Fındığın Kilosu 80 ₺ oldu

Fındığı yazsana, Fındığı  yazsana, yazayım da yazılcak hali kalmadı!! Ne FINDIĞIN ne diğer ürünlerin ne de hayvancılığın. Köye  bakkalına  fırın  arabası, yoğurt  arabası, yumurtacı giriyorsa orası köy değildir, sizde köylü. Ama yazayım  yide yerel siyasetçiler  verimli değil. Başta şu  nu belirteyim fındığın  desteklemeye ihtiyacı yok, fındığın  mazot desteğine  de ihtiyacı  yok, fındığın  ihtiyacı  gerçek  değerine satılması. Benim çocukluğumda fındık  bir kültür dü, ilk okuldayken fiskobirlik ten amcalar gelip 20gr lık fındık  paketleri ile fındık ezmesi dağıtırlardı hayatımızda  henüz  bu kadar nutella yoktu.

Ülkemiz  biraz daha kendi  ürünlerine  değer veren insanlardan oluşuyordu, he şunu da belirtmeliyim ki ilk okul yaşlarımda rahmetli dede min evinde ocak ayın da bile beş on çuval fındık oluyordu.Yani üretici daha tüccara teslim olmamıştı. Geçen  sene 11. Ayda açıklanan fındık  fiyat komedisinden sonra bu sene zamanın da açıklama  oldu ama çok  ciddiye alınmadı sanırım. Üreticiden 15 ₺ ye alınan  fındık pakete girdiğin de kilosu 80 ₺ (parakende satış) ye çıkıyorsa bu üründe  parayı  hiç  bahçeye  girmemiş adam kazanıyor demektir.

Bu da parası olanın fırsatçılık yapması anlamına gelir. Ürünün çıkış zamanı masrafın arttığı döneme gelmesi çiftçiyi tüccara mahkûm ediyor. Üreticinin bu konuda hatası yokmu derseniz tabiki vardır ancak millet vekiline bu kadar maaşı  nereye harcadığını soramadığımız gibi çifçiye sormamız da doğru olmaz. Peki uzun vade de bunun çözümü nedir, çözüm  fiskobirliklerdir. Fiskobirlikler sermayelerini ve iş güçlerini market işletmek yerine, fındık üreticisini tüccarın eline bırakmamak için harcamalıdır. Yada köylüler kendi kooparatif lerini kurup kendi içlerinde örgütlenip birbirlerine destek olmalıdır. Birde cebine 200 300 bin lira koyan herkes fındık  alımı  yapamamalı, fındık  tüccarlığı için  kurslar açılıp, yeterlilik sertifikası verilmeli. 

Özünde fındığın  reklama ihtiyacı yok, biz çocuklarımıza nutella yerine fındık ezmesi yemeği  öğretirsek er yada geç fındık değerini  bulacaktır.

Bir ürünün en çok kazananı üretici olmalıdır. Eğer bir yerde sermaye sahibi üreticiden çok kazanıyorsa orada kapitalizm var demektir ve kapitalizm in olduğu yerde adalet çoook uzaktadır...

Iyi haftalar

YORUMLAR
İsimsiz
İsimsiz - 5 ay Önce

Tebrikler