlığın” tekrar tesis edilmesi ancak Efendimiz (sav)’in örnekliğiyle yakalanabilecektir.

 Bu duygu ve düşüncelerle; Sakaryalı hemşehrilerimiz başta olmak üzere tüm İslam Âlemi’nin kandillerini tebrik eder, bütün kardeşlerimize ‘tüm benliği Kur’an’ olan Hz. Muhammed (sav)’in örnekliğinde mümtaz bir hayat yaşamalarını Yüce Allah (cc)’tan niyaz ederim Salat-ü selam, tahiyyat-ü ikram, her türlü ihtiram O'na, O Peygamber (sav)’e olsun…
 

Sakarya Valiliği Basın Şube

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2020, 09:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER