Türkiye – Afganistan Dostluk Günü Sakarya Üniversitesinde Kutlandı

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Afganistan Öğrenci Topluluğu (AÖT) tarafından “Afganistan-Türkiye Dostluk Günü” düzenlendi.

Türkiye – Afganistan Dostluk Günü Sakarya Üniversitesinde Kutlandı

Türkiye ve Afganistan arasında 1 Mart 1921’de imzalanan Türkiye-Afganistan İttifak Antlaşması’nın 101’inci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe; Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Başkonsolos Sayed Hamed Numani, AÖT Akademik Başkanı İsmail Aydoğdu, AÖT Topluluk Başkanı Muhammad Arab Amiri ve öğrenciler katıldı.

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleşen etkinlikte saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı ve Afganistan Millî Marşı okundu. Afganistan Öğrenci Topluluğunun hazırladığı tanıtım videosu izletildikten sonra Afganistan yerel kıyafetlerinin tanıtıldığı gösteriler, şiirler, şarkılar ve çeşitli halk dansları sergilendi.

Etkinliğin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Savaşan, iki ülkenin tarihi ve kültürel bağlarla birbirine bağlı olduğunu vurgulayarak, “İki ülkenin ilişkileri Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yıllara uzanır. Özellikle Afganistan, Kurtuluş Savaşımızda çok yoğun destek sağlamıştır. Ülkenin de kaderi insanlar gibi inişli çıkışlı oluyor. Bu bağlamda Afganistanlı öğrenciler, tıpkı diğer uluslararası öğrenciler gibi ülkenin önemli değerlerindendir.” dedi.

Türkiye’de okuyan Afganistanlı öğrencilerin dostluk bağlarının güçlenmesi ve devamlılığı için katkı sağladıklarını dile getiren Prof. Dr. Savaşan, dostluk bağlarının daimi olmasını diledi.

Rektör Prof. Dr. Savaşan’ın konuşmasından sonra Afganistan Öğrenci Topluluğunun hazırladığı hediyeler takdim edildi.

Afganistan’ın Anadolu’da yurt edinen Türkler için önemli değerlerin doğduğu ve büyüdüğü bir ülke olduğunu söyleyen AÖT Topluluk Başkanı Muhammad Arab Amiri, “Ülkelerimiz arasında 1 Mart 1921’de imzalanan İttifak Antlaşması ile iki ülkenin saadeti birbirine bağlanmıştır. Biz yeni nesiller olarak beşeri ve gönül bağlarımızı güçlendirmek en büyük görevimizdir.” şeklinde konuşarak, programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Türkiye ve Afganistan’ın ortak kültürel miraslarına değinen AÖT Akademik Başkanı İsmail Aydoğdu, “Bu programda her iki tarihinde birbirine çok yakın olması sebebiyle hem nevruzun coşkusunu sizlerle paylaşacak hem de Çanakkale Zaferinin duygusunu yaşatacağız. Bu sebeple programımızda sizlere iki ülkenin ortak değerlerinin yaşandığı günlere götürerek bu duyguları tekrar hatırlatacağız.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik, Türkiye ile Afganistan’ın yüzyıllar boyunca tarihi bağlarla bağlı olduğunu gösteren tiyatro gösterileri ile devam etti. Özellikle Çanakkale Zaferini yaşatan tiyatro gösterisi izleyenleri duygulandırdı.

Etkinliğin ardından Afganistan Öğrenci Topluluğu üyeleri, ülkelerinin sevilen şiirlerini ve şarkılarını seslendirirken, öğrenciler sergilediği çeşitli yerel ve geleneksel dans gösterileri ile izleyenlere keyifli bir akşam yaşattı.
Etkinlik, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından sona erdi.

 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER