Biz Anadoluyuz Projesi Gençleri Vali Nayir’in Konuğu Oldular

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Hanımefendi Emine Erdoğan himayelerinde gerçekleştirilen

Biz Anadoluyuz Projesi Gençleri Vali Nayir’in Konuğu Oldular

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Hanımefendi Emine Erdoğan himayelerinde gerçekleştirilen ve İçişleri Bakanlığınca hayata geçirilen "Biz Anadoluyuz Projesi" kapsamında Kars’tan İlimize gelen öğretmen ve öğrencileri misafir etti.

Hafta başında Kars’tan İlimize gelen kafiledeki 63 öğrenci ve 7 mihmandar öğretmen ile Valilik Toplantı Salonunda bir araya gelen Vali Ahmet Hamdi Nayir, Kars’a ve Sakarya’ya dair bir süre sohbet etti. kocaali 

“Kars İle Sakarya Arasında Gönül Köprüsü Kuruldu”
Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker’in de eşlik ettiği kabul programda bu proje sayesinde Kars ile Sakarya arasında güzel bir gönül köprüsü kurulduğuna dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Anadolu’nun güzide bir yöresi olan Kars gibi güzel bir şehrimizden ikinci bir güzel şehrimiz olan Sakarya’mıza hoş geldiniz. Burada hem Sakarya’mızı tanıyacaksınız hem de Kars’ımızı bizlere tanıtmış olacaksınız. İnşallah kazasız, belasız buraları da gezip, tanıyıp geri dönmüş olacaksınız. Biz Kars deyince güzellikleri hatırlıyoruz, serhat şehrimizi hatırlıyoruz, âşıklar diyarını hatırlıyoruz, Ebu’l-Hasan El-Harakânî’yi hatırlıyoruz. Anadolu’muz dünya üzerinde toprağıyla güzel, insanıyla güzel, birlik beraberliğiyle güzel, tarihiyle güzel, kültürüyle güzel, eşsiz coğrafyalardan birisidir.

“Vali Nayir Sakarya’yı Anlattı”
Sakarya Karadeniz’in batısında, Marmara’nın doğusunda yer alan bir İlimizdir. 16 ilçemiz, 1 milyonu aşkın bir nüfusumuz vardır. Sakarya tarihten bu yana iklimi ve verimli toprakları sayesinde tarım alanında kendisini ispatlamış bir şehrimizdir. Ayva gibi, fındık gibi, kabak gibi, mısır gibi Türkiye çapında üretimlerimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda sanayi alanında da önemli bir üretim merkezidir. Burada otomotiv üretimleri, kamyon üretimleri, traktör üretimleri gerçekleştirilirken, savunma sanayimize önemli katkı veren ordumuzun, emniyet güçlerimizin ihtiyacı olan araçları da üretiyoruz. Sanayinin diğer dallarında da yaygın üretimlerimiz, fabrikalarımız var. Sakarya yüzde 41 ormanlık alana, yeşillik alanlara sahip doğal güzellikleri ile de meşhur bir şehirdir. Aynı zamanda tarihi güzellikleri olan bir yerdir. Meydana gelen depremlerden ötürü ayakta kalan eserlerimiz her ne kadar az olsa da, tescilli eserlerimiz de mevcuttur. Taraklı’da, Geyve’de bizim tarihimize ışık tutan eserlerimiz ve yerlerimiz de vardır.

“Sizler Artık İki Taraflı Fahri Elçilersiniz”
Nehirlerimizle, göllerimizle, denizimizle de turizm alanında söz sahibiyiz. Hem tarih olarak hem tarım olarak hem sanayi olarak hem de turizm olarak farklı güzelliklere sahip olan bir şehirdesiniz. Bulunduğu konum itibariyle de İstanbul’a yakın, Ankara’ya yakın, Bursa’ya yakın, büyük şehirlerin ortasında olduğundan ulaşım sıkıntısı olmayan bir yerdeyiz. Sakarya’mız bu konularda övünmeyi hak ediyor, başardıkları ile de adından söz ettirip örnek oluyor. Sizler de mutlaka kendi şehrinizin hangi açıdan daha önemli olduğunu gittiğiniz yerlerde anlatmalısınız. Sizler artık Kars şehrinin olduğu gibi Sakarya İlinin de fahri temsilcilerisiniz.

“En Büyük Gücümüz Birlik ve Beraberliğimiz”
Bu ülkenin güzellikleri hepimizin ortak değeridir. Sakarya’da var olanla Karslı da övünebilir, Kars’ta var olanla Sakarya’mız da övünebilir. Bu coğrafyada bizim en büyük gücümüz birlik ve beraberliğimiz olmalıdır. Bu gücümüzü ortadan kaldırmak için gayret edenler var, bize ayrılık tohumu ekmek isteyenler var, doğusuyla, batısıyla birlik ve beraberlik içerisinde olmamızdan rahatsız olanlar var. Biz onlara hiçbir zaman müsamaha göstermeyeceğiz. Biz biriz, bütünüz, ayrımız-gayrımız yoktur, eğer bir ayrım-gayrım yapılıyorsa da bu kasıtlı yapılıyordur. Bizim bu gücümüzü kırmaya çalışanlara karşı bu topraklarda yedi düvele kafa tutmuş ülkemizi esaretten kurtarmışız. 19 Mayıs haftasında bulunduğumuzdan dolayı yine o günleri bir hatırlayacak olursak, elinden silahı alınmış, ordusu dağıtılmış bir ülkeyi, 19 Mayıs tarihinde başlayan bir hareketle kadınımızla, erkeğimizle, gencimizle, yaşlımızla toprakları anavatanımızı, Misak-ı Milli hudutlarımızı, tekrar geri alma başarısını sağlamışız. Bugün de böyle bir şey olsa yine aynı şekilde, aynı kararlılıkla ortaya çıkıp yine ülkemizi savunacağımızın göstergeleri çoktur. En son 15 Temmuz’da yine bizi bu topraklarda fazla görenlere, bu ülkeyi karıştırmak isteyenlere karşı genciyle, yaşlısıyla herkes, Sayın Cumhurbaşkanımızın talebi, talimatı üzerine sokaklara çıktı ve 252 vatan evladını Şehit verdik, 2200 Gazimiz oldu. Milli iradenin, bu topraklar üzerindeki hâkimiyetimizin devam etmesini sağlayacak kararlılığı geçmişte olduğu gibi 15 Temmuz’da da gösterdik.  Gelecekte yine aynı şekilde bir sıkıntıya düşersek, bizi bu topraklardan atamayacaklarını gösterecek yeni örnekleri de yaşatmaya hazırız.

“Bu Projenin Amacını İyi Anlamalıyız”
Sizlerin buraya gelmenize vesile olan bu projelerin amacı da, doğuyla batıyı birbirine kaynaştırmak, aynı toprakların çocukları, gençleri olarak, insanları olarak birbirinizi daha çok tanıyıp sevmenize vesile olmaktır. Tanıdıkça göreceksiniz ki hiçbir farkımız yok. Serhat şehrimiz Kars’tan diğer serhat şehrimiz Edirne’ye kadar insanımız bir, inancımız bir, kültürümüz bir, Kabe’miz bir, Allah’ımız birdir. Biz bu birlikleri ortaya çıkarırsak, en büyük gücümüzü de elde etmiş oluruz. Bizi buradan kimse de çıkartıp, söküp atamaz. Bizim de aslında buna ihtiyacımız var, sizler gibi bu birlik ve beraberliğin gelecekteki en büyük temsilcileri olacak kardeşleriniz de bu ülkeyi tanıdıkça, bu ülkenin insanını tanıdıkça daha çok sevecek, sevdikçe birlik ve beraberliğimiz daha da artmış olacak.

“Sizlere İnanıyor ve Güveniyoruz”
Ben de sizler gibi bir Doğu Anadolu çocuğuyum, Erzincanlıyım, ancak Sakarya’da çalışıyorum. İnanıyorum ki sizler gibi bir sürü arkadaşınız iş hayatına, görev hayatına atıldığında belki gelip batıda hizmet edecek, batıdaki birçok kardeşimiz de sizin ilinizde çalışacak. İşte tüm bunlar birliğimizin, beraberliğimizin bir parçasıdır. Öğretmenlerinizin de birçoğu genellikle farklı şehirlerden gelmiş ve sizlere önderlik ediyorlar. Bunun gibi Sakarya dâhil birçok batı İlinde Karslı olan öğretmenlerimiz, öğrenci yetiştiriyorlar. Anne-babalarınız sizleri sevdiği gibi bizler de sizleri seviyoruz ve sizlere güveniyoruz. Bu ülkenin geleceğini huzur içerisinde sizlere devretmeye hazırız. Döndüğünüzde ailelerinize bizden selam söyleyin” dedi.

“Kafile Cuma Günü İlimizden Ayrılacak”
Sakarya’yı çok beğendiklerini ifade eden öğrenciler gözlemlerine dair anlatımlarda bulunup misafirperverlikleri için herkese teşekkür ettiklerini ifade ederken, Vali Ahmet Hamdi Nayir Valilik Makamını gezdirdiği öğrenciler ve öğretmenlerle bir süre sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi.
Ülkemizdeki çocuklar arasındaki kardeşlik ruhu ve bilincinin geliştirilmesi, milli ve manevi değerlerimizin paylaşılması ve gelecek nesillere aktarılmasının amaçlandığı proje kapsamında İlimize gelen ve şu ana kadar Geyve, Ali Fuat Paşa, Taraklı ve Sapanca’yı gezen kafile, bugün Karasu ile Poyrazlar Gölündeki etkinliklere katılacak ve yarın da Çark Caddesi, Sakarya Park, Toyota Fabrikası, Justinianus Köprüsü ve Üniversite gezisi gerçekleştirdikten sonra Cuma günü İlimizden ayrılacak.

SBB Basın Şube Müdürlüğü

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER