Evinde Kal Türkiye

Dünya'yı etkisi altına alan Corona Virüs(COVID-19) salgını ne yazık ki ülkemizde de görüldü ve her geçen gün vaka sayısı yükseliyor. Bu süreçte hükümetimiz,  salgını çok dikkatli bir şekilde kontrol etti. Özellikle Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı bu konu hakkında  bizlere her zaman şeffaf olmaya çalıştığı için , saat kaç olursa olsun gerekli açıklamayı yapmasından ve süreci çok iyi yönettiğinden, gece gündüz demeden çalıştığından dolayı tebrik ve teşekkür ediyorum.

Durum Ciddi

Milletimiz türlü olaylarla dalga geçebilen bir millet olduğu için, her duruma bir mizah malzemesi bulunduğu gibi böylesi ciddi bir hadiseye karşı da elbette türlü mizahlar yapıldı.Bu yüzden ülkemizde bazı kesimler tarafından bu konu pek ciddiye alınmıyor. Bahsettiğim kesim gençlerin  çoğunluk olduğu yaş grubu(15-40).

Bu durum hakkında abartmış olarak görünüyor olabiliriz fakat yapılması gerekeni yapıyoruz ve fazlasını da yapmak zorundayız, sürekli artan vakalar bunu gösteriyor. 11 Mart'ta Corona Virüs testi pozitif çıkan hasta sayısı '1' iken 16 Mart'ta hasta sayımız 47'ye çıktı. Arada sadece beş gün var.Bu sayı daha da artacak gibi duruyor...

 Virüsün yaşlılar üzerinde etkili olduğu ve özellikle kronik hastalığı olanlarda daha ölümcül olduğunu duyan, bazı gençlerimiz kendilerine bir şey olmayacağı düşüncesine kapılıp, tüm uyarılara rağmen hala  kalabalık ortamlarda geziyor, dikkat etmiyorsa, rahat rahat  yaşamaya devam ediyorsa çok büyük yanlış yapıyorlar. Eğer çevrenizde bu şekilde davranan tanıdıklarınız varsa kesinlikle uyarın. ''Bana bir şey olmaz'' düşüncesiyle hareket etmeyelim.

Genç olarak bağışıklık sistemin güçlü olduğu için, bu virüs seni öldürmeyebilir fakat herkes genç değil,çevrendekileri düşün.Sırf sen dışarıda gezdin, kalabalık ortamlarda bulundun diye,  virüsten korunmak için evlerinden dışarı çıkmayan ailen veya akrabaların  yada selam verip tokalaştıkların, alışveriş yaptığın bakkal bile senin almadığın önlemler yüzünden virüs kapıp ölebilir ve virüsü senden alıp bir başkasına bulaştırabilir.

Unutmayın! Virüs yürümüyor onu biz taşıyoruz,yayıyoruz.

Gereken tedbirleri vatandaş olarak derhal almalıyız.

Bu süreçte yetkililerden aldığımız bilgiler dahilinde hareket etmeliyiz.Lütfen zorunlu olmadığı sürece  evden dışarıya çıkmamaya gayret edelim. Yurt dışı seyahatleriniz varsa erteleyin. Kurallara uymazsak virüs daha da yayılır ve  bu sefer, engel olamadığımız vakalarla ve ölümlerle karşılaşabiliriz. Alacağınız önlemler çevremizi etkileyecek.

Kahveler,kıraathaneler,düğün salonları,internet kafeleri,sinemalar,spor merkezleri kısaca Avm ve lokantalar hariç tüm mekanlar kapatıldı.

Cuma Namazı ve vakit namazları artık cemaat ile kılınması bir süreliğine askıya alındı, mümkün oldukça evde kılmaya özen gösterelim. 

Corona virüs dahil tüm solunum yolu hastalıklarından korunabilmek için aşağıdaki önlemlerin düzenli olarak uygulanması önerilmektedir:

  • Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın. Küçük çocukların da aynı şekilde ellerini yıkamasını sağlayın.
  • Su ve sabun bulunamıyorsa alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
  • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.
  • Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.
  • Corona Virüs belirtileri olan yada teşhisi konmuş hastalarla aynı kaptan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya öpüşmek gibi kişisel temastan kaçının.
  • Kapı kolları ve oyuncak gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve bunları dezenfekte edin.

"Hastalık size bulaşmayacak şekilde davranmaya çalışmayın. Hastalık zaten sizde varmış gibi, başkasına bulaştırmayacak şekilde davranmaya çalışın."       -G.M