2021’de Sakarya Üniversitesinde Neler Oldu?

Yükseköğretimin tamamen uzaktan yapıldığı bir yılı geride bıraktık.

2021’de Sakarya Üniversitesinde Neler Oldu?

Ancak koronavirüs pandemisi, Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin, akademik ve idari personellerinin araştırma, geliştirme ve eğitim faaliyetlerinden geri durmasına engel olamadı. Özellikle öğrenci toplulukları, internet üzerinden tertipledikleri çevrimiçi etkinlik ve seminerlerle 2020-2021 eğitim-öğretim yılını hareketli geçirdi.

Etkinliklerin haricinde araştırma merkezleri, enstitüler, fakülteler ve TEKNOKENT, bilimsel çalışmalara devam ederek SAÜ’nün birçok ulusal ve uluslararası sıralamada yükselmesine katkıda bulundu.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle yapılamayan 2019-2020 mezuniyet törenleri de 2020-2021 mezuniyetiyle birleştirilerek mezun ve mensup öğrencilerin hak ettiği kutlamalar düzenlendi.

Eğitimin tamamen uzaktan sürdürüldüğü 2021 yılında yapılan araştırmalarla, konferanslardan sosyal sorumluluk projelerine, seminerlerden öğrenci etkinliklerine kadar Sakarya Üniversitesinde yaşanan önemli olayları derledik.

Son İki Yılda Mezun Olanları Coşkuyla Uğurladık

Sakarya Üniversitesinde, dört gün boyunca devam eden 2020-2021 eğitim-öğretim yılı mezuniyet törenlerine, salgın nedeniyle yüz yüze mezuniyet heyecanı yaşayamayan 2019-2020 mezunları da katıldı. Tören sırasında öğrencilerin kampüse tekrar kavuşmaları nedeniyle heyecanlı olduğu görülürken, mezunlar ve yakınları da törenlerde duygu dolu anlar yaşadı.

SAÜ stadyumunda düzenlenen geceye mezun öğrenciler ve ailelerinin yanı sıra Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, milletvekilleri, belediye başkanları, parti teşkilat başkanları, dekanlar, öğretim üyeleri ve protokol üyeleri katıldı.

SAITEM, TEKNOFEST’te İki Ayrı Kategoride İkinci Oldu
SAÜ İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAITEM) ekibi, tasarımından teknik donanımına kadar kendi geliştirdiği SAGUAR-e TLS elektrikli aracı ile TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Tübitak Efficiency Challenge ve Robotaksi Binek Otonom Araç yarışmalarına katılarak her iki yarışmada da ikinci olma başarısını elde etti.

SAITEM ekibine Türkiye ikinciliği kupasını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır takdim ettiler.

SAÜ Doğru Tercih Programıyla Fakültelerimiz Tanıtıldı
Aday öğrencilere yönelik hazırlanan SAÜ Doğru Tercih programıyla, bünyemizdeki fakülte ve yüksekokulların tanıtımı yapılarak, aday öğrencilerin soruları dekanlara ve enstitü müdürlerine yöneltildi. Program, Sakarya Üniversitesi YouTube kanalı (sakaryauni) ve TV264’ten canlı olarak yayınlandı.
Programda Sakarya Üniversitesinin Sapanca Gölü manzaralı mavi ve yeşil eşsiz yaşayan kampüsü, uluslararası standartlarda ve sektörle entegrasyonu hedef alan eğitim imkânları, ilgi alanları, sosyal ve sportif olanakları hakkında bilgi verildi.
Programın final bölümünde ise lise son sınıf öğrencileri ve SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan bir araya gelerek canlı yayında üniversitemizin tanıtımı yapıldı ve aday öğrencilerin soruları cevaplandı.

Sakarya Üniversitesinden Küresel Başarı
Sakarya Üniversitesi dünya çapında 500’den fazla projenin katıldığı “World’s Universities with Real Impact (WURI)” sıralamasında 28. oldu. Sakarya Üniversitesi WURI’ye 16 yenilikçi projesi ile katılım sağladı ve dünya çapında çok büyük bir başarı elde etti.
Sakarya Üniversitesi “Girişimci Ruh” ve “Etik Değer” kategorilerinde de ülkemizden projeleri sıralamaya dahil edilen tek üniversite olarak Türkiye’yi küresel sıralamada gururla temsil etti.
Pandemi döneminde uzaktan eğitim başarısını kanıtlayan ve Türkiye’de uzaktan eğitim altyapısında öncü olan Sakarya Üniversitesi, “Kriz Yönetimi” kategorisinde Dünyada 31. olarak bu başarısını küresel çapta kanıtlamış oldu.

7. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali Düzenlendi
SAÜ İletişim Fakültesi bünyesinde Sakarya Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla düzenlenen 7. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivaline dünyanın 117 ülkesinden 2 bin 774 film katıldı.
Festival, üç gün boyunca film gösterimlerinin yanı sıra, söyleşiler, film yönetmenlerinin ve senaristlerin sunduğu belgesel gösterimleri ve senaryo atölyeleriyle oldukça hareketli geçti.

Dünyanın En Çevreci 208’inci Üniversitesi Olduk
Üniversitelerin atık, enerji ve ulaşım yönetimini, doğaya duyarlılığını ve sürdürülebilirlik çalışmalarını değerlendiren UI GreenMetric 2021 sonuçları açıklandı. Sakarya Üniversitesi, 956 üniversitenin sıralandığı değerlendirmede 208’inci sıraya yükseldi. Gümüş Yıldız ödülüne layık görülen Sakarya Üniversitesi, dünyadaki pek çok köklü üniversiteyi geride bırakırken Türkiye’de ise 12’nci oldu.
Doç. Dr. Tuğrul Çetinkaya, ‘2020 Genç Bilim İnsanı Ödülünü’ Kazandı
Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Tuğrul Çetinkaya, Bilim Kahramanları Derneğince ‘Yılın Genç Bilim İnsanı’ ödülüyle mükâfatlandırıldı.

SAÜ’de Hızlı Soğutma Özellikli Yangın Söndürücü Geliştirildi
Sakarya Üniversitesi Yangın Uygulama ve Araştırma Merkezinde görevli akademisyenlerin geliştirdiği hızlı soğutma özellikli yangın söndürücü madde testlerden başarıyla geçti.

Kısa Kısa SAÜ’de 2021
13 OCAK - Avrupa Üniversiteler Birliği Kurumsal Değerlendirme Programı (IEP), Sakarya Üniversitesinin eğitim-öğretim faaliyetlerini başarıyla sürdürmesinden övgüyle bahsetti.
16 OCAK - Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Küçükislamoğlu ve ekibi, virüselere ve bakterilere karşı vücut savunma mekanizması üzerinde etkili olan maddelerden gıda takviyesi üretti.
25 OCAK - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile Bolu Abant İzzet Baysal (BAİBÜ) üniversitelerinden iki akademisyen, Bolu’nun Aladağlar bölgesinde, süsengiller familyasından yeni bir bitki türü buldu. SAÜ’lü Doç. Dr. Mehmet Sağıroğlu ile BAİBÜ’lü Doç. Dr. İsmail Eker’in keşfettiği bitkiye “Aladağ kılıçotu” adı verildi.
25 OCAK - Sakarya Üniversitesi Ortadoğu Enstitüsü (ORMER) ve Uluslararası İlişkiler birimleri, yaptığı çalışmayla SAÜ’yü Web of Science (WoS) sıralamasında 3’üncü sıraya taşıdı.
26 OCAK – Sıfır Atık Eğitimi Düzenlendi: Sakarya Üniversitesi Hizmet içi Eğitim Şube Müdürlüğü tarafından “Sıfır Atık” konulu eğitim, Çevre Mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Asude Ateş’in katılımıyla çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.
2 ŞUBAT - Kritik Altyapıların Güvenliğinin Sağlanmasında Türkiye’de Bir İlk Olan Ulusal Test Yatağı Merkezi Açıldı
22 ŞUBAT - YÖK tarafından yayımlanan, “Üniversite İzleme ve Değerlendirme Genel Raporu”na göre, Sakarya Üniversitesi sosyal sorumluluk projeleri kategorisinde 2. sırada yer aldı.
3 MART- Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Buket Acartürk’ün sağlık çalışanlarına ithaf ettiği “KAN-TER” adlı kişisel seramik sergisi yapıldı.
6 MART – YÖK tarafından yayımlanan yıllık raporda Sakarya Üniversitesi, akreditasyonda birinci, sosyal sorumluluk projeleri kategorisinde de ikinci sırada yer aldı.
20 Mart - SAÜ’nün ilk büyük çaptaki E-Spor festivali yapıldı.
14 NİSAN - Sakarya Üniversitesi bünyesinde kurulan İslam İktisadı ve Finans Bölümü resmen açıldı
20 NİSAN - Sakarya Teknokent’te dijital oyun geliştirme alanında faaliyetlerini sürdüren Cube Games, Dora Capital, BA Ventures firmalarından yatırım aldı.
26 NİSAN - Times Higher Education, Etki Sıralaması 2021 sonuçlarına göre, Sakarya Üniversitesi bilimsel ve toplumsal katkı ile daha sürdürülebilir bir gelecek için yaptığı çalışmalarıyla Türkiye’nin en başarılı üniversiteleri arasında yerini aldı.
11 MAYIS - Sakarya Üniversitesi, TOEFL IBT sınavı için uygulama merkezi oldu
20 MAYIS - Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi tarafından “Vefatının 700. Yılında Yunus Emre ve Dönemi” konulu bir panel düzenlendi.
21 MAYIS - Sakarya Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu 12 Üniversite iş birliğinde “Uluslararası Yapay Zekâ Uygulamaları Konferansı” düzenlendi.
26 MAYIS - 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı etkinlikleri kapsamında ve Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin’in katılımıyla “Dünya Dili Türkçe” isimli konferans düzenledi.
4 HAZİRAN – Türkiye geneli 41 üniversiteden gelen öğrencilerin katıldığı “Erasmus Öğrenci Ağı” Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.
18 HAZİRAN - Sakarya Üniversitesi ev sahipliğinde üniversite sınavına girecek olan 90 öğrenciye gerçek bir sınav tecrübesi yaşatıldı.
21 HAZİRAN – Sakarya Üniversitesi dünya çapında 500’den fazla projenin katıldığı “World’s Universities with Real Impact (WURI)” sıralamasında 28. oldu.
22 HAZİRAN - Sakarya Üniversitesinden ilk yüz yüze mezuniyet. Sakarya Üniversitesinin hâlihazırda aşılanmış olan Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakülte öğrencileri, salgın sonrası ilk yüz yüze mezuniyet törenlerine hazırlanıyor.
30 HAZİRAN – Sakarya Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü tarafından ‘Doğru Tercih’ programı düzenlenerek üniversite tercihi yapan öğrencilere üniversitenin eğitim, staj imkânları, mezun istihdam olanakları hakkına bilgi verildi.
6 TEMMUZ - Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında TÜRKMER tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” isimli etkinlik düzenledi. Etkinliğe konuşmacı olarak Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş katıldı.
29 TEMMUZ - YÖK Sanal Fuarında yabancı öğrencilerle buluştuk.
4 AĞUSTOS - SAÜ’ye yeni başlayacak 7 bin 773 öğrencinin her biri için bir fidanı toprakla buluşturma projesi başlatıldı.
13 AĞUSTOS – Pandemi nedeniyle yapılamayan mezuniyet törenleri bu yıl düzenlenen törenlerle birleştirilerek 4 gün boyunca mezuniyet programları düzenlendi.
16 AĞUSTOS - Sakarya Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde Türkiye’de ilk defa bir Kritik Altyapılar Siber Güvenlik Staj Programı gerçekleştirildi. Program, Savunma Sanayi Başkanlığı Siber Güvenlik Kümelenmesi desteği ve Cyberwise, SabancıDX, TÜBİTAK Bilgem SGE ve STM iş birliği ile gerçekleştirildi.
17 AĞUSTOS – SAÜ Gönüllü Doğal Afet Arama Kurtarma Birimi (SAÜDAK), SAÜ ve AFAD İl Başkanlığının desteğiyle 17 Ağustos 1999 depreminin 22’nci yıl dönümünde depremin gerçekleştiği saat 03.02’de Sakarya Üniversitesi Helikopter Pisti’nde bir anma programı gerçekleştirdi.
24 AĞUSTOS - SAÜ Yangın Uygulama ve Araştırma Merkezinde görevli akademisyenlerin geliştirdiği yangın söndürücü madde testlerden başarıyla geçti.
10 EYLÜL - Sakarya Üniversitesinden TEKNOFEST’te Büyük Başarı! SAÜ İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAITEM), 65 üniversite takımının katıldığı TEKNOFEST Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında 2. oldu.
15 EYLÜL – Türkiye’de ilk defa kritik altyapıların güvenliği için Türkiye’nin ilk siber güvenlik bütünleşmesi Cyberwise, Sakarya Üniversitesinde faaliyete geçti.
17 EYLÜL - Pandemi koşullarında yüz yüze öğretimin nasıl gerçekleşeceğiyle ilgili detayları paylaşmak amacıyla Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan canlı yayında öğrencilerden gelen soruları yanıtladı
21 EYLÜL – Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Kongresi, SAÜ’nün ev sahipliğinde düzenlendi.
22 EYLÜL – SAÜ, Klinik ve Sağlık, Fen Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Mühendislik alanlarında Times Higher Education’ın derlediği dünya sıralamasına girdi.
27 EYLÜL - SAITEM, TEKNOFEST’te düzenlenen iki ayrı yarışta 2. oldu.
5 EKİM: MARKA tarafından desteklenen Sakarya Teknokent NİGEM Projesi faaliyete geçti. Proje kapsamında tam donanımlı 5 eğitim ve 1 toplantı salonu ile firmaların ihtiyacı olan nitelikli işgücünü karşılamak için hizmet veriliyor.
12 EKİM: 7. Sakarya Uluslararası Kısa Film Festivali, 117 ülkeden 2 bin 774 filmi katılımıyla düzenlendi.
21 EKİM - 24. Finans Sempozyumu, Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlendi.
26 EKİM - SAÜ’lü 13 akademisyen “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer aldı.
3 KASIM - Doç. Dr. Tuğrul Çetinkaya, ‘2020 Genç Bilim İnsanı Ödülünü’ kazandı.
9 KASIM - Eski TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Sakarya Üniversitesine misafir oldu.
24 KASIM - SAÜ ST Focount Takımı, ön elemeleri geçerek 2022 Haziran ayında ABD’de gerçekleşecek CanSat Yarışması’na katılmaya hak kazandı.
30 KASIM - Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde Uluslararası İletişim Bilimleri Sempozyumu düzenlendi.
13 ARALIK - SAÜ Akademisyenleri ve Öğrencilerinden Arıza Tespit Cihazı
Sakarya Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, elektrikli araçların arızalarını anında tespit edebilecek bir cihaz tasarladı. Sakarya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Serhat Soyhan, üniversite-sanayi iş birliği çerçevesinde farklı mühendislik bölümlerinden öğrencilerin de aralarında bulunduğu 20 kişilik ekibiyle elektrikli araçların satış sonrası servis ihtiyacına yönelik çalışma yaptı. Çalışma kapsamında, KOSGEB desteğiyle yaklaşık 2 yılda “Motokont” adı verilen cihaz geliştirildi. Cihaz, elektrikli araçların arızalarını anında tespit etmeye imkân sağlıyor.
21 ARALIK – SAÜ, GreenMetric verilerine göre dünya genelinde çevreci üniversiteler arasından 208’inci sıraya yükseldi.
23 ARALIK – SAÜ Mühendislik Fakültesi akademisyenlerinin hazırladığı SUPERBAT projesiyle, yeni türde bataryalar üretilmesi amaçlanıyor.

Kocaali Haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER