Fındık mesaj verdi

Geçtiğimiz hafta bu köşeden Kurban Bayramı ve sonrasında fındık fiyatı üzerinden bazı oyunlar oynanacağı duyumunu aldığımızı paylaşmıştım. Ne yalan söyleyeyim açıkçası ben yazıyı yazarken bu kadar etki yapacağını düşünmemiştim. Hafta boyunca olumlu olumsuz o kadar eleştiri aldım ki şaşırmadım desem yalan olur. Bu işten çıkarı olan bazı kesimler ortaya attığım iddiaları yalanladı. Fiyatın bu gün ve bundan sonraki günlerde hiçbir etkiye maruz kalmayacağını reel akış üzerinden şekilleneceğini iddia etti. Onların şu günlerdeki iddiasına göre fındık 14,50 civarına kadar yükselip orada uzunca bir müddet sabitlenecek. Ancak, Pazartesi günü 13.90 seviyesine çıkan fındık eğer bir müdahale olmazsa bir iki hafta içerisinde 15 TL’ye yükseleceğinin mesajını verdi.  

Kocaali genelinde şu günlerde yaklaşık 9 bin ton fındık tüccarın deposuna girmiş olsa da, teslim etmeyen üretici tamamen olayın bilincinde. Bizzat görüştüklerimin tamamı 2015 Ocak ayına kadar fındığı elden çıkarmamaya niyetlenmiş. Ben buna gerçekten sevindim. Az da olsa etkisi olacağına inanıyorum. Bu arada tüccarında parça fındık almaktan bunalmaya başladığını da hatırlatmakta fayda var.

Yazmak istediğim bir diğer mevzu ise ilçe için ciddi önem taşıyan ve şu günlerde dur durak demeden yapımı davam eden sahil yolu. Ben bunu yol projesi ilk başladığı zamanlarda yazmıştım. Kocaali sınırlarının bir an önce bitirilmesi gerektiğine vurgu yapmıştım. Üzerinden hemen hemen bir yıl geçti ve nihayet yol Kocaali için önem taşıyan ışıklar mevkiine kadar geldi. Bu aynı zamanda belediyenin oradaki çevre düzenlemesi için harekete geçme zamanının geldiğini işaret ediyor. Bu ne anlam ifade ediyor diyecek olursanız. Bildiğiniz gibi büyükşehir belediyesinin Kocaali plajı için bir çevre düzenleme çalışması mevcut. Ve büyük ihtimalle önümüzdeki yaz döneminde proje bitmiş olacak. Eğer bu süreçte Kocaali belediyesi de ana yol etrafındaki çalışmasını bitirirse önümüzdeki sezon bizim için çok iyi bir reklam olur.   

YORUM EKLE