Baro Başkanı Yıldız: İnsan haklarını savunmaya devam edeceğiz

Sakarya Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Çelenk Sunma Töreni düzenledi.

Baro Başkanı Yıldız: İnsan haklarını savunmaya devam edeceğiz

Valilik Kampüsünde düzenlenen törende, Baro Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız tarafından Atatürk Anıtı’na konulan çelengin ardından saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra Baro Başkanı Yıldız günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Hak arama özgürlüğünün sesi olmaya devam ediyoruz
Avukatlar Günü nedeniyle meslektaşları ile birlikte olmaktan oldukça mutlu olduğunu ifade eden Baro Başkanı Av. İlknur Ebiz Yıldız, “Avukatlar olarak bizler kanunların işlememesi nedeniyle yaşadığımız sorunlara; savunma hakkı için yaşadığımız her türlü baskıya, sırf mesleğimizi yapıyoruz diye uğradığımız şiddete ve engele rağmen vatandaşlarımızın hak arama özgürlüğünün sesi olmaya devam ediyoruz. Hep hukuksuzluklara ve adaletsizliklere karşı duruyor, ezilenin ve mağdurun yanından oluyoruz, olmaya da devam edeceğiz” dedi.

‘Herkes için adalet, adalet için avukat’
Baro Başkanı Yıldız, “Son yıllarda avukatların yargıdaki yeri bu saldıralar, engellemeler ve adaletin tam olarak işlememesi nedeniyle değersizleştirilmeye çalışılsa da bizler hak ve adalet arayışında yılmadan görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Savunmaya ve temsilcisi olan avukatlık mesleğine verilen değer, o ulusun demokraside ulaştığı noktayı göstermesi açısından da son derece önemlidir. Avukatlar; hak arama özgürlüğünün, savunma hakkının ve hukuk devletinin en temel güvencesidir. Hukuk devletinin olmazsa olmaz koşulu olan ‘bağımsız yargı’ yargının olmazsa olmaz koşulu olan ‘savunma’ ile anlam kazanır. Savunma ve avukata gereken önemin verilmediği yerde hak ve adalet yoktur. Adil yargılanma yoktur. Bu durumda hukuk devletinden de söz edilemez. İşte bu yüzden herkes için adalet, adalet için avukat denilmektedir.

Sakarya halkının yanındayız
Avukatlık Kanunu’nun 76. Maddesinden aldığımız “insan haklarını savunma ve koruma” görevimizin hep bilincindeyiz. Sakarya Barosu’nun tüm merkez, kurul ve komisyonları Sakarya Halkının yanında olmaya devam ettiğinin bilinmesini isteriz. Adaletin tam olarak tesis edildiği günlerde buluşmak dileğiyle insan hak ve özgürlüklerinin, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin güvencesi olan tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum. Ebediyete uğurladığımız tüm meslektaşlarımızı rahmet ve saygıyla anıyorum.

Sakarya Barosu Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER