TYB Sakarya’da Kırgız Şair Altınbek İsmailov Rüzgârı Esti

Kırgız şair-akademisyen İsmailov’la yapılan edebiyat söyleşisi büyük ilgi gördü.

TYB Sakarya’da Kırgız Şair Altınbek İsmailov Rüzgârı Esti

TYB Sakarya Şubesinde düzenlenen Kırgız şair-akademisyen Altınbek İsmailov edebiyat söyleşisi büyük ilgi gördü. Şube başkanı yazar Fahri Tuna’nın moderatörlüğünde gerçekleşen ve yaklaşık bir buçuk saat süren söyleşide, ağırlıklı olarak Türkçe kullanımı ve Orta Asya Türk edebiyatı konuşuldu.

Anadolu’da asırlardır konuşulan Oğuz Türkçesine Orta Asya’da yaşayanlar arasında en yakın Türkçenin, Özbek ve Türkmenlerde olduğunu, ana hatları ile Kırgız, Tatar ve Kazakların da aynı dili konuştuğunu belirten şair Altınbek İsmailov, verdiği örneklerle iddiasını ortaya koydu. Orta Asya Türkleri arasında 70 yıl süren Sovyet hâkimiyeti sırasında Anadolu Türk şair ve yazarlarından ideolojik nedenlerle sadece Nazım Hikmet’in bilindiğini belirten Türkolog - şair Altınbek İsmailov, ‘ancak son on beş yılda, bütün Orta Asya Türk devletlerinde başta Yunus Emre ve Mevlana olmak Necip Fazıl’dan Mehmet Âkif’e, Sezai Karakoç’tan Yahya Kemal’e, birçok şair ve yazarın eserlerinin yayınlandığını ve ilgiyle takip edildiklerini belirtti. ‘Muhteşem Yüzyıl’ ve ‘Diriliş-Ertuğrul’ gibi dizilerin Kırgız, Kazak ve Özbek televizyonlarında her gün yayınlanması nedeniyle Anadolu Türkçesinin son yıllarda Orta Asya’da çok popüler olduğunu, insanların zamanla dizileri altyazısız izler hâle geldiğini söyledi. Başta Kırgız yazar Cengiz Aytmatov, Azeri şair ve yazarlar Bahtiyar Vahapzade ve Anar olmak üzere Orta Asya Türklüğünün son asırda birçok büyük şair ve yazar yetiştirdiğini belirten İsmailov, alfabe farklılığının ortadan kaldırılmasıyla farklılıkların hızla ortadan kaldırılacağını söyledi. 

Söyleşinin son bölümünde soruları cevaplayan şair - akademisyen Altınbek İsmailov’a, söyleşi bitiminde TYB Sakarya Şubesi yönetimi tarafından teşekkür belgesi takdim edilirken, İsmailov da şube yönetimine Kırgız kalpağı ve haritası hediye etti.     

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER