Tuna bu Cuma Üsküdar Belediyesi Söyleşisinde

SAÜ İşletme Topluluğu tarafından (SUİT) düzenlenen İş Dünyası & Satınalma Paneli, Kültür ve Kongre Merkezi Nevzat Kor Salonunda gerçekleştirildi. 

Tuna bu Cuma Üsküdar Belediyesi Söyleşisinde

Panele, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Başkanı Akgün Altuğ, Dünya Gazetesi Yazarı Sami Altınkaya, Satınalma ve Tedarik Yönetimi Üst Meslek Örgütü Başkanı (TÜSMOD) Gürkan Hüryılmaz, Daikin Akademiden Alper Reisoğlu ve Sakarya Satınalma Yöneticileri ve Profesyoneller Derneği (SASAYDER) Başkanı Emre Salioğlu konuk oldu. Programa SAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hatem Akbulut, İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. 
“Misyonumuz öğrenci ve sektörü bir araya getirmek”
Panelin açılış konuşmasını yapan SAÜ İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, “Paydaşsız yürütülen tüm etkinlikler, paneller, konferanslar eksiktir. Bizim paydaşlarımız iş dünyasından ve sektörden.  Onlarla sürekli etkileşim halindeyiz. Amacımız öğrencimizin mezun olduktan sonra sektöre kolay adapte olmasını ve sektörle henüz okul sıralarında bir araya gelmesini sağlamak” dedi.
“Satınalma departmanında en önemli konu sürdürülebilirlik”
SASAYDER Başkanı Emre Salioğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı panelde, iş hayatına giriş günlerinden bahsederek sözlerine başlayan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Satınalmanın temelinde eskiden beri süregelen, bir şeyi alırken kazanmanın önemli olduğu anlayışı var. Fakat bana göre en önemli konu sürdürülebilirliktir. Bu konu teminden bile daha çok önem arz ediyor” dedi.  Ekonomik kriz konusundan da bahseden Başkan Altuğ, “Avrupa’da da sıkıntılar var, bu sıkıntılardan kurtulmanın ve muasır medeniyetlere ulaşmanın tek yolu üretimden geçer” dedi. Çin’de ortaya çıkan Korona virüsü ile ilgili görüşlerini de ifade eden Altuğ, “İnsanlık açısından önemli bir sorun, umarım en kısa sürede çözüm bulunur, öncelik sağlıktır. Elbette bu büyük bir krizdir. Yalnız bu durum Ülkemiz açısından fırsat olarak da görülebilir. Eskiden Çin’e yapılan talepler Ülkemize yönelebilir” ifadelerini kullandı. Yerli otomobil ile ilgili gelen soruyu ise “Yerli araç çok önemli bir hamle. Elektrikli olması petrole bağımlılığımızı azaltacaktır” şeklinde yanıtladı. Son olarak Sakarya’ya değinen Altuğ, “Sakarya jeopolitik olarak Ankara ve İstanbul’un ortasında yer alması ile son derece büyük bir öneme sahiptir. Organize Sanayi Bölgelerini büyütmek ve çoğaltmak istiyoruz. Şehrin yüzölçümünün yüzde 3’nde üretim yapmak istiyoruz. Fakat kesinlikle tarım arazilerini sanayi bölgesi yapmayacağız. En büyük hedefimiz şehrimizin ihracatını artırmak ve 2023 yılına kadar bin tane ihracatçı firmaya sahip olan bir il olmak. Yatırımcıların tercih ettiği bir kentiz. Bu yüzden de şehrimizde eğitim gören üniversite öğrencilerini şehrimizde tutmak istiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.
“Yükselmenin yolu öncü olmak”
Mesleğe attığı ilk adımlardan bahsederek sözlerine başlayan TÜSMOD Başkanı Gürkan Hüryılmaz, “Satınalma konusunda dünya standartlarına yakın bir konumdayız. Ancak bu konuda akademik bölümlerin açılması gerekir. Yükselmenin tek yolu öncü olmaktır” dedi. Ayrıca ülkemizdeki satınalma konusuna da değinen Hüryılmaz, “Dijitalleşme konusunda kötü bir durumda değiliz. Kendi yazılımlarını yapıp bunları satan firmalara sahibiz” şeklinde konuştu. 
“Satınalma bakış açısı kazandırır”
Sözlerine satınalma departmanının önemini vurgulayarak başlayan Alper Reisoğlu, “Satınalma departmanı her şeyden önce kişiye bakış açısı kazandırır. İletişimde olduğunuz tüm firmalar, onların çalışanlarını ve tedarikçilerini tanıma şansı sunar” dedi.  Çin’de gelişen olaylar nedeniyle kendi sektöründe de çeşitli aksamaların yaşandığını belirten Resioğlu, “Sektörde ufakta olsa sorunlar başladı. Bunun nedeni soğutma ekipmanlarının Çin’den gelmesi. Zamanında Çin’in alternatiflerini oluşturmadığımız için bu sorunları yaşıyoruz. Krizi fırsata çevirip büyük firmaların desteğiyle bu durumu aşmamız gerekiyor” dedi. Son olarak sürdürülebilir hizmet, katma değer ve kalitenin öneminden bahseden Reisoğlu, sözlerini sonlandırdı.
“Satınalma profesyonelleri piyasayı belirler”
 “Satınalma profesyonelleri piyasayı belirleyen noktadır” diyerek söze giren Dünya gazetesi yazarı Sami Altınkaya, günümüzde talebin azaldığını ve kişiye kendini özel ve iyi hissettiren ürünlerin satıldığını dile getirdi. Pazarlamanın önemine değinen Altınkaya, “En zor iş pazarlamadır. Dünyamızda pek çok sorun var, bu sorunları kim çözerse piyasaya o hâkim olur. Bunun için ihracatlarımızı dünyanın ihtiyaçlarına göre yapmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.
Panelin sonunda katılımcılara plaket takdim edilerek, program sonlandırıldı.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER