Bakan Gül, Bölge Adliye Mahkemesi açılışı için Sakarya'da

Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi açılışı ve bir dizi ziyaretler için Sakarya’ya gelen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti.

Bakan Gül, Bölge Adliye Mahkemesi açılışı için Sakarya'da

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sakarya Bölge Adliye binasıyla birlikte yüksek mahkemenin Sakarya'ya geleceğini söyledi. kocaali
HABER– ASLI ÇAM

TRTHABER
Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi açılışı ve bir dizi ziyaretler için Sakarya’ya gelen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nu makamında ziyaret etti. Protokol tarafından kapıda karşınan Gül, şeref defterini imzaladıktan sonra makama geçti.
Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ziyarette yaptığı açıklamada, "Sakaryalı hemşehrilerimize buradan selamlarımı sunuyorum. Bugün yüz günlük eylem planımızda da bulunan ve sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eylem planı olarak da belirlemiş olduğu Sakarya İstinat’ı açacağız. Böylece Sakaryalı hemşerilerimiz, vatandaşlarımız adeta bir yüksek mahkeme, yargıtay adeta Sakarya’ya gelmiş olacak. Fiziki imkanıyla hazırdı aslında ama istinaf mahkemeleri biliyorsunuz birinci sınıf hakimlerden oluşuyor. HSYK tarafından atamalarımız yapıldı. Yeni adli yılda hemşerilerimize hizmet vermeye başlayacağız. Ben bu hizmetin Sakarya’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi'nin açılışını gerçekleştirdi. Törende konuşan Bakan Gül, istinaf mahkemelerinde FETÖ dosyalarının karara bağlanacağını belirterek, "Başta darbe girişimi davaları olmak üzere FETÖ yargılamaları ilk derece mahkemelerinde çok önemli bir aşama kaydetmiş bulunmaktadır. İlk derece mahkemelerinde günden güne artan karar sayılarıyla birlikte konu artık istinaf mahkemelerimizin gündemi haline gelmiştir. Bu sebeple bu mahkemeler başta bu darbe yargılamaları olmak üzere yine ilk dereceden gelen dosyaları karara bağlayacaktır. 15 Temmuz ihanetinin hesabının süratle sorulması, faillerin hak ettiği cezaları almaları konusunda toplumda çok güçlü ve haklı ve büyük bir beklenti vardır. Elbette bu beklentiye cevap verilirken adil bir yargılamanın gereklerine de riayet edilerek bu sonuç tamamlanacaktır" dedi.

Aslı ÇAM

SIRADAKİ HABER