Trabzon’un kurtuluşu...

Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümü nedeniyle tarihçi Erol Özkan’ın konuşmacı olarak katıldığı bir etkinlik düzenlendi. 

Trabzon’un kurtuluşu...

Trabzon’un kurtuluş etkinliğinde konuşan Özkan: “Gençlerimize geçmişimizi ve tarihimizi çok iyi öğretmeliyiz”

Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği’nde düzenlenen etkinliğe Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Prof. Dr. Fehmi Çelebi, yönetim kurulu üyeleri ve geçmiş dönem başkanları ile çok sayıda dinleyici katıldı. 
Dernek binasında yapılan etkinlikte Trabzon’un düşman işgalinden kurtuluş sürecini anlatan Erol Özkan, Trabzon’un 17. Yüzyıldan sonra Türkiye’nin en çok yorulan ve zahmet çeken illerinden biri olduğunu belirterek; “Bunu da gelecek nesillere anlatmak ve aktarmak zorundayız.” dedi. 


Özkan, Trabzon’un kimlikli ve marka bir şehir olduğuna da dikkat çekerek şöyle devam etti: “Elbetteki memleketimizin diğer şehirlerinin de bir kıymet ve değeri var. Ancak dünya savaşlarında da çok zahmet çekti Trabzon. Bizim atalarımız, dedelerimiz de sürgün edildi, toprakları işgal edildi. Denizden toplarla bombalandı. Bizim unutmamamız gereken, minnet ve rahmetle anmamız gereken işgal döneminde düşmana direnen, sıkıntı yaşayan, çileyi çeken atalarımıza, dedelerimize borcumuz var. Biz savaşçı bir milletiz ama aynı zamanda insaflı bir milletiz. Türkiye hiçbir milleti katletmemiştir, zulüm yapmamıştır. Bu nedenle gençlerimize geçmişimizi ve tarihimizi çok iyi öğretmeliyiz.”
Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Prof. Dr. Fehmi Çelebi ise geçmişte yaşanan zulümlerin, çatışmaların ve savaşların günümüzde de yaşandığını belirterek, “Dolayısıyla bundan sonra da yaşanmayacağını kimse garanti edemez. Bu nedenle geçmişimizi, geçmişte yaşananları iyi analiz ederek doğru bir şekilde gelecek nesillere aktarmalıyız.” dedi. 


Yaklaşık 1 saat süren etkinlik sonunda başkan Çelebi, tarihçi ve aynı zamanda Sakarya Trabzonlular Kültür ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu üyesi Erol Özkan’a teşekkür ederek günün anısına kemençe hediye etti. 
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER