TYB Sakarya’dan ‘Bir Hikâyesi Üzerinden Sait Faik’ Etkinliği

Adapazarı Belediyesi ve TYB Sakarya’dan ‘Bir Hikâyesi Üzerinden Sait Faik’ Etkinliği

TYB Sakarya’dan ‘Bir Hikâyesi Üzerinden Sait Faik’ Etkinliği

Adapazarı Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Dr. Mehmet Özdemir’in Semineri, Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi’nde gerçekleşti.

Adapazarı Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Sakarya Şubesi’nce ortaklaşa düzenlenen ‘Adalı Hikâyeciler ve Hikâyeleri’ başlıklı, yıl boyu sürecek etkinliğin ilki gerçekleştirildi. Etkinlik çerçevesinde SAÜ Eğitim Fakültesi Türkçe öğretmenliği bölüm başkanı Dr. Mehmet Özdemir, ‘Bir Hikâyesi Üzerinden Sait Faik’ konulu seminer verdi.

Tes-İş Adapazarı Anadolu Lisesi Müdürü Cengiz Kıyak ve Edebiyat Öğretmeni Seval Hülya Özdemir’in öncülüğünde hazırlanan seminerde öğrencilerle bir araya gelen Dr. Özdemir, Sait Faik’in ‘Karanfiller ve Domates Suyu’ hikâyesi üzerinde edebi bir analiz sundu.

Bir saati aşkın süre devam eden seminerin sonunda öğrenciler, sorularıyla semineri zenginleştirdiler.

Seminer ile ilgili olarak Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel, ‘Adapazarı’mız bir hikâyeciler şehri. Sait Faik’ten Faik Baysal’a, Necati Mert’ten Cüneyd Suavi’ye, Hatice Bilen Buğra’dan Ayfer Tunç’a… Türk edebiyatına on beş kadar hikâyeci armağan etmiş bir şehiriz biz. TYB Sakarya Şubesi ile ortaklaşa, 2022 yılı boyunca, ‘Adalı Hikâyeciler ve Hikâyeleri’ üst başlığında bir dizi edebiyat etkinliği planladık. Her ay bir hikâyecimizi liseli gençlere anlatacağız. Bu anlamlı çalışmamızda bize destek veren TYB Sakarya üyelerine ve ev sahipliği yapan liselerimizin yönetici ve öğretmenlerine Adapazarı adına çok teşekkür ediyoruz’ dedi.

Etkinlik çerçevesinde Şubat ayı içerisinde SAÜ Öğretim Üyesi Dr. Serhat Demirel’in ‘Bir Hikâyesi Üzerinden Kerim Korcan’ı anlatacağı öğrenildi.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER