Sektör Turizm Firmaları
Yayınlama Tarihi 06 Eylül 2019
Telefon 4442000
Resmi Web Sitesi https://blog.mngturizm.com/

Kapadokya, şüphesiz Türkiye'nin en güzel turistik yerlerinden biridir. Her yıl birçok turist oranın doğan güzelliklerini görmek için burayı ziyaret eder. UNESCO Dünya Mirasında yer alır. Tarihi 7000’lere uzanır.
Tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapan yer, çok bereketli bir coğrafyada yer alır. Adını 'Güzel Atlar Ülkesi' anlamına gelen Katpatuka'dan alır. Kapadokya çok eskilerde lavların ortaya çıkıp oluşturduğu şekillerle donatılmıştır.
Kapadokya Nerede?
Kapadokya Türkiye'nin ve Anadolu'nun tam ortasında yer alan Nevşehir il merkezli turistik bir yerdir. Nevşehir merkezde olmakla birlikte Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerinin bir bölümlerini de içine alan bölgede yer alıyor. İç Anadolu bölgesinde yer alan Nevşehir, doğuda kayseri, güneyde Niğde, kuzeybatıda Kırşehir, kuzeyde de Yozgat ile çevrilidir.
Kapadokya Gezilecek Yerler
Göreme Açık Hava Müzesi: Manastır hayatının başladığı bir yerdir. Kayalara oyulmuş kilise, şapel, yaşam alanları vardır. Unesco'nun Dünya Mirasları Listesinde yer alır ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Güvercinlik Vadisi: Adını kayalara oyulmuş güvercin yuvalarından almaktadır. Güvercin yuvalarını ve güzel bitki örtüsünü merak eden ziyaretçilerini eşsiz bir görünüm beklemektedir.
Güllüdere Vadisi: Peribacaların en güzel görüntüsü bu vadiden görülebilir. Hristiyanlara ait eski kiliseler ve kalıntılar bulunmaktadır. Üç Haçlı Kilise ve Ayvalı Kilise buradadır.
Aşk Vadisi: Peribacaları bu vadide de görsel bir şölen yaratmaktadır. Romantizm sevenler için uygun bir atmosfere sahip olan bir yerdir.

Zemi Vadisi: Sarnıç Kilisesi, Görkündere Kilisesi, Saklı Kilise, El Nazar Kilisesi bu vadi içinde yer alır. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan bu vadi yürüyüş için oldukça elverişlidir.
Göreme Panoroma Manzara İzleme Noktası: Huzurlu bir havaya sahip ve fotoğraf çekmek için çok güzel görüntülere sahip bir noktadır.

Bunların yanında Uçhisar bölgesinde; Uçhisar Kalesi, Cevizli, Tığraz Kalesi, Kocabağ şarapçılık gibi pek çok gezilecek yerler mevcuttur. Avanos bölgesinde: Paşabağ Rahipler Vadisi, Devrent Vadisi, Zelve Vadisi, Çavuşin Köyü, Özkonak yeraltı Şehri, Sarıhan Kervansarayı, Alaaddin Cami, Avanos Saç Müzesi, Çanak Atölyeleri turistik açıdan ziyaret edilebilecek görülmesi gereken yerler arasında yer alır.
Ürgüp bölgesinde: Temenni Tepesi, Mazı Yeraltı Şehri, Üç Güzeller, Ihlara Vadisi, Gaziemir, Kaymaklı, Derin Kuyu Yeraltı Şehri gibi pek çok güzel yerler vardır.
Kapadokya Ne Zaman Gidilmedi?
Her mevsim farklı güzelliğe sahip olan Kapadokya, her zaman ziyaret edilebilecek türde güzelliklere sahip. Yapılmak istenen aktivitelere ve gezilecek yerlere göre en uygun mevsim seçilmelidir.
Kapadokya Nerede Kalınır?
Kalınacak yer bakımından her bütçeye uygun birçok olanaklar mevcuttur. Kişisel tercihe bağlı olmakla birlikte konaklama konusu olduğunda en çok Ürgüp tercih edilmektedir. Bunun yanında Avanos, Uçhisar, Göreme tercih edilebilecek yerler arasında yer alır.
Kapadokya Gece Hayatı
Kapadokya da çok tempolu bir gece hayatı yoktur. Ürgüp bu bakımdan biraz daha fazla olanakları olan bir yerdir.