12 Eylül’e Karşı Türkiye’de Hayır Oyu Veren Tek Köy

12 Eylül 1980'deki askeri darbenin 38. yıl dönümünde tüm Akyazılılar Darbeye ve Darbe Anayasasına Hayır diyen Mahallede Birlik ve Beraberlik Gecesinde bir araya geldiler.

12 Eylül’e Karşı Türkiye’de Hayır Oyu Veren Tek Köy

12 Eylül 1980'deki askeri darbenin 38. yıl dönümünde tüm Akyazılılar Darbeye ve Darbe Anayasasına Hayır diyen Mahallede Birlik ve Beraberlik Gecesinde bir araya geldiler. kocaali

HABER – ASLI ÇAM

Kenan Evren tarafından yapılan 12 Eylül ihtilali sonrasında hazırlanan anayasa referanduma gitmişti. Ülke genelinde yüksek oranda kabul gören 12 Eylül anayasası Akyazı’da o zamanki adı Ramaslı olan daha sonra Askeri konsey tarafından adı değiştirilen Topağaç Mahallesindeki sandıklarda ülke genelinde tek olarak %90’dan fazla hayır oyu çıkmıştı.

Topağaç mahallesinde bu sonuç çıktıktan sonra Komanda taburu gönderilen köyde vatandaşlar köy meydanına toplatılıp çeşitli işkencelere mazur kalmışlardı. Hayır oylarını hazmedemeyen 12 Eylül konseyi zaman zaman askerlerle köye baskınlar düzenlemiş yaşlı insanlara köylünün gözleri önünde işkenceler yapmış gözaltına almıştı


12 Eylül 1980 yılında yapılan ihtilalin 38 yılında Topağaç Mahallesinde düzenlenen etkinlikte konuşan Sakarya AK Parti eski Milletvekili ve 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı Ali İnci,Topağaç köyü 80 ihtilalinde muhtarlara baskı yapılarak, eğer bu köyde evet oyu çıkmazsa hesabını sorarız. Evet hesap sordular. O zaman köye bir tabur asker gönderdiler. Köyüler yaşlılar askerle karşı karşıya gelmemek için köylerini terk edip sağa sola gittiler. Her yere asker koydular, ama bu millet geri adım atmadı. 80 anayasası seçimlerinde Topağaç köyündeki sizin başlattığınız kıvılcım, işte bu 15 Temmuz’daki meydana çıkan askerlerin kafasına ateş topu gibi indi ve darbe yapamadılar. Başkomutanımızın emriyle sokaklara çıktık ve darbeye karşı çıktık. Bu millet asla darbeyi kabul etmedi. Bizler unutmayacağız unutturmayacağız 15 Temmuzu 80 ihtilalini. Bu aksam 80 ihtilalinde  15 Temmuzda mücadele eden vatandaşlarımızı unutmadık ve unutmayacağız.

1980 Anayasası na Türkiye genelinde tek hayır oyu veren Topağaç köyünde o günleri yaşayan vatandaşlar, yaşadıklarını anlattılar. Köyümüzde insanlara çok işkence ve zulüm yapıldı. Köyümüzün her tarafına askerler sardı ve askerlerle karşılaşmamak için tarlaya oraya buraya gidiyorduk. Bizler askere karşı değiliz ama o zaman Kenan Evren dayatması vardı ve bizlere çok çektirdiler. Bizlerde anayasaya hayır verdik ve birlik beraberliğimizi gösterdik. Ama anayasa için yapılan referanduma evet oyu verdik.
Topağaç mahalle meydanında yapılan birlik beraberlik gecesinde AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Aslı ÇAM

SIRADAKİ HABER