Adım adım Caferiye

Caferiye Köyü’nde bulunan gençleştirme sahasının, Büyük Melen Barajı inşasından etkilenen köylerin yerleşkesine açılması için başlatılan çalışmanın Bakanlar Kurulu onayını almasının ardından gözler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çevrildi.

Adım adım Caferiye
TOKİ talebi  
Caferiye Köyü’nde bulunan gençleştirme sahasının, Büyük Melen Barajı inşasından etkilenen köylerin yerleşkesine açılması için başlatılan çalışmanın Bakanlar Kurulu onayını almasının ardından gözler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çevrildi. Bu kapsamda geçtiğimiz hafta içi Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştiren ve Sakarya Milletvekilleri ile bir araya gelen Ak Parti Kocaali İlçe Başkanı Basri Burak Ak, Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ve Ortaköy Belediye Başkanı Cemal Angın meclis ziyareti öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nı ziyaret etti.

Bakanlık İskan Daire Başkanı Altan Özmen ve Şube Müdürü Mehmet Ali Nakiboğlu ile konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaali heyeti, Caferiye’deki gençleştirme sahasının yerleşime açılmasına ilişkin kararın Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığına vurgu yaparak, burada oluşacak yapılaşmanın TOKİ eli ile inşa edilmesi talebinde bulundu. 

Halkın talebi alınacak
Konuya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, Kocaali’de yapılan uygulamanın Türkiye’de ilk olduğuna işaret etti. Başkan Acar, “Bu tip projelerde her zaman, çalışmadan direk etkilenen yani evi yeri tamamen istimlak olan vatandaşlar yararlanabiliyor. Ancak bizler projeyi biraz daha genişleterek, evi yeri tamamen istimlak olmayan ancak yapılaşma yasağı nedeni ile bir takım haklarından mahrum kalacak olan bölge halkımızı da projeden yararlanabilecek duruma getirdik.

Bu kapsamda Caferiye Köyü’nde bulunan ve Bakanlar Kurulu’nun da onayı ile yerleşime açılması uygun görülen gençleştirme sahasındaki yerleşkeden, tamamen sular altında kalan Ortaköy Beldesi, Karalar Köyü, Beyler Köyü ve Köyyeri Köyümüzün yanı sıra kısmen etkilenen Açmabaşı, Koğukpelit, Karapelit gibi çevre köylerimizde ikamet eden vatandaşlarımız da yararlanabilecek. Ve bu projenin bazı teknik kolaylıklarından dolayı TOKİ aracılığı ile yürütülmesi için talepte bulunduk.

Sonuç olarak bir ön çalışma kararı alınmış oldu ve bir iki gün içerisinde Ortaköy Beldesi’nde konu ile uzaktan yakından bağlantısı olan tüm vatandaşlarımızın katılacağı bir istişare toplantısı yapacak ve bundan sonraki adımlarımızı orada alacağımız kararları baz alarak atacağız” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2013, 12:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER