50 Yıllık Sorun Çözüme Kavuşuyor

Kocaali’nin önemli projeleri arasında yer alan Karşı Mahalle – Yeni Mahalle arası dere ıslah ve taşkın koruma projesine ilişkin ihale geçtiğimiz hafta içi yapıldı.

50 Yıllık Sorun Çözüme Kavuşuyor
İhaleyi alan Eskişehir firması işe başlamak için mevsim şartlarının normale dönmesini bekliyor.

Kocaali’nin beklenen projeleri arasında yer alan Karşı Mahalle ve Yeni Mahalle arası dere ıslahı ve taşkın koruma projesine ait ihale süreci geçtiğimiz hafta içi yapıldı. İhaleyi ismi saklı tutulan Eşkişehir yerleşkeli bir firmanın aldığı açıklandı. İhalen sürecinin tamamlanmasının ardından Kocaali’ye gelen DSİ 32. Şube Müdürü Abdüsselam Eldemir çalışma alanı üzerinde incelemelerde bulundu.

Bölgede yaklaşık yarım saat kalan Eldemir ardından Kocaali Belediyesine geçerek, Belediye Başkanı Ahmet Acar, Ak Parti Kocaali İlçe Başkanı Basri Burak Ak, Ortaköy Belediye Başkanı Cemal Angın ve Demiraçma Köyü Muhtarı Yunus Şahin ile bir araya geldi. Yapılan görüşmenin ardından konu ile iligli açıklamada bulunan Belediye Başkanı Ahmet Acar çalışmanın kısa süre içerisinde başlayacağını söyledi. Başkan Acar “Bilindiği gibi Karşı Mahalle Yeni Mahalle arasında yapılacak olan dere ıslahı projelerimiz arasındaydı.

Ve bu uzun süreci nihayet tamamladık. Projemize ilişkin ihale yapıldı. Bölgedeki çalışma ise mevsim şartlarının normale dönmesi ile başlayacak. Proje kapsamında deremizin yaklaşık 1 kilometrelik bölümünde 2 bin metrelik taş duvar yerine, daha sağlam olan beton duvar çalışması yapılacak. Aynı zaman da bu güzergaha 5 adet kapalı menfez inşa edilerek karşılıklı ulaşım sağlanacak.

Yaklaşık 1 milyon lira maliyetli bu proje ile bu iki mahallemiz hem su taşkınlarından hem de kanalizasyon sıkıntısından tamamıyla kurtulacak. Bölgedeki kanalizasyon çalışması ise belediyemiz tarafından eş zamanlı olarak yürütülecek” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2013, 16:57
SIRADAKİ HABER