72 Hafız İçin İcazet Töreni Düzenlendi

Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Müftülüğü protokolü ile yürütülen Şehit Bülent Yurtseven Hafızlık Proje İHO ve Bilge Hafız Kur'an Kursu'nda hafızlığını tamamlayan kız-erkek 72 öğrencinin icazet merasimine katıldı.

72 Hafız İçin İcazet Töreni Düzenlendi

Sakarya Kapalı Spor Salonunda düzenlenen İcazet Törenine Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte okula adı verilen 15 Temmuz Şehitlerimizden Bülent Yurtseven’in annesi Nazife Yurtseven ve babası Muharrem Yurtseven’in yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, İl Müftü Vekili Faruk Güneş, AFAD İl Müdürü Hüseyin Kaşkaş, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, okul ve Kur'an Kursu öğretmenleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Sela, Ezan ve Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan programda İstiklal Marşının ardından Şehit Bülent Yurtseven Hafızlık Proje İHO ve Bilge Hafız Kur'an Kursunu tanıtan sinevizyon gösterisi de yer aldı.

“Dünyanın En Güzel Mesleğini İcra Ediyoruz”
Dünyanın en güzel çocuklarıyla, dünyanın en güzel işini yapma bahtiyarlığını nasip ettiği için Yüce Allah’a ne kadar şükretseler yine de az olacağını ifade eden Okul Müdürü Mustafa İnan, öğrencilerin yüzlerine baktıklarında bütün yorgunluklarını unuttuklarını, samimiyet ve içtenliği gördükleri çalışma arkadaşlarına da çok şey borçlu olduklarını belirterek, bugünün anlamının da Sakarya’nın geleceğine bir Kur’an muhafızı daha yetiştirebilmek olduğunu söyledi.

“Türkiye’nin Her Meselesi Bizi İlgilendiriyor”
Bu güzel ve anlamlı programı düzenleyen Bilge Hafız Kur’an Kursu’na ve destek veren tüm paydaşlara teşekkür eden MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun, Özellikle 15 Temmuz’da ve bu cihanın her yerinde vatanımız, milletimiz uğruna hayatını feda eden yüce Şehitlerimiz ve bu okula ismi verilen Şehit Bülent Yurtseven’e rahmet, geride kalan ailelerine sabır dilediğini belirterek, MÜSİAD’ın gündeminin sadece iktisatta sınırlı olmadığını, yalnızca Türkiye’nin ekonomisi ile değil bütün meseleleri ile ilgilendiklerini ifade etti.

“Asım’ın Neslini Görüyoruz”
Hafızlığın emek isteyen, fedakarlık isteyen bir kavram olduğunu belirten İl Müftü Vekili Faruk Güneş bu öğrencilerimizin gecesini gündüzüne katıp Allah’ın kelamını ezberlediklerini, onların üzerinde öncelikle annelerinin-babalarının, onları hafız yapan, yetiştiren okul idarecilerimizin, yöneticilerimizin, hocalarının, aşçısından hizmetlisine kadar okuldaki ve Kur’an Kursundaki tüm personelin büyük emekleri bulunduğunu ifade ederek, Merhum Mehmet Akif’in Çanakkale Şehitleri şiirindeki Asım’ın Neslinin fotoğrafının bu olduğunu söyledi.

“Tüm Aileleri Meşakkatli Ancak Huzurlu Sürece Davet Ediyoruz”  
Kur’an-ı Kerim elinde hızlı hızlı derse yetişmeye çalışan, bir gözü saatte, Kur’an-ı Kerim’i yıpranmış ve bazı yerlerinin altı çizilmiş, bazen mutlu, bazen gergin ama hep mütevekkil birisinin ancak hafızlık için çaba harcayan bir öğrenci olabileceğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, bu öğrencinin gece-gündüz, sabah-akşam tek dileğinin de bu olduğunu belirterek,  Sakarya’mızda Adapazarı Anadolu İmam Hatip Lisesinde de Hafızlık Projesini bu yıl itibariyle açtıklarını, hafız yetiştirmeye çalışan bir anne olarak da tüm annelere zor ve meşakkatli, ancak huzur veren bir sürece, bir yolculuğa başlamalarını önerdiğini ifade etti.

“Manevi Bir Atmosfer İçerisindeyiz”
Böyle manevi bir atmosferin altında hafız kardeşleriyle birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, zoru başaran hafızları tebrik ederken, onları sadece hafız, imam ya da müftü olarak yetiştirmekten öte onların hafız mühendisler, hafız doktorlar, hafız avukatlar, hafız kaymakamlar, valiler olarak yetiştirmek için çaba gösteren öğretmenleri ve hocaları özellikle kutladığını belirtti.

“Hafızlarımız İle Ailelerinin Sevincine Ortak Olmak Güzel” 
Bugün burada 72 sevgili hafızımızın sevinçlerine ortak olmak ve onlara emek veren ailelerinin gururunu, onurunu paylaşmak için bulunduklarını söyleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Onların sevgisinden, onların gururundan, onurundan nasiplenmek üzere burada bulunmak bizleri de ziyadesiyle memnun ediyor.

“Hayatımıza Hayat Katan Yüce Bir Kitabımız Var”
Bu programı kıymetli kılan elbette ki başucu kitabımız, başvuru kitabımız Kur’an-ı Kerim’dir. Kur’an-ı Kerim, Kelamullah’dır, Allah’ın lisanıdır, Allah’ın bizimle konuşmasıdır. Kur’an-ı Kerim, bizlere hayatı öğreten, Peygamberlerin kıssalarıyla hikmeti öğreten bir kitaptır. Kur’an-ı Kerim, bizlere kulluğu öğreten bir ubudiyet kitabıdır. Bu Yüce Kitap, aynı zamanda Peygamberlerin yapmış olduğu duaları bize öğreten bir dua kitabıdır. Yine Kur’an-ı Kerim, bizim akletmemizi, fikretmemizi, düşünmemizi sağlayan bir fikir kitabıdır. Kur’an-ı Kerim, bütün özellikleriyle çok farklı ve müstesna bir yere sahiptir. Kur’an-ı Kerim, bize Allah’ı hatırlatır, onun bize sağlamış olduğu nimetleri hatırlatır, şükrü ve ubudiyeti hatırlatır. Yine Kur’an-ı Kerim, bize ilk muhatabı olan Peygamberimizi hatırlatır, O’na olan sevgimizin artması gerektiğini, bağlılığımızın artması gerektiğini de hatırlatır. Yine Kur’an-ı Kerim, bize Cebrail Aleyhisselam’ı hatırlatır, O’nun aracılığıyla geldiğini sürekli hatırlatır. Kur’an-ı Kerim, bize Peygamberimizin dizinin dibinde her gelen ayeti dinleyip, öğrenip, ezberlemeye ve yaşamaya çalışan sahabenin örnekliğini hatırlatır. Yine Kur’an-ı Kerim, yıllarca kendisine emek veren hafızları, kurraları, müfessirleri hatırlatır, bizim hayatımıza hayat olacak çok önemli örnekleri bize hatırlatan yüce bir kitabımız var.

“Kur’an-ı Kerim Bir Mucizedir”
Cenab-ı Mevla, ‘Kur’an-ı Kerim’i şüphesiz biz indirdik, O’nu muhafaza edecek olan da biziz’ diye buyuruyor. Muhafaza yollarından bir tanesi de hafızlarımızdır Onların akıllarında, hafızalarında yer eden Yüce Kitabımız, binlerce yıldır bozulmadan, hiçbir harfi, noktası değiştirilmeden günümüze kadar gelme özelliğine sahiptir, bu önemli bir mucizedir. Dünyada hiçbir kitabın bu kadar ezberlenebilme, hafızada tutulabilme kabiliyeti yoktur. Cenab-ı Hakk, kendisine mahsus olan bu özelliği Yüce Kitabımıza nakşetmiştir.

“Şehidimiz Bülent Yurtseven’i Rahmetle Anıyoruz”
İnanıyorum ki bugün okulumuza adını veren Şehidimiz Bülent Yurtseven’in ruhu da bu huşudan, bu huzurdan nasipleniyor, adı her anıldığında, buradaki her bir ferdimiz, her bir Sakaryalımız onu rahmetle anıyor, minnetle anıyor. İnanıyorum ki herkes içinden Fatiha suresi ile rahmet diliyordur. Böyle bir evlada sahip olmanın huzurunu, huşusunu bugün aramızda bulunan kıymetli anne ve babası da bizlerle birlikte paylaşmış oluyorlar.

“Bugün Büyük Bir Emeğin Başarısına Tanık Oluyoruz”
Bugün geldiğimiz nokta, büyük bir emeğin sonucunda elde edilen bir başarıdır. Bir günlük, iki günlük değil, aylar, yıllar süren bir çalışmanın sonucunda hafızlarımız bu işi tamamlamış oldular. Önce hafızlarımızı, sonra annelerini, sonra onlara emek veren hocalarını, buradaki iş birliği kültürünü geliştiren Milli Eğitim ve Müftülük Teşkilatlarımızı tebrik ediyorum. Yine bu programa destek veren, katkı veren, sponsor olan kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Bu Projeye Daima Destek Olacağız”
Kendilerine hafız olmayı nasip eden Resul-i Ekrem’e (SAV) salat ve selam gönderdiklerini söyleyen Şehit Bülent Yurtseven Hafızlık Proje Okulu Okul Başkanı Hafız Muhammet Ali Çelik tüm hafızlar adına bir konuşma yaparak, öğrencisi olmaktan gurur duydukları bu okulun hafız ve hafız adayı arkadaşları ile birlikte kendilerini yalnız bırakmayan ve heyecanlarına ortak olan herkesi saygıyla selamladıklarını, bu proje okulunun geleceğin büyük Türkiye’sine,  tüm Ümmete ve bütün insanlığa faydalı bireyler yetiştirdiğine şahit olduklarını, bu projeye Sakaryalılarla birlikte her zaman sahip çıkmaya, destek olmaya devam edeceklerini söyledi.

“49’u erkek, 23’ü kız 72 hafıza belgeleri ve Hediyeleri Verildi”
Konuşmaların ardından Hafız Osman Bostancı’nın Kur'an-ı Kerim Tilaveti sunduğu programda Kur’an Kursu öğrencileri tarafından sureler okunurken, ilahi gurubu tarafından ilahiler ve kasideler de seslendirildi.

Törende 49’u erkek, 23’ü kız olmak üzere 72 hafıza belgeleri ile ödüllerini verip, Kur'an-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, tüm hafızları tek tek tebrik ederek başarılarının devamını diledi.

Dualarla sona eren programın ardından okula adı verilen Şehidimiz Bülent Yurtseven’in annesi Nazife Yurtseven ve babası Muharrem Yurtseven’e Okul Aile Birliği tarafından Kur'an-ı Kerim ve Türk Bayrağı hediye edildi.

Sakarya Valiliği Basın Şube

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER