Baroda staj eğitim dersleri başladı

Staj Eğitim Dersleri öncesinde yapılan bilgilendirme toplantısında konuşan Merkez Başkanı Av. Musa Adıyaman, eğitim programı ile Sakarya Barosu’nun nitelikli avukatlar yetiştirmesin deki öncü rolünü devam ettirmek istediklerini dile getirirken

Baroda staj eğitim dersleri başladı

Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, “Avukatın en önemli gücü nezaketi, bilgisi ve üslubudur. Sakarya Barosu’nun yazılı olmayan birtakım gelenekleri vardır; birbirimize düşkün bir baroyuz, birbirimizi önemseyen, bilgimizi koşulsuz ve karşılık beklemeden sunan bir baroyuz” dedi.

Sakarya Barosu Staj Eğitim Merkezi’nin düzenlediği ‘2020 Staj Eğitim Dersleri’, Staj Eğitim Merkezi üyelerinin bilgilendirme toplantısının ardından başladı. Baro’nun Konferans Salonu’nda yapılacak Staj Eğitim programında, yaklaşık 146 stajyer avukat ders alacak.

Nitelikli avukatlar
Bilgilendirme toplantısında konuşan Staj Eğitim Merkezi Başkanı Av. Musa Adıyaman, staj eğitim faaliyetlerinin her geçen yıl daha ileri düzeye taşınması için gayret sarf ettiklerini, eğitim faaliyetlerini akademik bir altyapıya kavuşturarak nitelikli avukatların yetişmesinde Sakarya Barosu’nun öncü rolünü devam ettirmek istediklerini kaydetti. Adıyaman, “Gelişen hukuka ayak uydurmak, çağın gerektirdiği bilgi ve yeterliliğe sahip olmak, avukatlık mesleğinin olmazsa olmazlarıdır. Bu eğitim programımız da bu amaca hizmet etmektedir. Tüm stajyer avukatlara başarılar diliyorum, hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Nezaket, bilgi ve üslup en önemli güç
Bilgilendirme toplantısının ardından stajyer avukatlarla bir araya gelen Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, genç meslektaşlarına derslerde başarılar diledi. Başkan Burak, “Sakarya Barosu’nda hukuk, adalet ve bireylerin hak ile özgürlükleri için önemli bir mücadele vereceksiniz ve bu mücadele için elinizden gelen gayreti göstereceğinize de eminim. Şunu bilmeliyiz ki; avukatın en önemli gücü nezaketi, bilgisi ve üslubudur. Ve bu güç de karşı tarafta saygı uyandırır. Hem mahkemelerde hem toplumda hem de müvekkil ile olan ilişkilerinizde tutum ve davranışlarınız, üslubunuz, nezaketiniz ve bilgi donanımınız sizi üstün tutacaktır, bundan sakın şüphe duymayın” diye konuştu.

Acımızı hafifletecek, sevincimizi çoğaltacağız
Mesleğin ciddiyetini ve saygısını karşı tarafa hissettirmenin önemine değinen Başkan Burak, “Meslek için çok ilkeli durmanızı özellikle ısrar ediyorum çünkü tutunacağımız tek dal ilkelerimiz ve prensiplerimizdir. Biz avukatlar; hiç kimseye hakaret etmeyiz, hiç kimseye karşı üstün değilizdir, hiç kimsenin de altında değiliz, emir almayız, vermeyiz. Bağımsızlık budur. Meslek içerisindeki sorunları da hep beraber çözeceğiz. Bir sorununuz varsa biz Sakarya Barosu olarak her daim yanınızdayız, hep de yanınızda olacağız. Kapımız sonuna kadar açık.  Sakarya Barosu’nun yazılı olmayan birtakım gelenekleri vardır; birbirimize düşkün bir baroyuz, birbirimizi önemseyen, bilgimizi koşulsuz ve karşılık beklemeden sunan bir baroyuz. Bu gelenekleri hep beraber yaşatacak ve daha da güçlü olacağız. Birbirimizin acısını hafifletecek, sevincini de çoğaltacağız” dedi.

Bilgilendirme toplantısının ardından, Av. Tolgahan Öksüz ve Avukat Hakları Merkezi üyeleri, avukatın hak ve yetkilerini anlatırken, Av. Ahmet Nalbant da avukatın aranması konusu anlattı. Dersler, hafta da 3 gün yapılacak ve 1 ay boyunca devam edecek.
 

Sakarya Barosu Basın Servisi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER