24 Kasım Öğretmenler Günü Vesilesiyle Kutlama Programı Tertip Edildi

Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği ve Şehit Muhammet Fatih Safitürk Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “24 Kasım Öğretmenler Günü” kutlama programına katıldı.

24 Kasım Öğretmenler Günü Vesilesiyle Kutlama Programı Tertip Edildi

Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi Konferans Salonundaki programa Vali Ahmet Hamdi Nayir ve emekli öğretmeni Ali Aydıncı’nın yanı sıra; Cumhuriyet Başsavcı Vekili Erhan Sağlam, Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, Erenler Kaymakamı Salih karabulut, Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ziya Cevherli, Siyasi Partilerin Temsilcileri, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, daire müdürleri, okul müdürleri, Gaziler, STK Temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

“Öğretmeni Sürpriz Yaptı”
Okul önünde Erzincan İlinden öğretmeni olan emekli eğitimcilerden Ali Aydıncı ile karşılaşıp elini öpen Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş ve yetkililere kendisi için hazırladıkları bu güzel sürpriz için teşekkür ederek çok mutlu olduğunu dile getirdi.
Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ile tüm eğitim şehitleri için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan salondaki programda adaylığı kaldırılan öğretmenler adına Şehit Öğretmen Aybüke Yalçın ile birlikte bir dönem görev yapan Duygu Atasoy söz alırken, emekli öğretmenler adına da İskender Keskin konuşma yaptı.

“Öğretmenliğin Önemi Bir Güne Sığdırılamaz”
Konuşmasına öğretmenlerle ilgili bir şiiri okuyarak başlayan ve Atatürk’ün doğumunun 100. yılı olan 1981’den bu yana 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlanmakta olduğunu dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, “Yarınlarımızın mimarı, başımızın tacı öğretmenlerin sevgisini, emeğini, azmini, çabasını, alın terini, umudunu, sevincini, gururunu, değerini ve saymakla bitiremeyeceğimiz vasıflarını bir güne sığdırmanın mümkün olmadığını çok iyi bilmekteyiz. İnsanoğlunun ilk eğitim-öğretimi Yaradan tarafından verilmiştir. Kur’an-ı Kerim ilk olarak ‘Oku!’ emriyle inmeye başlamıştır. Ezelden beri öğretmene verilen değer büyüktür, öğretmenlik de kutsal kabul edilmiştir” diyerek öğretmenlerle ilgili tarihten de örnekler anlattı.

“Öğrencilerimle Gurur Duyuyorum”
Hayat hikâyesini anlatıp Erzincan’da öğretmenlik yaptığı yıllarda Sayın Valimizi de okuttuğundan bahseden emekli öğretmen Ali Aydıncı, “Beni arayarak buraya davet eden ve öğretmeni olmaktan gurur duyduğum Valimiz Ahmet Hamdi Nayir Beyefendi ile buluşturan İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Bugünü hayatım boyunca hiç unutmayacağım. Sayın Valimizin yanı sıra, şu an Ankara Valisi olarak görev yapan Vasip Şahin Beyefendi de benim öğrencimdir. Öğrencilerimi bu mevkilerde görmek bana ziyadesiyle mutluluk veriyor. Yıllarımı bu mesleğe adadığım için hiç pişman değilim, burada bulunan meslektaşlarımın da benim gibi aynı duyguları yaşayıp işlerini severek yapmaları en büyük dileğimdir” diye konuştu.

“Öğretmene Değer Veren Milletler Yükselir”
Eğitim camiasının öneminin bir kez daha hatırlandığı bu özel günde öğretmenlerimiz için bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Böyle özel bir günde ilk olarak Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü, Şehit öğretmenlerimizi, emekliye ayrılmış öğretmenlerimizi, ebediyete göç etmiş öğretmenlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. Sevginin, sabrın, fedakârlığın timsali olan öğretmenlerimiz, elbette ki çok güzel şeyleri hak ediyorlar. Öğretmenlere değer veren milletler değer kazanıyorlar, öğretmenlerin önemsenmediği milletler, toplumlar kıymetlerini de yitirmiş oluyorlar, bunun sonucunda başarılarını da yitirmiş oluyorlar” diyerek 30 yıl önce ilk görev yeri olan Bahçe İlçesi Kaymakamlığı görevini ifa ederken ilçedeki Öğretmenler Günü kutlamasına katılan dönemin Adana Valisi Merhum Recep Birsin Özen ile yaşadıkları anıyı paylaştı.

“Merhum Vali Recep Birsin Özen’i Andı”
Öğretmen olmak için illaki bir kadronun ihdas edilmiş olması gerekmediğine işaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “İki yıl önce kaybettiğimiz Merhum Recep Birsin Özen Valimiz, benim üzerimde büyük bir öğretmen emeği olan meslek büyüğümdü. Öğretmenlerimiz yalnızca okullarda görev yapmıyor, meslek hayatında da bizlere yön veren öğretmenimiz olarak gördüğümüz insanlar vardır. Bu mesleği bana sevdiren biri olan Merhum Recep Birsin Özen Valimizi de, bir öğretmen olarak kabul ettiğim için hep öyle yad ettim, daima andım” diyerek Merhum Valinin katıldığı programda kendi öğretmeni ile yaşadığı gerçek bir hikayeyi anlattı.

“Öğretmenler Bir Ülkenin, Bir Milletin Geleceğine Hizmet Ederler”
Vali Nayir konuşmasının sonunda, “Bu ülkeye, bu ülkenin insanına, milletine, geleceğine hizmet eden başta Şehit öğretmenlerimiz, emekliye ayrılmış öğretmenlerimiz olmak üzere, bütün öğretmenlerimizi minnetle, rahmetle yad ederken, geleceğimize şekil veren siz değerli eğitimcilerimizin de hayatınız boyunca en yüksek başarılara ulaşmanızı temenni ediyorum” diye söyledi.

“Aday Öğretmenler Yemin Etti”
Şehit Muhammet Fatih Safitürk Anadolu Lisesi, Sakarya Güzel Sanatlar Lisesi ve Camili Şehit Yaşar Atay Anaokulu öğrencilerinin hazırladığı video gösteriminin ardından günün anlam ve önemine dair şiirlerin de okunduğu programda, emekli bir öğretmenin hayatının anlatıldığı tiyatro büyük beğeni topladı. Aday öğretmenlerin yemin töreninden sonra emekli olan öğretmenlere hizmet şeref belgesi ile plaketleri Vali Ahmet Hamdi Nayir ve protokol üyeleri tarafından verildi.

“Resim Sergisini de Gezdi”
24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle düzenlenen şiir, kompozisyon ve anı yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin de verildiği program, Şehit Muhammet Fatih Safitürk Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ‘Biz de Öğrenciydik’ isimli tiyatro ve öğretmenlerin folklor gösterisi ile sona erdi.
Programın ardından emeği geçen herkesi kutlayıp sahnede hatıra fotoğrafı da çektiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, beraberindekilerle birlikte Öğretmenler Günü Resim Sergisini de gezerek eserleri inceledi.

Sakarya Valiliği Basın Şube

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2019, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER