Bizim kadar ilgilenen yok

İlçeye BOTAŞ tarafından doğalgaz ana hattının çekilmesi ile ilgili başlatılan ve geçtiğimiz Haziran ayı sonunda Kocaali’nin yeterli müracaat sayısına ulaşması ile neticelenen proje geçtiğimiz günlerde Sakarya Valiliği’den BOTAŞ Genel Müdürlüğü’ne aktarıldı.

Bizim kadar ilgilenen yok
Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Enver Çelik, BOTAŞ Genel Müdür Yardımcısı Nedim Özyol ve Kamil Uzun’u makamında ziyaret ederek projenin hızlandırılması talebinde bulundu. 

BOTAŞ’a ziyaret
Nüfusu 10 Bin’in üzerindeki ilçelere BOTAŞ tarafından doğalgaz ana hattının çekilmesi amacıyla 310 ilçenin yararlanması için başlatılan müracaat süresi geçtiğimiz Haziran ayında sona erdi. Yaklaşık 3 ay süren çalışma kapsamında yaklaşık 2100 müracaat ile yeterli müracaat sayısına ulaşan Kocaali kriteri yakalayan 24 ilçe arasında yer aldı. Müracaat süresinin sona ermesinin ardından konu ile ilgili olarak Sakarya Valiliği tarafından yürütülen çalıma geçtiğimiz günlerde tamamlanarak proje BOTAŞ Genel Müdürlüğü’ne devredildi. Projenin genel müdürlüğe devredilmesi Kocaali Belediyesi’ni harekete geçirdi. İlçede yapılacak olan hat döşeme ve kazı çalışmasının bir an önce başlaması için baskılarını artıran Kocaali Belediyesi BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nün kapısını aşındırmaya başladı. Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Enver Çelik geçtiğimiz hafta içi Genel Müdürlüğü ziyaret ederek Genel Müdür Yardımcısı Nedim Özyol ve Kamil Uzun ile makamında bir araya geldi. Yaklaşık iki saat süren ziyarette Kocaali ile ilgili proje konuşuldu. Başkan Acar ve Meclis Üyesi Çelik projenin bir an önce hayata geçirilmesi için çalışmaların hızlandırılması talebinde bulundu. Konu ile ilgili açıklama yapan Başkan Ahmet Acar kriteri yakalayan 24 ilçeden Kocaali haricinde hiç birinin konuya ilgi göstermediğini söyledi. 

Baskı yapıyoruz
Konu ile ilgili açıklama yapan Kocaali Belediye Başkanı Başkan Ahmet Acar “Bildiğiniz gibi ilçemiz için oldukça önemli olan bir projeyi geride bıraktık. İlçemiz artık doğlagaz kullanmayı hak eden bir ilçe konumunda. Müracaat süresinin dolmasının ardından süre boyunca nasıl hassasiyet gösteriyor isek aynı şekilde devam ediyoruz. Doğalgaz ilçemiz için ciddi bir proje ve şu günlerde BOTAŞ Genel Müdürlüğü’ne ulaşmış durumunda. Proje iki etaptan oluşacak. Birincisi Karasu’ya kadar gelmiş olan ana hat BOTAŞ tarafından Kocaali ilçe girişine kadar çekilecek. İkinci çalışma ise EPDK tarafından yürütülecek. Hattın ilçe içerisindeki dağılımı EPDK’nın eli ile yapılacak. Tabi bizim için şu an önemli olan BOTAŞ’ın bir an önce projeyi inşaat aşamasına geçirebilmesi. Daha önce basın yolu ile nasıl bir yol izlediğimizi paylaşmıştık. Amacımız ilçemizde şu ana devam eden kanalizasyon projesi bitmeden, doğalgaz projesini de hayata geçirebilmek. Bu kapsamda ilgili tüm kurumları ziyaret ediyor, Kocaali’nin ilk sıraya alınması için deyimi yerinde ise baskı yapıyoruz”

Hedefimiz büyük
“Bakınız doğalgaz projesi Türkiye’de nüfusu 10 Binin üzerinde olan toplam 310 ilçe için başlatıldı ve sadece 24 ilçe yeterli müracaat sayısına ulaşabildi. Ve şu anda diğer 23 ilçe konu ile ilgili hiçbir çalışma yapmıyor. Biz ise neredeyse her gün BOTAŞ ile EPDK ile Enerji Bakanlığı ile görüşüyoruz. Bu bizim konuya ne kadar ciddiyetle yaklaştığımızın bir göstergesi. Yine geçtiğimiz hafta içi BOTAŞ Genel Müdürlüğü’nü ziyaret ederek Genel Müdür Yardımcısı Nedim Özyol ve Kamil Uzun’u ile bir araya geldik. Projenin bir an önce hayata geçirilmesi için talepte bulunduk. Zira doğalgazın bir an önce başlaması demek kazı çalışmalarından dolayı ilçe halkımızın daha fazla rahatsızlık duymasını önleyecek. Turizm yatırımları ve dumansız sanayi yatırımlarının önünü açacak. Bizim hedeflerimiz büyük. Halkımızdan aldığımız güç ve Bakanımız Ayşenur İslam, Milletvekilimiz Hasan Ali Çelik’in bireysel çabaları ile hedeflerimize ulaşacağız” dedi.

Erman CİNASOĞLU

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2014, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER