2021 yılı TEKNOFEST’te 499 proje başvuru sayısı ile ilimiz Türkiye 8.si oldu

Sakarya’da Bilime Sevdalı Çocuklar Yetiştirmenin Yolu TÜBİTAK Projelerinden Geçiyor.

2021 yılı TEKNOFEST’te 499 proje başvuru sayısı ile ilimiz Türkiye 8.si oldu

2204-A Lise Araştırma Proje Yarışması'nda başvuru oranı bir önceki yıla göre 2,5 kat arttı (%26,35) ve 3 proje Sakarya’yı temsil etmek üzere Türkiye finaline katılmaya hak kazandı. 

Türkiye'de müspet bilimlerde araştırma ve geliştirme faaliyetlerini ülke kalkınmasındaki önceliklere göre geliştirmek, özendirmek, düzenlemek ve koordine etmek; mevcut bilimsel ve teknik bilgilere erişmek ve erişilmesini sağlamak amacı ile çalışmalarını sürdüren TÜBİTAK her eğitim kademesinde öğrencilerimize bilimin ışığında geleceklerini tasarlamaları için imkânlar sunuyor.

Sakarya Millî Eğitim Müdürlüğü olarak merak eden, araştıran, sorgulayan çocuklarımızı TÜBİTAK proje süreçleri ile tanıştırmak için her yıl proje başvuru sürecine göre hazırlık planlamalarını titizlikle gerçekleştirdiklerini belirten İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Proje süreçleriyle ilgili öğretmenlerimize ve öğrencilerimize gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Özellikle 2020-2021 eğitim-öğretim yılında salgın sürecinin vermiş olduğu olumsuzluğu en iyi şekilde değerlendirebilmek ve sahada çalışmaların daha verimli olmasını sağlamak amacıyla sürdürülen çevrim içi eğitimlerin arasında TÜBİTAK bilgilendirmeleri önemli bir yer tutmuştur. İlimiz bu bilgilendirme ve tanıtımlar sayesinde TEKNOFEST projesinde 2018 yılında gerçekleşen 44 başvuru sayısını her geçen yıl pozitif bir ivme ile artırarak 2021 yılında 499 proje başvuru sayısı ile Türkiye 8.si olmuştur.

2204 A-Lise Araştırma Proje Yarışması'nda 2020 yılındaki %10,14 olan kabul oranını 2,5 kat artırarak %26,35 gibi güzel bir sonuç alınmıştır. Ayrıca İstanbul Asya Bölge Finali'nde yine %26’lık kabul oranı ile çok küçük bir farkla bölge ikinciliği alan Sakarya, Türkiye Finalinde 3 finalist proje ile temsil edilecektir.” dedi.

Çok yakın zamanda açıklanması beklenen ülkemizde bir ilk olan ‘Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Proje’ yarışmasında da aynı 2204-A Lise Araştırma Proje Yarışması'nda olduğu gibi iyi bir sonuç almayı ümit ettiklerini aktaran Durmuş, 2204-B Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışması ve 4006 Bilim Fuarı sonuçlarının ise nisan ayında açıklanmasının beklendiğini ifade etti.

Öte yandan yine 2204-B Ortaokul Öğrencileri Proje Yarışması'nın 2 Nisan’da başvurusunun tamamlanacağını sözlerine ekleyen İl Millî Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, başvuruları daha önce yapılan 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı, 4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destekleme Programı ve 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı projelerinin sonuçlarının nisan ayı ortasında açıklanmasını beklediklerini kaydetti. 

Bilimin geleceğimize ışık olacağına inanarak çocuklarımızı TÜBİTAK Projeleri ile 21. yüzyılın öğrenme keşfi yolculuğuna çıkarmak için Müdürlüğümüz Ar-Ge Biriminin öncülüğünde yoğun bir çalışma sergilendiğini dile getiren Durmuş, ilimiz öğrencilerinin son dönemde proje yarışmalarında elde ettiği başarıların gurur verici olduğuna vurgu yaparak geçen yıllara göre proje başarılarındaki bu yükselmede emeği geçen herkese teşekkür etti.
 

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER