Güçler savaşı

Geçtiğimiz hafta Kocaali’de seçim süreci ile ilgili değerlendirme yaparken Has Parti eski ilçe başkanı Murat Duman ve mevcut Belediye Başkanı Ahmet Acar’ın aday adaylığı başvurusu resmen gerçekleşmiş ismi sıkça konuşulan Habip Gül ise başvuru ile ilgili açıklama yapmıştı. Nitekim geçtiğimiz Çarşamba günü gazetemizin baskısı bitip aboneye ulaştığı saatlerde Habip Gül’de teşkilatı ziyaret ederek müracaatını yapmış oldu ve Kocaali’de aday adaylığı süreci üç adayın resmi başvurusu ile tamamlanmış oldu. Bunun ardından ilçede aday adayı sayısının az oluşu ciddi şekilde konuşuldu. Geride kalan dört beş gün boyuna en yakın örnek Karasu gösterildi. Karasu’da sadece Ak Parti’den başvuru yapanların sayısı neredeyse 15’e ulaşmış iken Kocaali’de üçte kalması son bir kaç günün en çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Tabi bu söylemler tüm hızı ile devam ederken geçtiğimiz hafta sonu temayül yoklamasına giden Ak Parti, tüm teşkilatlarını bir araya toplayarak ‘Ne olacak bu iş, ne düşünüyorsunuz?’ dedi. Bilindiği gibi Ak Parti özellikle yerel seçimlerde aday belirlerken teşkilat mensuplarının görüşlerine ciddi önem veriyor ancak bu konudaki en belirleyici unsur yine halk anketlerinden ve görevde olan başkanların hizmetlerinin testinden geçiyor.

Biraz önce bahsettiğimiz Kocaali’de neden az başvuru, konusuna dönecek olursak Karasu ile Kocaali arasındaki bir farka dikkat çekmek istiyorum. Farkındaysanız Karasu’da aday adaylığı başvuru süreci oldukça renkli geçti. Çeşitli meslek kuruluşlarından ve siyasetin içinden gelen 13 isim Ak Parti’den aday adaylığı başvurusu yaptı. Karasu’da bu sayının bu kadar yüksek olması aday adaylarının öz güvenlerine dayanıyor. Kocaali’de ise süreç deyimi yerinde ise güçler savaşı şeklinde geçiyor. Temayül yoklamasının ardından biz de vaktimiz yettiği kadar tanıdığımız partililere giderek oradaki ortam ile ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Genel intiba mevcut teşkilatın büyük bir çoğunluğunun mevcut başkan Ahmet Acar’ın arkasında durduğu yönünde. Hatta içlerinden Acar’ın adaylığı garanti diyenler bile çıktı. Ancak biz bunu sadece tırnak içinde vurgulamak durumundayız. Dolayısı ile Başkan Acar’ın sürece, hem teşkilat desteğini arkasına alması hem de halen görevde olması sebebi ile bir iki adım önde girdiğini söyleyebiliriz. Zira teşkilat zaten geride kalan yaklaşık üç dört aylık süreçte Başkan Acar’ın arkasında duracağını sinyalini vermişti. Öte yandan Acar’ın tek handikabı halk anketine katılacak olan ve belediye hizmetlerinden memnun olmayan kesim gibi görünüyor.

Diğer güçlere gelecek olursak, bildiğiniz gibi Has Parti eski ilçe başkanı Murat Duman başvuru sürecinin ikinci gününde müracaatını yapmıştı. Zaten Has Parti’nin Ak Parti ile birleşmesinin hemen ardından kendisi açıklama yaparak rotasının adaylık olduğunu söylemişti. Murat Duman geçmiş yıllarda Refah Partisi’nin o zaman 110 Bin nüfuslu olan Samandıra Belde Başkanlığı yapmış ve uzun süre Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile birlikte çalışmış bir isim. Dolayısı ile Murat Duman’ın ilçedeki itibarı ve Numan Kurtulmuş faktörü teşkilatın karşısında ikinci bir güç olarak görünüyor.  Öte yandan Habip Gül de saygın kişiliği ve halkçı duruşu ile dikkat çekiyor. Ayrıca (belediye başkanlığı için bu yıl ilk kez) köylerde yapılacak olan halk anketlerinde de zirveye oynayacak isim olması muhtemel görünüyor. Onun tek handikabı ise eski teşkilat yani bir başka deyişle Bayraktar cephesinin desteğini alıyor imajı. Herkes herkese destek olabilir bunu yadırgamamak lazım ancak kendisi daha uzun bir zaman önce sahaya inip bu imajı kırmaya çalışsaydı şimdi daha farklı şeyler konuşuyor olabilirdik. Sonuç itibari ile Kocaali’de şu günlerde ciddi bir güç ve güçler savaşı yaşanıyor. Ve bu durum artık siyaset üstü bir hal almaya doğru gidiyor. Dolayısı ile ben Kocaali’deki düşük başvuru sayısının aslında bu temele dayandığını düşünüyorum. Günün sözü: Sırtlanlar doğadaki en vahşi en saldırgan etcil hayvanlardır ancak, avlayacakları ceylan aslanların bölgesinde ise ya ‘üç kulhü bir elhem’ okumadan ava başlamazlar. Ya da hiç başlamazlar…           

YORUM EKLE