Gelen gelsin, tren kalkıyor

Haftalardır aynı şeyleri yaşıyoruz ya bu hafta da fazla bir şey fark etmedi bizim için. Yine gazeteyi erken saatte teslim etmemiz gerektiği için Ak Parti’nin kesinleşen belediye başkan adayı ile ilgili bir şey yazamamış olmanın üzüntüsünü yaşıyorum. Bu gün günlerden Salı ve ben bu yazıyı sabahın çok erken saatlerinde yazıyorum. Gazetemizin birinci sayfasını bekletme imkanımız var ancak iç sayfaları bekletemediğimiz için ben bu haftayı da Ak Parti’nin azizliğine uğrayıp maalesef pas geçmek zoruna kalıyorum.  Ne diyelim Allah’tan gelene amenna. Ancak inanıyorum ki ben yazımı gönderdikten birkaç saat sonra başkan adayımız kesinleşecek ve bu haber yüzde 99 ihtimalle gazetemizin manşetini süsleyecek.

Hafta böyle pas geçe dursun ben sabah 08.15’e kadar halen Ak Parti’den belediye başkan aday adalığı unvanını taşıyan Murat Duman’ın haberinde de vurguladığımız nüfus mevzusuna dikkat çekmek istiyorum. Bildiğiniz gibi ilçemizin nüfusu 2009 öncesinde 25 Bin’in altına düştü ve son birkaç yıldır 22 Bin 500 ile 24 Bin arasında seyrediyor. Tabi bunda 18-35 yaş arası genç nüfusun işsizlik yüzünden ilçe dışına çıkması büyük rol oynuyor. Özellikle son iki üç yılda gençlerin çalışabileceği bazı ticarethaneler faaliyete geçse de iş garantisi ve karşılığının düşük olması sebebi ile bu durum kimseyi tatmin etmiyor. Dolayısı ile giden insanlarımızı geri çağırmaya yüzümüz yok gibi. Diğer yandan da baraj istimlakaları ilçe nüfusunun düşmesinde büyük pay sahibi. Öğrendiğim kadarı ile yaklaşık en az 2000 nüfus istimlaklar nedeni ile ilçe dışına göç etmek ya da Kocaali’de oturmalarına rağmen Karasu ve Adapazarı’ndan da ev alarak ikametlerini dışarıya almak durumunda kalmış.

Aynı sayfanın alt kısmında da Murat Duman’ın açıklaması ile konuya ilişkin bazı detayları yazdığımız için şahsen aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum. Ancak Duman gerçekten de ciddi bir mevzu yakalamış ve anlattığı kadarı ile son birkaç aydır tanıdığı bildiği herkesi kolundan tutup ilçeye getiriyor. Kendisi bu durumu bana anlatırken gerçekten büyük bir samimiyet gösterdi ve bu haftaki sayfalarımda özellikle vurgulamam konusunda ricada bulundu. Öncelikle bu duyarlı davranışı için kendisine teşekkür ediyorum.

Haberi ve yazımı buraya kadar okuduğunuzda sizinde aklınızdan başka bir şeyler geçiyor olabilir. Mesela ben, Murat Başkan bana “Erman kardeşim nüfusumuzu 25 Bin’den yukarı çıkarmamız lazım. Son birkaç ayda ben bir sürü tanıdığımı, akrabamı Kocaali’ye getirdim” dediğinde “Hayırdır başkan kendine oy mu topluyorsun” demekten kendimi alamadım. Sanıyorum ki sizlerde şu an aynı şeyi düşünüyorsunuz. Ancak kendisinin “Kesinleşmemiş adaylık için neden oy yarışına gireyim ki. Hatta benim getirdiğim insanların yarısından çoğu muhalefet partilerinden” dediğinde onun samimiyetine bu kez gerçekten inandım. Sonrasında boş durmadım tabi. Nüfus konusuna vakıf bir iki dostumu arayarak Kocaali’nin son dönemdeki nüfus hareketliliğini sordum. Gerçekten de yukarıya doğru bir gidişat var. Ancak bu halen 25 Bin’i geçmiş değil.

Sonuç olarak Salı sabahı 09.00 itibari ile halen Ak Parti Kocaali Belediye Başkan Aday Adayı olan Murat Duman’ın yaptığı çağrıya kulak verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu gün birkaç yüz kişinin Kocaali’yi tercih etmesi, şimdilik fazla görünmüyor ama ileride ciddi sonuçlar doğurabilecek. Meclis üyesi sayısı, ödenek miktarı, sektörel yatırımların mecburiyet kazanması, ulaşım yatırımlarının artırılması, yeni kurumların, sosyal alanların oluşması gibi birçok olumlu etki yaratacak. Demem o ki önümüzdeki şu birkaç haftalık süreç ilerideki beş yılın şekillenmesi açısından gerçekten büyük rol oynuyor. Haydi gelen gelsin, yoksa tren Kocaali’den kalkıyor.

YORUM EKLE