SAÜ’de Afrika ve Kadın Paneli

Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü Arş. Gör. Fatma Zehra Toçoğlu, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Gençlik Komisyonu tarafından düzenlenen “Afrika’da Kadın” paneline konuşmacı olarak katıldı.

SAÜ’de Afrika ve Kadın Paneli

Farklı coğrafyaların kadınlara ve kadın haklarına yaklaşımlarını konu alan Bölge Analiz panelinin ikinci bölümü olan “Afrika’da Kadın” panelinde kadının sosyal yaşamda, çalışma hayatında, siyasette, aile hayatında ve hukuk alanlarındaki yeri konuşuldu.

Çok renkliliğin ve kültürel çeşitliliğin hâkim olduğu Afrika kıtasının tek bir ülkeymiş gibi algılanmasının büyük bir hata olduğuna değinen Arş. Gör. Toçoğlu, kıtada birbirinden farklı sosyal, siyasal ve kültürel özellikler olduğuna ve kıtaya dair olumsuz algıların yanlış olduğunu vurguladı.

Afrika’daki kadınların ekonomi üzerinde büyük ölçüde katkısı olduğuna değinen Arş. Gör. Toçoğlu, çalışma alanlarının arka planda kalması nedeniyle kadınların emek gücünün geri planda olduğunu söyledi. Kadınların siyaset alanındaki varlıklarıyla ilgili bölgesel çalışmaların yapıldığını ifade eden Toçoğlu, bazı ülkelerde kadınların siyasi katılımlarının kanunlarla korunduğuna dikkat çekti.

Haber: Fatma Şimşek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER