Ateş Yakıp trafonun Önünde Nöbet Tuttular

İstanbul’a Su taşıyacak olan melen Projesi kapsamında sular altında kalacak olan Sakarya Kocaali İlçesi’ne bağlı Ortaköy mahallesinde elektriklerinin kesileceğini öğrenen vatandaşlar. Toplanıp trafo önünde ateş yakıp nöbet tuttular.

Ateş Yakıp trafonun Önünde Nöbet Tuttular
banner97
İstanbul’un içme suyu ihtiyacını karşılaması için planlanan Melen Projesi kapsamında sular altında kalacak olan Ortaköy, Cuma Mahallesi, Karalar Köyü Mahallesi, Beyler köyü Mahallesi’nde kamulaştırılması yapılmadan evlerinden çıkartılmak istendiği öne sürülen vatandaşlar, gece geç saatte elektriklerinin kesileceğini öğrenince bütün mahalle toplanarak trafo binasının önünde ateş yakarak trafo nöbeti tuttular.

Ortaköy mahallesinde mağdur olduklarını ifade eden mahalle sakinlerinden, Şaban Dizmen buraya toplanmamızın nedeni, bu halkın tam olarak istimlâkleri bitmedi ve paralarını alamadılar. Bu aksam buraya gelip elektriği kesip trafo binasını yıkmak istiyorlar. Bizlerde bu trafo binasını yıktırmamak için, yetkilileri buraya davet ediyoruz. Sayın valimiz oradan emir veriyor gidin elektriği kesin diye, gelsinler ve buradaki bu vatandaşın hallerini görsünler.

Hallerini sorsunlar ve ondan sonra elektrik kesiliyor mu kesilmiyor mu? Şayet kesebiliyorlarsa gelsin kessinler bu millet burayı terk etmiyor ve hakkını alıncaya kadarda mücadele edecek ve gerekirsi yapılan barajıda durduracağız dedi.
Ali Angın, isimli vatandaşta şunları söyledi, bizim buraya gelmemizin sebebi burada elektriğimiz telefonumuz ve internetimizin kesileceğini söylediler. Ben esnaflık yapıyorum ve benim iş yerim daha kamulaştırılmadı bedelleri yatırılmadı. Bizler halk olarak buraya toplandık ve trafo binasının önünde nöbet tutuyoruz dedi.
Oktay Sargun ise şunları söyledi, bu aksam geç saate elektrik kesileceğini duyduk ve hemen toplanarak trafo binasının önünde halk olarak toplandık. Buruda ilk defa böyle bir eylemi gerçekleştiriyoruz. Burada gecenin birinde ikisinde gelip elektirik kesilmesi ne demek oluyor mantığımız almadı bizim elektriğimizi keserlerde bizlerde gereğini yapacağız dediler.
Ortaköy mahalle muhtarı Recep Erdoğan,    DSİ yetkilileri bizlerle yaptıkları toplantıda 17 aralık tarihine kadar süre verdiler. bu süre zarfı içinde de baraj içi değil, 110 kodu dağil tüm paralarınızı ödeyeceğiz talimatıyla buradan ayrıldılar. Peki, şu anda ne olduda bir anda 17 Kasımda buradan çıkarılması için suyumuzu ve elektriğimizi kesmeye kalktılar bunu anlamış değiliz. Çünkü devletin sözü bizim için üst kademesiyle alt kademesi olmaz.

Onlar devletin müdürüyse bu halkta onlara inandı ve kendilerini 17 Aralık tarihine kadar hazırlamaya gayret gösterdiler. Fakat dün aksam suyumuz kesildi bu akşam ise elektriğimiz kesilmeye kalkıldı dedi.Mehmet KARAKAŞ

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2014, 07:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER